Na terenie neutralnym, poza kurią krakowską, odbyło się moje przesłuchanie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 działacz społeczny, historyk Kościoła, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, informując o tym, jak wyglądała jego rozmowa z kardynałem Angelo Bagnasco, który stanął na czele watykańskiej komisji zajmującej się sprawą kardynała Stanisława Dziwisza. Dodał, że rozmowa była "naprawdę szczera" i "fachowa".
Papież Franciszek powołał komisję, która zajmuje się sprawą kardynała Stanisława Dziwisza. Na jej czele stanął kardynał Angelo Bagnasco. Komisja ma się przyjrzeć między innymi zarzutom dotyczącym tuszowania pedofilii w Kościele katolickim.
Rozmowa "bardzo szczegółowa"
Działacz społeczny, historyk Kościoła, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wcześniej wielokrotnie interweniował w przypadkach wykorzystywania seksualnego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że został już przesłuchany przez kardynała Bagnasco.
- Niedawno zadzwonił do mnie przedstawiciel strony watykańskiej, że odbędzie się takie przesłuchanie. Początkowo myślałem, że to jest żart, ale rzeczywiście do Krakowa przyjechał ksiądz kardynał Angelo Bagnasco (...). Na terenie neutralnym, poza kurią krakowską, takie przesłuchanie się odbyło - przekazał.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski relacjonował, że rozmowa była bardzo fachowa, a "strona watykańska była do tego świetnie przygotowana". Mówił, że była też "bardzo szczegółowa" i "długo trwała".
- Mówiłem pod przysięgą, zgodnie z prawdą to, co jest mi wiadome. Pytania były bardzo szczegółowe, dotyczące różnych spraw. Na niektóre pytania nie umiałem odpowiedzieć, bo o niektórych sprawach nie słyszałem - kontynuował ksiądz Isakowicz-Zaleski.
"To nie jest jednostkowa sprawa"
Jak mówił dalej, przesłuchanie było protokołowane, a on sam do protokołu dołączył "listy ofiar, które pisały do różnych instytucji kościelnych i niestety nie dostały odpowiednich odpowiedzi lub nikt się ich sprawami nie zajął". - To nie jest jednostkowa sprawa, że dotyczy jednego kardynała, tylko to jest przekrój pewnych rzeczy. I tak to odebrałem, że ksiądz kardynał z Włoch (Angelo Bagnasco - red.) bada sprawę, chce rozpoznać, chce mieć obiektywny pogląd na te wszystkie sprawy - mówił dalej duchowny.
- Ich interesowało przede wszystkim to, dlaczego tego typu sprawy nie są w Polsce rozwiązywane - mówił. - Ta rozmowa była naprawdę szczera, widać było po księdzu kardynale, że on jest człowiekiem, który naprawdę chce ten problem rozwiązać - dodał gość TVN24.
Mentalność, że "Kościół jest oblężoną twierdzą"
Duchowny mówił, co jego zdaniem stanowi największy problem w polskim Kościele, który sprawia, że wiele spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego nie jest rozwiązywanych.
Stwierdził, że jest to "mentalność, która istnieje w Kościele polskim już 30 lat od upadku komunizmu, że Kościół jest oblężoną twierdzą", a nie to, "czy ten czy inny duchowny zawinił". - To będzie oceniać Stolica Apostolska - dodał.
- Dopóki się nie zmieni mentalność i nie będzie takich przepychanek jak ostatnio, że episkopat nie chce wydać państwowej komisji dokumentów, to nigdy nie wyjdziemy z tego klinczu - powiedział gość "Faktów po Faktach".
Sprawa kardynała Dziwisza
Pod koniec 2020 roku dziennikarz "Czarno na białym" Marcin Gutowski pokazał w swoim reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" nieznane oblicze kardynała Stanisława Dziwisza. Jawi się w nim on jako potężny hierarcha, który potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.
OGLĄDAJ W TVN24 GO: "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"
W marcu tego roku państwowa komisja do spraw pedofilii zawiadomiła Janusza Szymika, ofiarę księdza pedofila, że "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez czterech kościelnych hierarchów, w tym kardynała Stanisława Dziwisza. Jako podstawę wskazano przepis dotyczący niezawiadomienia o przestępstwie w przypadku posiadania wiedzy o jego popełnieniu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24