Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski

Źródło:
TVN24
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja Sokołowskiego
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/6
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Komisja Europejska w raporcie o praworządności w krajach Unii Europejskiej wyszczególnia cztery kluczowe obszary dotyczące Polski - sądownictwo, walkę z korupcją, pluralizm i wolność mediów oraz kwestie dotyczące "kontroli i równowagi". Pisze między innymi, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa", a ponadto "pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media". Wspomina także o wątpliwościach związanych z "lex Tusk".

Komisja Europejska opublikowała raport o praworządności w krajach Unii Europejskiej. To czwarte coroczne podsumowanie, które powstało w odpowiedzi na zarzuty Polski i Węgier, że praworządność w Unii Europejskiej traktowana jest wybiórczo i wskazywane są problemy tylko w tych dwóch krajach. Dlatego Komisja publikuje zestawienie uwag co do niedostatków rządów prawa z podziałem na każdy unijny kraj. Raport został przyjęty w czasie środowego kolegium komisarzy.

W liczącym blisko 30 stron rozdziale dotyczącym Polski wskazano na problemy w obrębie sądownictwa, walki z korupcją, wolnością mediów i obszarze dotyczącym "kontroli i równowagi".

"Poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa"

W raporcie napisano, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa".

Przypomniano, że Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) doprecyzował wymogi Unii Europejskiej dotyczące niezawisłości sędziowskiej, w szczególności w odniesieniu do systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Wskazano, że 5 czerwca w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego TSUE orzekł, że wszystkie zakwestionowane przepisy ustawy przyjętej w grudniu 2019 roku naruszają prawo Unii Europejskiej.

Zmiany w polskim sądownictwie. TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom traktatowym Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości - jak wskazano w dokumencie - orzekł, że Polska naruszyła art. 19. ust 1 Traktatu o Unii Europejskiej, przyznając Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość nie została zagwarantowana, uprawnienia do rozpoznawania spraw wszystkich sędziów dotyczących uchylenia ich immunitetu w celu wszczęcia postępowania karnego.

Wątpliwości w obrębie sądownictwa

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że nadal istnieją poważne obawy związane z niewykonaniem prawomocnych wyroków i środków tymczasowych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących niezawisłości sędziowskiej. Wspomniano również o fakcie, że kilku sędziów nadal podlega przymusowym przeniesieniom i dochodzeniom dyscyplinarnym i postępowaniom związanym z podejmowanymi przez nich orzeczeniami.

Zdaniem Komisji "istnieją poważne wątpliwości, czy wielu sędziów Sądu Najwyższego, w tym jego Pierwszy Prezes, spełnia wymogi dotyczące powołania i zasiadania w ustanowionym na mocy prawa sądem".

"Poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym"

Komisja Europejska napisała także, że "Polska przyjęła przepisy mające na celu podniesienie standardów niektórych aspektów niezawisłości sędziowskiej i zaangażowała się w dalszą reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów". "W dniu 1 czerwca 2022 r. Komisja wydała pozytywną ocenę Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Polski (PRP), który został zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej w dniu 17 czerwca 2022 r. Zawiera on szereg zobowiązań Polski dotyczących poprawy klimatu inwestycyjnego, w tym m.in. kompleksowa reforma systemu dyscyplinarnego sędziów, mająca na celu wzmocnienie niektórych aspektów niezawisłości sądownictwa" - dodano.

Poczyniono - zdaniem Komisji Europejskiej - pewne postępy w zapewnianiu funkcjonalnej niezależności prokuratury od rządu, natomiast nie poczyniono żadnych postępów w kwestii rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Komisja Europejska w swoim raporcie wskazała, że utrzymują się "poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym". Przypomniano, że 15 lutego tego roku Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny i jego dwa orzeczenia wydane w 2021 roku.

Komisja wskazała także, że "poziom postrzegania niezawisłości sądownictwa w Polsce jest nadal bardzo niski zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i przedsiębiorstw".

Przyznano natomiast, że "cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości przebiega dobrze".

Stwierdzono także, że "ogólna skuteczność sądów powszechnych i administracyjnych pozostaje stabilna".

Walka z korupcją

Komisja Europejska stwierdziła, że zdaniem ekspertów i kadry kierowniczej przedsiębiorstw poziom korupcji w sektorze publicznym pozostaje stosunkowo wysoki. Podkreślono, że w Polsce nie przyjęto jeszcze - zgodnie z zobowiązaniami - rozwiązań antykorupcyjnych w ramach nowego Programu Antykorupcyjnego. Nie poczyniono również żadnych postępów w zakresie wzmocnienia zasad dotyczących lobbingu.

"Program antykorupcyjny na lata 2018-2020 zakończył się i obecnie nie ma nowego programu. Nie podjęto dalszych działań w celu wzmocnienia zasad lobbingu i ujednolicenia systemu kontroli oświadczeń majątkowych" - przypomina Komisja.

Przypomniano, że "polski Kodeks karny został znowelizowany w celu zwiększenia kar za przestępstwa korupcyjne", ale "nie podjęto jeszcze żadnych kroków, aby zapewnić solidne wyniki w zwalczaniu korupcji na wysokim szczeblu, ponieważ utrzymują się wcześniej zidentyfikowane bariery instytucjonalne i praktyczne".

W raporcie dotyczącym Polski mowa jest także o tym, że "szerokie immunitety najwyższych decydentów, którzy są jednocześnie członkami parlamentu, nie zostały jeszcze ograniczone". Dodano także, że "przyjęto nowe przepisy dotyczące bezkarności, co zagraża skutecznej walce z korupcją na wysokim szczeblu".

Europejscy urzędnicy wskazują także na to, że w życie weszły nowe środki zwiększające przejrzystość finansowania partii politycznych, jednak nadal istnieją obawy dotyczące darowizn na rzecz partii i w czasie kampanii wyborczych". Przyznano także, że w kwestii zamówień publicznych "istnieją obawy związane z ryzykiem korupcji".

Pluralizm i wolność mediów

Komisja Europejska w swoim raporcie stwierdziła, że "pomimo pozytywnych zmian wprowadzonych w 2021 roku, pojawiły się obawy co do niezależności regulatora mediów", wskazując, że zmodyfikowano procedurę odrzucania przez Sejm i Senat sprawozdania rocznego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podkreślono, że "nie poczyniono dalszych postępów w zapewnianiu uczciwych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur przyznawania koncesji na działalność mediom". Przypomniano, że zalecono to Polsce w raporcie z 2022 roku.

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów
Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediówTVN24

Przyznano, że "zwiększył się poziom przejrzystości własnościowej mediów".

"Pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media"

Jednocześnie odnotowano, że "chociaż istnieją prawne gwarancje niezależności dziennikarskiej, w praktyce pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media".

Wolne media a naciski władzy. "Czeka nas najtrudniejsze pół roku w historii"

"Polski porządek prawny zawiera zbiór przepisów dotyczących niezależności redakcyjnej, zapisanych w Prawie prasowym i ustawie o radiofonii i telewizji. Niemniej jednak zainteresowane strony zwróciły uwagę na kilka rzekomo inspirowanych politycznie przypadków ingerencji w decyzje redakcyjne mediów" - pisze dalej o Polsce Komisja Europejska. I dodaje, że przykładem takich praktyk "może być usunięcie krytycznego wobec rządowych reform podatkowych wywiadu ze strony internetowej regionalnego wydawnictwa należącego do Polska Press, kupionego przez państwowego giganta naftowego PKN Orlen".

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że - w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi niezależnego relacjonowania wydarzeń przez nadawców publicznych - "nie poczyniono żadnych postępów w zwiększaniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych".

W raporcie podkreślono, że "podmioty kontrolowane przez państwo kierowały reklamy głównie do mediów prorządowych".

Wskazano również, że zgłaszane są "problemy w zakresie prawa dostępu dziennikarzy do informacji".

CZYTAJ: (Nie)transparentna jak dotacja od ministra Czarnka. Dziesiątki pytań o 170 milionów złotych bez odpowiedzi

Obawy w sprawie "lex Tusk"

Czwarta część raportu dotyczącego Polski mówi o "innych kwestiach dotyczących kontroli i równowagi".

W zestawieniu wspomniano, że "utrzymuje się praktyka stanowienia prawa w trybie, który nie przewiduje odpowiednich konsultacji". Wskazano także, że - zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2023 roku - "w Polsce czekało na wykonanie 46 wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co oznacza wzrost o osiem w porównaniu z rokiem poprzednim".

Dodano, że "nie poczyniono postępów w zakresie powoływania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli", co zdaniem Komisji, zagraża skutecznemu funkcjonowaniu Izby.

Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"
Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"TVN24

Komisja Europejska w swoim raporcie odnosi się także do ustawy "lex Tusk". "Poważne obawy budzi ustawa uprawniająca komisję administracyjną do pozbawienia osób fizycznych prawa do pełnienia funkcji publicznych związanych z gospodarowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat" - napisano. Przypomniano także, że 8 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w tej sprawie, a 30 czerwca strona polska przesłała w tej sprawie swoją odpowiedź.

Wiceszefowa KE i unijny komisarz ds. sprawiedliwości o "lex Tusk": sprawa jest pilna

Zwrócono również uwagę na przypadki, w których do Kodeksu karnego przyjmowane są zmiany, które postrzegane są za niezgodne z prawem krajowym i międzynarodowym - na przykład wprowadzenie kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jednocześnie stwierdzono, że "poczyniono pewne postępy" w zakresie działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zalecenia Komisji Europejskiej

Do raportu o praworządności w krajach Unii Europejskiej dołączono listę zaleceń. W przypadku Polski między innymi zwrócono uwagę na brak postępów w rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego względem zaleceń z poprzedniego roku.

Komisja zaleca między innymi "wzmocnienie istniejących przepisów dotyczących uczciwości poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących lobbingu i ujednoliconego internetowego systemu oświadczeń majątkowych urzędników publicznych i posłów do parlamentu", "zapewnienie niezależnych i skutecznych dochodzeń i postępowań karnych" oraz "zapewnienie przestrzegania sprawiedliwych, przejrzystych i niedyskryminujących procedur przyznawania licencji na prowadzenie działalności mediom".

Wspomina również o potrzebie "wzmocnienia zasad i mechanizmów służących zwiększeniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych, z uwzględnieniem europejskich standardów dotyczących mediów publicznych".

Komisja pisze też o "zapewnieniu bardziej systematycznych działań następczych w związku z ustaleniami Najwyższej Izby Kontroli oraz zapewnienie, w trybie pilnym, mianowania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli w celu zapewnienia jej skutecznego funkcjonowania".

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski zwraca uwagę, że od poprzedniego raportu, przed rokiem, nie odnotowano w Polsce postępów w realizacji praktycznie żadnego z zaleceń przygotowanych dla naszego kraju, a zalecenia zostały właściwie powtórzone. 

Znaczenie raportu

Jak wyjaśnia Maciej Sokołowski, raport nie przekłada się bezpośrednio na obowiązki dla krajów członkowskich i nie pociąga za sobą sankcji w przypadku zignorowania zaleceń i zarzutów Komisji Europejskiej. Publikacja jest jednak pośrednio wykorzystywana przez Komisję i przytoczone uwagi pojawiają się potem w innych postępowaniach naruszeniowych i często przywoływane są jako argument w relacjach między Brukselą a Warszawą.

Sokołowski wskazuje, że raport jest też podstawą do dyskusji o praworządności w poszczególnych krajach Unii, jakie odbywają się cyklicznie na Radach UE z udziałem ministrów ds. europejskich. Zawarte w nim uwagi będą też podstawą debaty Parlamentu Europejskiego o praworządności w Unii Europejskiej.

Korespondent TVN24 w Brukseli dodaje, że Polska i Węgry w poprzednich latach odrzucały tezy tych raportów, zarzucając im stronniczość, podwójne standardy i przekraczanie przez Komisję Europejską swoich uprawnień. 

Wiceprzewodnicząca KE o raporcie

O raporcie mówiła w rozmowie z TVN24 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- W tym raporcie skupiamy się na środkach antykorupcyjnych, chcemy zobaczyć skuteczne śledztwa w Polsce, które zajmują się korupcją. Jak zawsze rekomendujemy rozdzielenie kompetencji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. (W raporcie) są także punkty, które są poświęcone mediom, szczególnie mediom publicznym, ponieważ wierzymy, że media publiczne powinny być prawdziwie publiczne, a nie rządowe. Jest także kwestia przyznawania licencji mediom, powinno to być transparentne a nie dyskryminujące - powiedziała.

Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności
Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządnościTVN24

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, asty, mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Obawy o stan zdrowia Joe Bidena to nic nowego. Już cztery lata temu o 81-letnim dziś polityku wielu mówiło, że jest za stary na sprawowanie rządów. Jednak dopiero czerwcowa debata z Donaldem Trumpem, a później m.in. pomyłki i przejęzyczenia w rozmowach na najwyższym szczeblu pokazały rzeczywistą słabość prezydenta, od którego zaczęli odwracać się nawet politycy jego własnej partii. Oto, jak wyglądały ostatnie tygodnie przed ogłoszeniem przez Joe Bidena jego rezygnacji z walki o Biały Dom.

Upadek krok po kroku. Cztery tygodnie, które przesądziły o kampanii Joe Bidena

Upadek krok po kroku. Cztery tygodnie, które przesądziły o kampanii Joe Bidena

Źródło:
PAP, tvn24.pl, CNN, The Washington Post, The New York Times

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują między innymi ma gubernatora stanu Pensylwania Josha Shapiro, gubernatorkę Michigan Gretchen Whitmer, gubernatora Illinois JB Pritzkera, gubernatora Kentucky Andy'ego Besheara oraz szefa resortu transportu Pete'a Buttigiega.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle oświadczyła przed amerykańskimi kongresmenami, że zamach na republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa był "największą porażką operacyjną agencji" od dziesięcioleci.

Szefowa Secret Service o "największej porażce od dziesięcioleci"

Szefowa Secret Service o "największej porażce od dziesięcioleci"

Źródło:
PAP, BBC

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w związku z zawiadomieniem Centralnego Biura Śledczego o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego szefa biura Andrzeja Stróżnego. Postępowanie dotyczy między innymi nadużycia władzy. Chodzi o zakup mieszkania za ponad 1,2 miliona złotych.

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Źródło:
PAP

Nowe zasady przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych na Białorusi obowiązują od 1 lipca - przypomniało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło, że do Polski mogą wjechać tylko auta należące do osób fizycznych, jeśli nie są wykorzystywane w celach handlowych.

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Źródło:
PAP

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Malezyjska straż przybrzeżna wytropiła i zatrzymała uszkodzony tankowiec Ceres I, który po kolizji z innym statkiem stanął w płomieniach, ale mimo tego próbował uciec na pełne morze. Lokalni śledczy wszczęli dochodzenie, mające wyjaśnić zachowanie załogi, tymczasem media zauważają, że Ceres I uważany jest za jednostkę tak zwanej "floty cienia".

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 22 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano na czterech nadmorskich kąpieliskach w Gdyni. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. Jak wskazują naukowcy, w lipcu sinice mają szczególnie dobre warunki do namnażania.

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy Bostońskiego Dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy Bostońskiego Dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl