Komisja Wenecka przyjęła w piątek opinię wydaną w trybie pilnym, która dotyczy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Z wnioskiem o wydanie opinii "w trybie pilnym" wystąpił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Opinię z pozytywną oceną zmian i uwagami Komisji Weneckiej opublikowano w maju, dziś przyjęto tę opinię. W posiedzeniu w Wenecji uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Podczas piątkowej sesji w zabytkowej Scuola Grande di San Giovanni Evangelista doszło do wymiany poglądów z Komisją w związku z rozpatrywaniem i zatwierdzeniem wspólnej opinii Komisji Weneckiej i Dyrekcji Generalnej ds. Praw Człowieka i Praworządności Rady Europy w sprawie projektu nowelizacji ustawy o KRS.
Komisja Wenecka nie badała, czy jest konieczna nowelizacja ustawy o KRS, ponieważ - jak wyjaśniono - zostało to już wcześniej wyraźnie stwierdzone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Komisja badała głównie, w jakim stopniu środki wybrane przez polskie władze do tej zmiany przepisów są zgodne z europejskimi standardami praworządności.
Czytaj także: Spór o zmianę ustawy o KRS
W ocenie Komisji Weneckiej reforma będzie chronić niezależność sądownictwa i jest zgodna ze standardami europejskimi oraz ma na celu naprawienie sposobu powoływania obecnej KRS, by był zgodny z wyrokami ETPCz.
Rekomendacje Komisji Weneckiej w sprawie KRS
W maju Komisja Wenecka pozytywnie oceniła kierunek zmian w przyjętej przez Sejm noweli o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgłosiła swoje uwagi i rekomendacje.
Opinia Komisji Weneckiej (KW), jak nazywana jest Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, została opracowana razem z Dyrekcją Generalną Praw Człowieka i Praworządności w Radzie Europy. Z wnioskiem o wydanie opinii "w trybie pilnym" wystąpił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Zobacz też: Komisja Wenecka pozytywnie o nowelizacji ustawy o KRS. Adam Bodnar "dziękuje za zaufanie"
W komunikacie poinformowano, że Komisja Wenecka i Dyrekcja Generalna zaleca, aby ponownie rozważyć kryteria, na podstawie których kwalifikowano sędziów do KRS. W opinii zaznaczono, że zapisany w nowelizacji wybór 15 sędziów-członków KRS przez środowiska sędziowskie jest "sposobem zapewnienia szerokiej reprezentacji sędziów" w Radzie.
"Cel projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, jakim jest poszanowanie i stosowanie zasady wyboru jej członków przez sędziów, jest nie tylko prawnie uzasadniony, ale także wymagany przez decyzje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Komisji Weneckiej i Dyrekcji Generalnej do spraw Praw Człowieka i Praworządności w Radzie Europy" - wyjaśniono.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/VeniceComm