Przyszłość najważniejszych państwowych instytucji jest teraz w rękach marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Kto pokieruje NBP oraz IPN? I co z KRRiT? Rozstrzygnięć nie należy się spodziewać zbyt szybko, bo Platforma nie chce podejmować decyzji kadrowych przed wyborami prezydenckimi.
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poprosił już – jak pisze "Rzeczpospolita" - o ekspertyzy prawne, czy wiceprezes NBP może przewodniczyć Radzie Polityki Pieniężnej. Obowiązki tragicznie zmarłego prezesa NBP przejął bowiem jego zastępca Piotr Wiesiołek.
– Ekspertyzy pokażą, czy należy powołać nowego prezesa – wyjaśnia rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński.
Decyzje po spotkaniach?
Do 30 kwietnia Komorowski musi podjąć decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Zmienia ona m.in. sposób wyboru prezesa Instytutu. Przedstawiciele środowisk naukowych zaapelowali w niedzielę o "spełnienie woli prezydenta Kaczyńskiego" i zawetowanie ustawy. – W przyszłym tygodniu marszałek spotka się w tej sprawie z Kolegium IPN – mówi Smoliński.
Najpóźniej 30 czerwca parlament musi się zająć sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Potem trafi ono do prezydenta. Jego odrzucenie oznacza rozwiązanie Rady. Nowy skład KRRiT miałby ustalić parlament, w którym większość ma rządząca koalicja, oraz Komorowski, jako pełniący obowiązki głowy państwa. To zaś mogłoby w konsekwencji doprowadzić do zmiany władz mediów publicznych. W 2009 r. decyzja prezydenta Kaczyńskiego uratowała KRRiT przed rozwiązaniem.
PO: Najważniejsza jest stabilność
Rozstrzygnięć kadrowych odnośnie IPN i NBP nie należy się jednak zbyt szybko spodziewać. Politycy PO z otoczenia Donalda Tuska przekonują, że na powołaniu przez marszałka Sejmu nowego szefa Kancelarii Prezydenta i szefa BBN na razie się skończy. Platforma boi się zarzutów o to, że zawłaszcza państwo.
- Żeby nie prowokować oskarżeń, z powołaniem szefa IPN czy NBP wstrzymamy się do wyborów - mówi "Gazecie Wyborczej" osoba z zarządu PO. Chyba, że pojawią się ekspertyzy, że należy przyspieszyć decyzję ws. wyboru szefa NBP.
Szef klubu PO Grzegorz Schetyna: - Ten tydzień pokazał, że państwo działa. Udało się opanować kryzys wywołany narodową tragedią, zapewnić pierwszą pomoc rodzinom ofiar, zorganizować uroczystości. Musimy dalej tak działać. Dla Polaków najważniejsze będzie poczucie stabilności, świadomość, że mogą ufać tym, którzy są u steru.
Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: PAP