Komorowski: pilnujemy bezpieczeństwa bez patrzenia, co się Rosji podoba

Bronisław Komorowski w programie "Piaskiem po oczach"
Bronisław Komorowski w programie "Piaskiem po oczach"
tvn24
Bronisław Komorowski w programie "Piaskiem po oczach" tvn24

- Nie po to pozbywaliśmy się armii rosyjskiej z terytorium państwa polskiego, nie po to wstępowaliśmy do NATO, żeby dzisiaj słuchać tego, czy Rosji się coś podoba, czy nie w zakresie polskiego bezpieczeństwa - powiedział w "Piaskiem po oczach" Bronisław Komorowski. Prezydent RP odniósł się tym samym do krytyki Rosji wobec planów Sojuszu dotyczących zwiększenia obecności w Europie Środkowej.

Aneksja Krymu przez Rosję stała się powodem napięć na linii NATO - Moskwa. Sojusz rozważa wysłanie dodatkowych wojsk do Europy Środkowej, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow uważa natomiast, że jest to sprzeczne z dotychczasowymi zasadami współpracy i domaga się w tej sprawie wyjaśnień.

Radosław Sikorski powiedział we wtorek, że "byłby usatysfakcjonowany i szczęśliwy", gdyby do Polski trafiły dwie ciężkie brygady wojsk NATO. Słowa szefa polskiej dyplomacji skomentował w programie "Piaskiem po oczach" prezydent Bronisław Komorowski.

- Staram się być bliżej realiów, więc powiem tylko, że marzę o większej obecności NATO w Polsce, bo to jest kwestia bezpieczeństwa Polski - stwierdził prezydent. Jak dodał, w jego opinii minister Sikorski ma "takie same przekonania i marzenia", bo obecność Sojuszu w Polsce jest tym, o co "zabiegamy od lat".

Poproszony o ocenę realności wtorkowych słów szefa dyplomacji, Komorowski zaznaczył, że na razie "nic nie zapowiada tego, żeby to się skropliło w jakiejś konkretnej decyzji".

"Przede wszystkim trzeba budować polskie siły zbrojne"

Prezydent podkreślił, że wydarzenia na Ukrainie skłoniły państwa członkowskie Sojuszu do pogłębionej analizy na temat tego, w jaki sposób wesprzeć kraje położone na granicach systemu NATO-wskiego.

- I to niewątpliwie już się dzieje. Strona amerykańska i NATO-wska będzie znajdowała różne, oby jak najdalej idące, odpowiedzi na zaistniałą sytuację - ocenił prezydent.

- Jestem przekonany, że na pewno nastąpi wzmocnienie komponentu amerykańskiego na lotnisku z Łasku. I to może być zjawisko trwałe. Będzie wybudowana tarcza antyrakietowa amerykańska na ziemiach Polski, co potwierdziła strona amerykańska - wyliczał prezydent. Dodał, że Polsce zależy najbardziej na tym, by na terytorium naszego kraju pojawiła się rozszerzona infrastruktura NATO-wska, która pozwoliłaby na "przyjęcie w wypadku zagrożenia liczących się sił".

Kolejnym oczekiwaniem Polski, jak podkreślił Komorowski, jest bieżące aktualizowanie i modyfikowanie planów ewentualnościowych Sojuszu oraz ćwiczenia w ramach NATO.

Prezydent RP zaznaczył jednak, że oprócz wspólnych działań z sojusznikami, należy skupić się na modernizacji polskiej armii. - Przede wszystkim trzeba budować polskie siły zbrojne. Własny system obrony jako cząstkę systemu NATO-wskiego - podkreślił. - Im bardziej my jesteśmy nowocześni, im większe mamy możliwości przyjęcia potencjalnej pomocy, tym jesteśmy bezpieczniejsi - powiedział Komorowski.

"Robimy swoje"

Odnosząc się do krytyki sformułowanej wobec Sojuszu przez Siergieja Ławrowa, Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska jest pełnoprawnym członkiem NATO i ma prawo oczekiwać reakcji od sojuszników, jeśli dochodzi do niepokojących zjawisk w państwach z nami sąsiadujących.

- Nie powinniśmy w żadnym wypadku odpowiadać Rosji językiem agresji, inwektyw. Robimy swoje. Jeżeli odczytujemy, że coś niedobrego dzieje się na wschód od Polski, robimy swoje w oparciu o Sojusz czy własny system obronny - podkreślił Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że nie jest to wyzwanie wobec Rosji, a "pilnowanie własnego bezpieczeństwa".

- Nie po to pozbywaliśmy się armii rosyjskiej z terytorium państwa polskiego, nie po to wstępowaliśmy do NATO, żeby dzisiaj słuchać tego, czy Rosji się coś podoba czy nie w zakresie polskiego bezpieczeństwa - zaznaczył Komorowski. Dodał, że Federacja Rosyjska jako sąsiad "może się wypowiadać, tak samo jak my się wypowiadamy, gdy nam się coś nie podoba", są to jednak niewiążące opinie.

Komorowski: chcemy u siebie infrastruktury NATO
Komorowski: chcemy u siebie infrastruktury NATOtvn24

"Nie warto wyciągać skojarzeń z lamusa historii"

Bronisław Komorowski skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "nie życzyłby sobie" obecności niemieckich wojsk na polskim terytorium. - Trzeba być konsekwentnym. Jeśli się kiedyś mówiło w gabinecie pani kanclerz Niemiec o tym, że jest się zwolennikiem budowy armii europejskiej, to trzeba wiedzieć przynajmniej o tym, że liczącą się częścią tej armii europejskiej musi być Bundeswehra. I będzie Bundeswehra. - wyjaśnił.

- Nie warto dzisiaj wyciągać z lamusa historii skojarzeń, naturalnych, oczywistych, wynikających z naszej historii, tylko należy budować bezpieczny system - podkreślił. Prezydent zaznaczył przy tym, że Polska i Niemcy są członkami tych samych struktur. - Nie musimy się bać sąsiadów, którzy są razem z nami w tym samym systemie. Mamy prawo obawiać się sąsiadów, którzy są poza tymi projektami - powiedział.

Co dalej z Ukrainą?

Komorowski zapytany o bieżącą sytuację na Ukrainie ocenił, że "faza gorącego kryzysu chyba mija". - Podkreślam jednak słowo "chyba" - dodał, wyjaśniając, że ocena ta sformułowana została w oparciu "zarówno o wiedzę, jak i intuicję".

- Osobiście jednak sądzę, że mniej więcej do końca maja, do wyborów prezydenckich na Ukrainie, będziemy poddawani ciągłym przeciążeniom - powiedział. - Sądzę bowiem, że wszyscy wiedzą, jedni na to liczą, inni tego nie chcą, że wybory prezydenckie na Ukrainie ustabilizują kraj - podkreślił. Wyjaśnił również, że w związku z tym do końca maja należy brać pod uwagę również "scenariusze negatywne". Zaznaczył przy tym, że jednocześnie trzeba przygotowywać się do "scenariusza pozytywnego", który wymagać będzie wspierania procesu modernizacji Ukrainy. Jak dodał, bez reform kraj będzie "zawsze zdany na dyktat sąsiada".

Stosunki z Rosją

Zapytany o to, jak po obecnym kryzysie mogą rozwijać się dalsze relacje na linii Rosja - Zachód, Komorowski ocenił, że powrót do stosunków zimnowojennych byłby niepokojącym scenariuszem. Podkreślił jednak, że nie ma możliwości, by państwa zachodnie zapomniały o tym, co stało się na Krymie. - Jeżeli Rosja uzyskałaby to, że świat zachodni powiedziałby: no trudno, zajęty został Krym, siła wyższa, prędzej czy później ktoś spróbuje zastosować analogiczne rozwiązanie w stosunku do innych obszarów, np. Naddniestrza - ocenił. - Nie ma możliwości twierdzenia, że nic się nie stało - podkreślił Komorowski. Dodał jednak, że "nikomu nie zależy na totalnym konflikcie z Rosją", a Polsce powinno zależeć na utrzymaniu dobrych stosunków gospodarczych z naszym sąsiadem. - Chcemy z Rosją handlować - powiedział.

Zdaniem prezydenta, takie samo podejście powinno towarzyszyć relacjom w dziedzinie kultury. Odniósł się tym samym do postulatu odwołania obchodów Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce w 2015 r.

- W sferze kultury szukajmy tego, co nas może zbliżyć, uspokoić namiętności. Trzeba oczywiście dostrzec problem, że (obchody) nie mogą być odczytywane jako usankcjonowanie złych zachowań sąsiada, co może oznaczać np. obniżenie rangi wydarzenia. Źle byłoby natomiast, gdybyśmy przenosili konflikt na sferę kultury - wyjaśnił.

Specustawa ws. Smoleńska? "Nie widzę materii ustawowej"

Bronisław Komorowski skomentował również bieżącą politykę krajową. W związku ze zbliżającą się rocznicą katastrofy smoleńskiej wokół tragedii ponownie narastają napięcia. Jarosław Kaczyński domaga się specjalnej ustawy, która miałaby doprowadzić do "zdecydowanego, intensywnego śledztwa". Katastrofę smoleńską prezes PiS porównał do zamachu na WTC.

Prezydent stwierdził, powołując się na swoje doświadczenie byłego marszałka Sejmu, że nie widzi tutaj materii ustawowej . - Uchwała, jakieś inne akty, mogą mieć miejsce, ale co tu ustawą regulować? - zastanawiał się Komorowski. - Ustawa to jest prawo. Co tu można prawnie nakazać, zakazać? - podkreślił.

- Mam bogatą wyobraźnię, ale ona nie sięga aż tak daleko - powiedział. - Jeśli ktoś chce swoistej deklaracji czy powołania komisji, to do tego jest uchwała sejmowa - dodał.

Prezydent ws. smoleńskiego pomnika: nie ochłodzi emocji
Prezydent ws. smoleńskiego pomnika: nie ochłodzi emocjitvn24

Pomnik ofiar nie ostudziłby emocji

Zapytany o to, co można zrobić, by ostudzić emocje wokół katastrofy smoleńskiej, prezydent ocenił, że napięcie ma charakter polityczny.

- To trochę zależy od stanu głów, wyobraźni i poglądów politycznych (...) W normalnym, cywilizowanym kraju do rozwiania wszystkich wątpliwości służą werdykty komisji badającej wypadki lotnicze i werdykt prokuratury. Nic więcej państwo nie jest w stanie zrobić - powiedział prezydent.

W opinii Komorowskiego sytuacji nie unormowałoby ewentualne postawienie pomnika ofiar katastrofy. - Z całym szacunkiem, wtedy rozpocznie się spór o to, czy ma on być kwadratowy, czy okrągły (...) - ocenił i dodał, że "jeżeli ktoś chce toczyć spór o taki dramat narodowy, zawsze go będzie toczył". - Ja go nie chcę toczyć - zaznaczył.

Na kanonizację Jana Pawła II z Wałęsą i Kwaśniewskim

Bronisław Komorowski zdradził, że na kanonizację Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia uda się w towarzystwie Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy wraz z małżonkami. Jak dodał, zaprosił byłych prezydentów na pokład samolotu, a oni propozycję przyjęli. - Bardzo bym chciał zademonstrować taką zgodność i wspólnotę przeżycia, przede wszystkim w stosunku do byłych prezydentów, ale nie tylko - zaznaczył prezydent.

"Na proces kanonizacji Jana Pawła II chciałbym zaprosić Aleksandra Kwaśniewskiego"
"Na proces kanonizacji Jana Pawła II chciałbym zaprosić Aleksandra Kwaśniewskiego"tvn24

Autor: kg/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Władimir Putin bacznie obserwuje Gotlandię, szwedzką wyspę o strategicznym położeniu na Morzu Bałtyckim, bo jednym z jego celów jest zdobycie kontroli nad Morzem Bałtyckim - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji generał Micael Byden. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk" - dodał. Jak oświadczył, "nie wolno nam dopuścić, by Morze Bałtyckie stało się dla Putina placem zabaw".

Putin "bacznie" przygląda się szwedzkiej wyspie. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk"

Putin "bacznie" przygląda się szwedzkiej wyspie. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk"

Źródło:
PAP

Komisja do spraw wyborów kopertowych wznowiła swoje obrady. Ponownie stanął przed nią były premier Mateusz Morawiecki. Nie zdążył jeszcze odpowiedzieć na żadne pytanie, a już doszło do spięcia między politykami PiS a przewodniczącym komisji. Gdy Mariusz Krystian (PiS) cytował wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, Dariusz Joński odebrał mu głos. Krystian wyszedł z sali.

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Spięcie jeszcze przed pytaniami

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Spięcie jeszcze przed pytaniami

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W środę 22.05 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Gwałtownych zjawisk w ciągu kolejnych godzin będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ulewnie pada, silnie wieje, możliwy grad

Gdzie jest burza? Ulewnie pada, silnie wieje, możliwy grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Antoni Macierewicz tutaj cały czas krzyczy, ale o panu to będzie jeszcze osobna debata. O podkomisji smoleńskiej, o sprzeniewierzeniu pieniędzy, o działaniu, które było nieuprawnione - zwrócił się do posła PiS wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz podczas dyskusji po przedstawieniu informacji na temat bezpieczeństwa, gdy Macierewicz przeszkadzał.

"Pan Macierewicz tutaj cały czas krzyczy". Kosiniak-Kamysz z ripostą

"Pan Macierewicz tutaj cały czas krzyczy". Kosiniak-Kamysz z ripostą

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To miały być ich ostatnie duże wakacje - powiedział kuzyn 73-latka, który zmarł w wyniku silnych turbulencji na pokładzie samolotu z Londynu do Singapuru. Mężczyzna w rozmowie z "The Independent" wyjaśnił, że jego kuzyn wraz z żoną planowali podróż po Azji. Co wiadomo o zmarłym Brytyjczyku?

"To miały być ich ostatnie duże wakacje". Co wiemy o zmarłym w wyniku turbulencji pasażerze boeinga

"To miały być ich ostatnie duże wakacje". Co wiemy o zmarłym w wyniku turbulencji pasażerze boeinga

Źródło:
BBC, The Independent, tvn24.pl

Przed nami trudne godziny. Za sprawą niżu Lisa i towarzyszącego mu frontu atmosferycznego z południa w głąb Polski przemieszczać się będą gwałtowne burze. Synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek ostrzega, że nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść nawet kilka ulew.

"Nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść kilka ulew". Niż Lisa i front mieszają w pogodzie

"Nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść kilka ulew". Niż Lisa i front mieszają w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Renta wdowia według projektu zgłoszonego przez ponad dwadzieścia organizacji to koszt nawet 10 miliardów złotych rocznie - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych to rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną - skomentowała w środę szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Po telewizyjnej debacie kandydatów startujących w województwie lubelskim do europarlamentu z pierwszych miejsc na listach doszło do ostrej wymiany zdań między Martą Wcisło z KO a Mariuszem Kamińskim z PiS. Posłanka zaskoczyła byłego szefa MSWiA na parkingu. Pytała, jakie są jego związki z Lubelszczyzną.

Starcie Marty Wcisło z Mariuszem Kamińskim. Posłanka krzyczała na parkingu: pana miejsce jest w celi

Starcie Marty Wcisło z Mariuszem Kamińskim. Posłanka krzyczała na parkingu: pana miejsce jest w celi

Źródło:
tvn24.pl

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

Leżącą za sklepem w centrum Raciborza kobietę zauważył wieczorem przechodzień. Niestety już nie żyła. Miała 46 lat, była z innego województwa. Prawdopodobnie została zamordowana. Śledczy podają, że była zupełnie naga i miała widoczne obrażenia. Są pierwsze zatrzymania.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Obrażenia wskazują na morderstwo

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Obrażenia wskazują na morderstwo

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówi w Sejmie o stanie bezpieczeństwa państwa. - Zagrożeniem dla Polski są działania Rosji, agentury, która rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale i w Europie - mówił. Jak stwierdził, polskie państwo "pokazuje swoją siłę wobec tych, którzy je zdradzają". - Nie ma miejsca na litość i jakiekolwiek taryfy ulgowe dla tych, którzy wybrali drogę na wschód - dodał. Podkreślił, że Polska przeznacza już rekordowe w NATO 4 procent PKB na obronność, a w budżecie to łącznie 118 miliardów złotych. Uspokajał też, że powszechny pobór do wojska nie zostanie wprowadzony, bo armia tylko w tym roku zyskała dziewięć tysięcy żołnierzy powołanych do zawodowej służby. W sumie Wojsko Polskie liczy już 198 tysięcy żołnierzy.

Ogromne finansowanie, coraz większa armia i 22 tysiące przeszkolonych ukraińskich żołnierzy

Ogromne finansowanie, coraz większa armia i 22 tysiące przeszkolonych ukraińskich żołnierzy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Żołnierze 92. Samodzielnej Brygady Szturmowej walczyli w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. Zostali przerzuceni na nowe pozycje niedaleko Wowczańska w obwodzie charkowskim. W rozmowie z Reutersem twierdzą, że walki na tym odcinku są znacznie intensywniejsze i że mają wreszcie czym strzelać.

Reuters: Ukraińcy wreszcie mają czym strzelać. "Tu będzie znacznie goręcej"

Reuters: Ukraińcy wreszcie mają czym strzelać. "Tu będzie znacznie goręcej"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Byłem obecny w Sejmie podczas przedstawienia informacji na temat bezpieczeństwa przez wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, żeby pokazać, że sprawa bezpieczeństwa Polski, zwłaszcza militarnego, jest sprawą ponad podziałami politycznymi - powiedział na konferencji prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: przyszedłem, żeby pokazać, że ta sprawa jest ponad podziałami

Prezydent: przyszedłem, żeby pokazać, że ta sprawa jest ponad podziałami

Źródło:
PAP, TVN24

Dariusz Barski nie wrócił skutecznie ze stanu spoczynku na stanowisko prokuratora krajowego. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar myli się, twierdząc, że czynności podejmowane przez Barskiego, z upoważnienia prokuratora generalnego, były skuteczne - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na decyzję wrocławskiego sądu rejonowego. O tym, że decyzje Barskiego "pozostają w mocy", Adam Bodnar mówił między innymi w styczniu tego roku w TVN24.

"DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

"DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, tvn24.pl

Ministerstwo obrony Rosji zaproponowało rewizję granic rosyjskich wód terytorialnych na Morzu Bałtyckim. Już zareagowała na to Finlandia, będąca nowym członkiem NATO, oraz Litwa. Zmiany mają dotyczyć okolic mierzei: Wiślanej i Kurońskiej oraz kilku wysp niedaleko wybrzeża Finlandii. "Trwa kolejna rosyjska operacja hybrydowa, tym razem mająca na celu sianie strachu, niepewności i wątpliwości co do ich zamiarów" - napisał szef MSZ Litwy.

Rosja chce zmienić granice na Morzu Bałtyckim. Litwa i Finlandia reagują

Rosja chce zmienić granice na Morzu Bałtyckim. Litwa i Finlandia reagują

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Jako prezes Rządowego Centrum Legislacji odpowiadałem i zatwierdzałem czas pracy dyrektorów, a nie pracowników. Jestem przekonany, że w RCL-u wszyscy pracowali rzetelnie i uczciwie - mówił dziennikarzom w Sejmie Krzysztof Szczucki. Premier Donald Tusk poinformował dzień wcześniej, że Szczucki w zeszłym roku zatrudnił sześć osób, które nie świadczyły żadnej pracy, a jedynie były zaangażowane w jego kampanię wyborczą do Sejmu.

Krzysztof Szczucki pytany o "martwe dusze" w Rządowym Centrum Legislacji. Odsyła do "ich przełożonych"

Krzysztof Szczucki pytany o "martwe dusze" w Rządowym Centrum Legislacji. Odsyła do "ich przełożonych"

Źródło:
TVN24

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał Grzegorz G. oskarżony o wypożyczenie turystom niesprawnej motorówki, którą ci wypłynęli na jezioro Tałty (woj. warmińsko-mazurskie). Łódź poszła na dno. Zginęła ośmioletnia dziewczynka. Wcześniej sąd skazał sternika. Oba wyroki nie są prawomocne.  

Śmierć ośmiolatki. Mężczyzna, który wypożyczył łódź, usłyszał wyrok

Śmierć ośmiolatki. Mężczyzna, który wypożyczył łódź, usłyszał wyrok

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił podpisanie umowy na dostawy czterech aerostatów z radarami do wczesnego ostrzegania i rozpoznania kryptonim Barbara. - Nie udostępniamy tych systemów komukolwiek - oznajmił z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Systemy, których USA "nie udostępniają komukolwiek". Dziś jako pierwsza kupiła je Polska

Systemy, których USA "nie udostępniają komukolwiek". Dziś jako pierwsza kupiła je Polska

Źródło:
TVN24

Podczas wtorkowego lotu z Londynu do Singapuru wskutek silnych turbulencji kilkadziesiąt osób zostało rannych, a jedna zmarła. Turbulencje niezwykle rzadko powodują sytuacje takie jak ta. Eksperci oceniają, że w tym przypadku winne mogły być tak zwane turbulencje "czystego nieba". Czym są, kiedy się pojawiają i dlaczego bywają tak niebezpieczne?

Niebezpieczne turbulencje "czystego nieba". Czym są i kiedy do nich dochodzi

Niebezpieczne turbulencje "czystego nieba". Czym są i kiedy do nich dochodzi

Źródło:
LOT, Reuters, CNN, FlightRadar24

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

Prezydent Francji poleciał do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji. Wizyta nie była zaplanowana i nie wiadomo nawet, ile potrwa. Nową Kaledonią wstrząsnęły w ostatnich tygodniach zamieszki. Paryż w odpowiedzi wprowadził tam po raz pierwszy od 40 lat stan wyjątkowy. Sytuacja wciąż jest niepewna.

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Źródło:
PAP

W Łodzi znów nie udało się wybrać marszałka województwa. Podczas trzeciego już posiedzenia sesji inauguracyjnej nie doszło nawet do zgłoszenia kandydatury. Powód? Pomyłka w głosowaniu radnej Koalicji Obywatelskiej. "Przez problemy techniczne" zagłosowała za przerwą w sesji do 11 czerwca. Zdecydował właśnie ten jeden głos. 

Łódzkie wciąż bez marszałka. Radna KO pomyliła się i zagłosowała za wnioskiem PiS

Łódzkie wciąż bez marszałka. Radna KO pomyliła się i zagłosowała za wnioskiem PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Alert RCB w związku z prognozowanymi burzami został wysłany w środę rano do odbiorców na terenie 13 województw. Służby apelują o zachowanie ostrożności przede wszystkim wieczorem i w nocy.

Alert RCB dla 13 województw. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB dla 13 województw. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

49-letnia kobieta w ciągu roku wyłudziła z Narodowego Funduszu Zdrowia wynagrodzenia za świadczenie usług psychologicznych, z których zdecydowana część nigdy się nie odbyła - podali śledczy. Przesłuchano opiekunów pacjentów jej gabinetu, psychoterapeutce grozi 6 lat więzienia.

Psychoterapeutka usłyszała 1290 zarzutów. Zarobiła kilkaset tysięcy za usługi, których nie było

Psychoterapeutka usłyszała 1290 zarzutów. Zarobiła kilkaset tysięcy za usługi, których nie było

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Po skończonym kursie zamiast gotówki wyciągnął nóż i kilka razy ranił 60-letnią taksówkarkę. Potem zabrał puszkę z pieniędzmi i uciekł. Kobieta przeżyła, ale sprawcy nigdy nie zatrzymano. Po 24 latach do sprawy wracają policjanci z Archiwum X i pokazują portret pamięciowy podejrzanego.

Zadał taksówkarce kilka ciosów nożem. Policja szuka tego mężczyzny

Zadał taksówkarce kilka ciosów nożem. Policja szuka tego mężczyzny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Były dowódca w rosyjskiej armii Iwan Popow został aresztowany pod zarzutem oszustwa na dużą skalę - podały we wtorek agencje Reuters i AFP, powołując się państwowe media w Rosji. Ma mu grozić do dziesięciu lat więzienia. W zeszłym roku krytykował decyzje dowództwa na Ukrainie.

Rosyjski generał Iwan Popow krytykował dowódców. Usłyszał zarzuty, jest w areszcie

Rosyjski generał Iwan Popow krytykował dowódców. Usłyszał zarzuty, jest w areszcie

Źródło:
PAP

Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa państwa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił ma działać podobnie jak Karta Dużej Rodziny. Co wiadomo?

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Źródło:
tvn24.pl

Czwórka z kandydatów na szefa Komisji Europejskiej debatowała w Brukseli na zaproszenie think tanku Bruegel i dziennika "Financial Times". Jednymi z głównych kwestii były handel i relacje z Chinami. - Rozwiązaniem jest dialog - przekonywała Ursula von der Leyen. - Nie możemy być naiwni. Przez dekady ignorowaliśmy zagrożenia, jakie płyną szczególnie z komunistycznych Chin - podnosił Anders Vistisen.

Debata kandydatów na szefa Komisji Europejskiej. Dyskutowano na temat relacji z Chinami

Debata kandydatów na szefa Komisji Europejskiej. Dyskutowano na temat relacji z Chinami

Źródło:
PAP

Norwegia uzna Państwo Palestyńskie za niepodległe - przekazał premier Norwegii Jonas Gahr Store. - Norwegia jest przyjacielem zarówno Izraela, jak i Palestyny. Nie chcemy państwa Hamasu - podkreślił szef rządu w Oslo. Taką samą decyzję jak Norwegia podjęły Irlandia i Hiszpania. Wszystkie te kraje formalnie uznają Palestynę 28 maja. Reagując na te zapowiedzi, minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz nakazał swoim ambasadorom z tych krajów natychmiastowy przyjazd na konsultacje.

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznają niepodległość Palestyny. Izrael reaguje

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznają niepodległość Palestyny. Izrael reaguje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła w Kijowie, że Niemcy uznają prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za prawowitego szefa państwa. Jego kadencja wygasła 20 maja po pięciu latach sprawowania władzy. Baerbock oświadczyła, że Rosja prowadzi "perfidną grę", okupując kraj, jednocześnie uniemożliwiając przeprowadzenie nowych wyborów.

Szefowa MSZ Niemiec o "perfidnej grze" Rosji i uznaniu mandatu Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy

Szefowa MSZ Niemiec o "perfidnej grze" Rosji i uznaniu mandatu Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP

Aż 71 pasażerów odniosło obrażenia w wyniku gwałtownych turbulencji, do jakich doszło podczas wtorkowego lotu boeinga z Londynu do Singapuru. Maszyna awaryjnie lądowała w Bangkoku. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest "sprawą życia lub śmierci" - taki wniosek można wysnuć dzień po incydencie, wskazuje Reuters. Jako przyczynę tragicznego incydentu wskazuje się możliwe zaistnienie tak zwanych turbulencji czystego nieba.

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Źródło:
PAP, Reuters

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

33-latek chciał być sprytny i przebiegły, ale bardzo się przeliczył. Zamontowanie metalowego pudełka wypełnionego środkami odurzającym do podwozia auta okazało się nieskuteczne. Policjanci narkotyki znaleźli, a mężczyzna usłyszał zarzuty - przekazała rzeczniczka policji na Pradze Południe, podinspektor Joanna Węgrzyniak.

Narkotyki trzymał w pudełku przymocowanym do podwozia samochodu

Narkotyki trzymał w pudełku przymocowanym do podwozia samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl