TVN24 | Polska

Komisja Europejska wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski. Chodzi o Trybunał Konstytucyjny

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP, TVN24
Komisja Europejska wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski
TVN24Komisja Europejska wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski

Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury naruszeniowej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem komisarza do spraw gospodarki Paolo Gentiloniego, Trybunał "nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat".

W komunikacie Komisja Europejska podała, że wyroki polskiego TK z 14 lipca i 7 października stanowią "naruszenie ogólnych zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz naruszenie mocy wiążącej orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

KOMUNIKAT KOMISJI EUROPEJSKIEJ O ROZPOCZĘCIU PROCEDURY

Wyrok z 14 lipca, o którym pisze KE, dotyczył wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. TK ogłosił wtedy, że jest to niezgodne z konstytucją. Z kolei 7 października TK orzekł o niezgodności z konstytucją wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym. Badał te przepisy na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył artykuł 19 punkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia. W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule. Uważamy, że to orzecznictwo narusza ogólne zasady niezawisłości, nadrzędności, skuteczności i jednolitości stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń TSUE - uzasadnił decyzję o wszczęciu procedury komisarz UE do spraw gospodarki Paolo Gentiloni.

Komunikat Komisji o rozpoczęciu procedury

- Uważamy również, że (polski) TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat. Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. Prawa Europejczyków na mocy traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie żyją w Unii Europejskiej - dodał.

Polska ma dwa miesiące, by odnieść się do treści pisma informującego o wszczęciu procedury.

Baczyńska: logiczny krok Komisji Europejskiej

Konstytucjonalistka Bogna Baczyńska powiedziała w TVN24, że "Komisja Europejska wykonała logiczny krok, który służy zachęceniu lub zmuszeniu Polski do przestrzegania traktatów unijnych". - To pokazuje w bardzo jasny sposób, że nie można używać mechanizmów krajowych do tego, by podważać postanowienia traktatowe - mówiła.

- Nawet dla zwykłych obywateli jest bardzo wyraźne, że TK nie spełnia swojej konstytucyjnej roli, tylko jest atrapą. Z gorzkim śmiechem nazywamy ten trybunał trybunałem kulinarnym. To jest bardzo widoczne - dodała.

Bogna Baczyńska: logiczny krok, który służy zmuszeniu Polski do przestrzegania traktatów unijnych
Bogna Baczyńska: logiczny krok, który służy zmuszeniu Polski do przestrzegania traktatów unijnychTVN24

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości