Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski

Źródło:
TVN24
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja Sokołowskiego
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/6
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Komisja Europejska w raporcie o praworządności w krajach Unii Europejskiej wyszczególnia cztery kluczowe obszary dotyczące Polski - sądownictwo, walkę z korupcją, pluralizm i wolność mediów oraz kwestie dotyczące "kontroli i równowagi". Pisze między innymi, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa", a ponadto "pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media". Wspomina także o wątpliwościach związanych z "lex Tusk".

Komisja Europejska opublikowała raport o praworządności w krajach Unii Europejskiej. To czwarte coroczne podsumowanie, które powstało w odpowiedzi na zarzuty Polski i Węgier, że praworządność w Unii Europejskiej traktowana jest wybiórczo i wskazywane są problemy tylko w tych dwóch krajach. Dlatego Komisja publikuje zestawienie uwag co do niedostatków rządów prawa z podziałem na każdy unijny kraj. Raport został przyjęty w czasie środowego kolegium komisarzy.

W liczącym blisko 30 stron rozdziale dotyczącym Polski wskazano na problemy w obrębie sądownictwa, walki z korupcją, wolnością mediów i obszarze dotyczącym "kontroli i równowagi".

"Poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa"

W raporcie napisano, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa".

Przypomniano, że Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) doprecyzował wymogi Unii Europejskiej dotyczące niezawisłości sędziowskiej, w szczególności w odniesieniu do systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Wskazano, że 5 czerwca w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego TSUE orzekł, że wszystkie zakwestionowane przepisy ustawy przyjętej w grudniu 2019 roku naruszają prawo Unii Europejskiej.

Zmiany w polskim sądownictwie. TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom traktatowym Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości - jak wskazano w dokumencie - orzekł, że Polska naruszyła art. 19. ust 1 Traktatu o Unii Europejskiej, przyznając Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość nie została zagwarantowana, uprawnienia do rozpoznawania spraw wszystkich sędziów dotyczących uchylenia ich immunitetu w celu wszczęcia postępowania karnego.

Wątpliwości w obrębie sądownictwa

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że nadal istnieją poważne obawy związane z niewykonaniem prawomocnych wyroków i środków tymczasowych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących niezawisłości sędziowskiej. Wspomniano również o fakcie, że kilku sędziów nadal podlega przymusowym przeniesieniom i dochodzeniom dyscyplinarnym i postępowaniom związanym z podejmowanymi przez nich orzeczeniami.

Zdaniem Komisji "istnieją poważne wątpliwości, czy wielu sędziów Sądu Najwyższego, w tym jego Pierwszy Prezes, spełnia wymogi dotyczące powołania i zasiadania w ustanowionym na mocy prawa sądem".

"Poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym"

Komisja Europejska napisała także, że "Polska przyjęła przepisy mające na celu podniesienie standardów niektórych aspektów niezawisłości sędziowskiej i zaangażowała się w dalszą reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów". "W dniu 1 czerwca 2022 r. Komisja wydała pozytywną ocenę Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Polski (PRP), który został zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej w dniu 17 czerwca 2022 r. Zawiera on szereg zobowiązań Polski dotyczących poprawy klimatu inwestycyjnego, w tym m.in. kompleksowa reforma systemu dyscyplinarnego sędziów, mająca na celu wzmocnienie niektórych aspektów niezawisłości sądownictwa" - dodano.

Poczyniono - zdaniem Komisji Europejskiej - pewne postępy w zapewnianiu funkcjonalnej niezależności prokuratury od rządu, natomiast nie poczyniono żadnych postępów w kwestii rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Komisja Europejska w swoim raporcie wskazała, że utrzymują się "poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym". Przypomniano, że 15 lutego tego roku Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny i jego dwa orzeczenia wydane w 2021 roku.

Komisja wskazała także, że "poziom postrzegania niezawisłości sądownictwa w Polsce jest nadal bardzo niski zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i przedsiębiorstw".

Przyznano natomiast, że "cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości przebiega dobrze".

Stwierdzono także, że "ogólna skuteczność sądów powszechnych i administracyjnych pozostaje stabilna".

Walka z korupcją

Komisja Europejska stwierdziła, że zdaniem ekspertów i kadry kierowniczej przedsiębiorstw poziom korupcji w sektorze publicznym pozostaje stosunkowo wysoki. Podkreślono, że w Polsce nie przyjęto jeszcze - zgodnie z zobowiązaniami - rozwiązań antykorupcyjnych w ramach nowego Programu Antykorupcyjnego. Nie poczyniono również żadnych postępów w zakresie wzmocnienia zasad dotyczących lobbingu.

"Program antykorupcyjny na lata 2018-2020 zakończył się i obecnie nie ma nowego programu. Nie podjęto dalszych działań w celu wzmocnienia zasad lobbingu i ujednolicenia systemu kontroli oświadczeń majątkowych" - przypomina Komisja.

Przypomniano, że "polski Kodeks karny został znowelizowany w celu zwiększenia kar za przestępstwa korupcyjne", ale "nie podjęto jeszcze żadnych kroków, aby zapewnić solidne wyniki w zwalczaniu korupcji na wysokim szczeblu, ponieważ utrzymują się wcześniej zidentyfikowane bariery instytucjonalne i praktyczne".

W raporcie dotyczącym Polski mowa jest także o tym, że "szerokie immunitety najwyższych decydentów, którzy są jednocześnie członkami parlamentu, nie zostały jeszcze ograniczone". Dodano także, że "przyjęto nowe przepisy dotyczące bezkarności, co zagraża skutecznej walce z korupcją na wysokim szczeblu".

Europejscy urzędnicy wskazują także na to, że w życie weszły nowe środki zwiększające przejrzystość finansowania partii politycznych, jednak nadal istnieją obawy dotyczące darowizn na rzecz partii i w czasie kampanii wyborczych". Przyznano także, że w kwestii zamówień publicznych "istnieją obawy związane z ryzykiem korupcji".

Pluralizm i wolność mediów

Komisja Europejska w swoim raporcie stwierdziła, że "pomimo pozytywnych zmian wprowadzonych w 2021 roku, pojawiły się obawy co do niezależności regulatora mediów", wskazując, że zmodyfikowano procedurę odrzucania przez Sejm i Senat sprawozdania rocznego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podkreślono, że "nie poczyniono dalszych postępów w zapewnianiu uczciwych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur przyznawania koncesji na działalność mediom". Przypomniano, że zalecono to Polsce w raporcie z 2022 roku.

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów
Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediówTVN24

Przyznano, że "zwiększył się poziom przejrzystości własnościowej mediów".

"Pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media"

Jednocześnie odnotowano, że "chociaż istnieją prawne gwarancje niezależności dziennikarskiej, w praktyce pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media".

Wolne media a naciski władzy. "Czeka nas najtrudniejsze pół roku w historii"

"Polski porządek prawny zawiera zbiór przepisów dotyczących niezależności redakcyjnej, zapisanych w Prawie prasowym i ustawie o radiofonii i telewizji. Niemniej jednak zainteresowane strony zwróciły uwagę na kilka rzekomo inspirowanych politycznie przypadków ingerencji w decyzje redakcyjne mediów" - pisze dalej o Polsce Komisja Europejska. I dodaje, że przykładem takich praktyk "może być usunięcie krytycznego wobec rządowych reform podatkowych wywiadu ze strony internetowej regionalnego wydawnictwa należącego do Polska Press, kupionego przez państwowego giganta naftowego PKN Orlen".

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że - w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi niezależnego relacjonowania wydarzeń przez nadawców publicznych - "nie poczyniono żadnych postępów w zwiększaniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych".

W raporcie podkreślono, że "podmioty kontrolowane przez państwo kierowały reklamy głównie do mediów prorządowych".

Wskazano również, że zgłaszane są "problemy w zakresie prawa dostępu dziennikarzy do informacji".

CZYTAJ: (Nie)transparentna jak dotacja od ministra Czarnka. Dziesiątki pytań o 170 milionów złotych bez odpowiedzi

Obawy w sprawie "lex Tusk"

Czwarta część raportu dotyczącego Polski mówi o "innych kwestiach dotyczących kontroli i równowagi".

W zestawieniu wspomniano, że "utrzymuje się praktyka stanowienia prawa w trybie, który nie przewiduje odpowiednich konsultacji". Wskazano także, że - zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2023 roku - "w Polsce czekało na wykonanie 46 wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co oznacza wzrost o osiem w porównaniu z rokiem poprzednim".

Dodano, że "nie poczyniono postępów w zakresie powoływania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli", co zdaniem Komisji, zagraża skutecznemu funkcjonowaniu Izby.

Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"
Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"TVN24

Komisja Europejska w swoim raporcie odnosi się także do ustawy "lex Tusk". "Poważne obawy budzi ustawa uprawniająca komisję administracyjną do pozbawienia osób fizycznych prawa do pełnienia funkcji publicznych związanych z gospodarowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat" - napisano. Przypomniano także, że 8 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w tej sprawie, a 30 czerwca strona polska przesłała w tej sprawie swoją odpowiedź.

Wiceszefowa KE i unijny komisarz ds. sprawiedliwości o "lex Tusk": sprawa jest pilna

Zwrócono również uwagę na przypadki, w których do Kodeksu karnego przyjmowane są zmiany, które postrzegane są za niezgodne z prawem krajowym i międzynarodowym - na przykład wprowadzenie kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jednocześnie stwierdzono, że "poczyniono pewne postępy" w zakresie działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zalecenia Komisji Europejskiej

Do raportu o praworządności w krajach Unii Europejskiej dołączono listę zaleceń. W przypadku Polski między innymi zwrócono uwagę na brak postępów w rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego względem zaleceń z poprzedniego roku.

Komisja zaleca między innymi "wzmocnienie istniejących przepisów dotyczących uczciwości poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących lobbingu i ujednoliconego internetowego systemu oświadczeń majątkowych urzędników publicznych i posłów do parlamentu", "zapewnienie niezależnych i skutecznych dochodzeń i postępowań karnych" oraz "zapewnienie przestrzegania sprawiedliwych, przejrzystych i niedyskryminujących procedur przyznawania licencji na prowadzenie działalności mediom".

Wspomina również o potrzebie "wzmocnienia zasad i mechanizmów służących zwiększeniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych, z uwzględnieniem europejskich standardów dotyczących mediów publicznych".

Komisja pisze też o "zapewnieniu bardziej systematycznych działań następczych w związku z ustaleniami Najwyższej Izby Kontroli oraz zapewnienie, w trybie pilnym, mianowania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli w celu zapewnienia jej skutecznego funkcjonowania".

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski zwraca uwagę, że od poprzedniego raportu, przed rokiem, nie odnotowano w Polsce postępów w realizacji praktycznie żadnego z zaleceń przygotowanych dla naszego kraju, a zalecenia zostały właściwie powtórzone. 

Znaczenie raportu

Jak wyjaśnia Maciej Sokołowski, raport nie przekłada się bezpośrednio na obowiązki dla krajów członkowskich i nie pociąga za sobą sankcji w przypadku zignorowania zaleceń i zarzutów Komisji Europejskiej. Publikacja jest jednak pośrednio wykorzystywana przez Komisję i przytoczone uwagi pojawiają się potem w innych postępowaniach naruszeniowych i często przywoływane są jako argument w relacjach między Brukselą a Warszawą.

Sokołowski wskazuje, że raport jest też podstawą do dyskusji o praworządności w poszczególnych krajach Unii, jakie odbywają się cyklicznie na Radach UE z udziałem ministrów ds. europejskich. Zawarte w nim uwagi będą też podstawą debaty Parlamentu Europejskiego o praworządności w Unii Europejskiej.

Korespondent TVN24 w Brukseli dodaje, że Polska i Węgry w poprzednich latach odrzucały tezy tych raportów, zarzucając im stronniczość, podwójne standardy i przekraczanie przez Komisję Europejską swoich uprawnień. 

Wiceprzewodnicząca KE o raporcie

O raporcie mówiła w rozmowie z TVN24 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- W tym raporcie skupiamy się na środkach antykorupcyjnych, chcemy zobaczyć skuteczne śledztwa w Polsce, które zajmują się korupcją. Jak zawsze rekomendujemy rozdzielenie kompetencji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. (W raporcie) są także punkty, które są poświęcone mediom, szczególnie mediom publicznym, ponieważ wierzymy, że media publiczne powinny być prawdziwie publiczne, a nie rządowe. Jest także kwestia przyznawania licencji mediom, powinno to być transparentne a nie dyskryminujące - powiedziała.

Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności
Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządnościTVN24

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, asty, mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w Ukrainę - przekazali wojskowi z Kijowa. To - jak pisze Reuters - byłby pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń w tej wojnie. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Putin "boi się tak bardzo, że już używa nowych rakiet" - dodał. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. - Zestrzeliwać takie pociski w Europie mogą tylko dwa obiekty: baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie i podobna baza w Rumunii - powiedział ekspert portalu Defence Express.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

- Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Podkarpaccy policjanci strzelali do samochodu, który pomylili z pojazdem przestępców. Do zdarzenia doszło na autostradzie A4. Ostrzelanym autem jechało dwóch mężczyzn, którym nic poważnego się nie stało. - Działania były prowadzone w porze nocnej, mieliśmy niekorzystne warunki atmosferyczne - wyjaśnia komisarz Piotr Szpiech z krakowskiej policji, która koordynowała akcję.

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Arkadiusz Mularczyk opublikował treść listu, który wysłał do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Oprócz gratulacji dla republikanów europoseł PiS skierował się z prośbą o wsparcie Polski w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec. 

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Źródło:
PAP

Opolscy policjanci poszukują zaginionej 14-letniej Sabiny Kudrzyckiej. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada i nie ma z nią kontaktu. Policja opublikowała zdjęcie zaginionej i prosi o kontakt każdego, kto mógł ją widzieć.

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Źródło:
tvn24.pl

29-latek przyjechał wraz ze swoją narzeczoną na szpitalną porodówkę. Lekarze zauważyli, że kobieta ma obrażenia mogące świadczyć o przemocy. Jak się okazało, narzeczony kilka godzin wcześniej bił ją pięściami, kopał po całym ciele i groził nożem.

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Źródło:
tvn24.pl

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mężczyzna został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w związku z organizowaniem nielegalnej migracji. Kilka tygodni wcześniej do polskiego aresztu trafiła również jego matka. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Chodzi o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani, według ustaleń śledczych, wynajmowali pojazdy w różnych krajach i nielegalnie przewozili migrantów przez kraje Unii Europejskiej na terytorium Niemiec i Austrii.

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Źródło:
Śląski Oddział Straży Granicznej/ TVN24

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na uczelnie wyższe na rok 2024/25. 462 tysiące studentów rozpoczęło studia - to o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularne kierunki w tym roku to psychologia, informatyka i kierunek lekarski. W stosunku do poprzedniego roku pozycję lidera straciła informatyka.

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Źródło:
MNiSW, PAP

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Nie zawiodę. Jeśli dacie mi szansę, wygram wybory - mówił szef MSZ i kandydat w partyjnych prawyborach Radosław Sikorski. Zaapelował do członków Koalicji Obywatelskiej o oddanie na niego SMS-owego głosu. Argumentował, że mamy "niespokojne czasy" a on, jako były szef MON i obecny szef dyplomacji, wszedłby w rolę prezydenta "z marszu". Komentował także słowa rzeczniczki MSZ w Rosji o bazie antyrakietowej NATO w Redzikowie i o tym, że jest ona jednym z ewentualnych priorytetowych celów Moskwy. Według Sikorskiego taka wypowiedź to "żadna nowość".

"Wszedłbym w tę rolę z marszu". Radosław Sikorski apeluje o głosy

"Wszedłbym w tę rolę z marszu". Radosław Sikorski apeluje o głosy

Źródło:
TVN24, PAP

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 14-latkę. Dziewczynka zginęła na miejscu. Do tragedii doszło w czwartek po 7.30 w Parszowie (Świętokrzyskie), na drodze krajowej numer 42.

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

Źródło:
PAP

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Miejsce konferencji zwolenników Rafała Trzaskowskiego zostało zmienione ze względu na liczne grono parlamentarzystów, które chciało udzielić mu swojego poparcia. Zebrali się na schodach w Sejmie i tam głośno wsparli kandydata na kandydata na prezydenta. Konferencję zorganizowali również posłowie wspierający w prawyborach KO Radosława Sikorskiego.

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Władze Kalifornii zatwierdziły zmianę ponad trzydziestu nazw geograficznych. Do początku przyszłego roku przemianowane mają zostać wszystkie miejsca na terenie stanu z określeniem "squaw" w nazwie. Rdzenni Amerykanie odbierają to słowo jako obelgę - podkreślają władze Kalifornii.

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Źródło:
CNN, NPR

Nie żyją dwie kobiety potrącone przez samochód w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. Ofiary wypadku w momencie zdarzenia szły poboczem z lewej strony jezdni. Kierowca był trzeźwy. Wyprzedzał.

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W wielu regionach Polski sypie śnieg. Na Kontakt24 otrzymujemy materiały z miejscowości, które się zabieliły. Sprawdź, gdzie nastała zimowa aura.

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W czwartek w nocy doszło do pożaru supermarketu Biedronka w Zawidowie (woj. dolnośląskie). Najpierw zapalił się śmietnik przy sklepie, po chwili ogień się rozprzestrzenił. W trakcie gaszenia zawalił się dach budynku. Całonocna akcja straży pożarnej trwa do teraz.

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Z placu w austriackim Tyrolu zniknął domek mobilny z tarasem. Miejscowa policja poinformowała, że budynek został znaleziony ponad 200 km dalej, a sprawą "kradzieży" zajmie się prokuratura. 45-latek, u którego znaleziono domek, twierdzi, że zapłacił za niego rok temu. Po tym, jak go nie otrzymał, "wziął sprawy w swoje ręce" - donoszą lokalne media.

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

Źródło:
Kronen Zeitung, ENEX, Frankfurter Rundschau

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl