Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski

Źródło:
TVN24
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja Sokołowskiego
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/6
Raport o praworządności w Unii. Komisja Europejska o "poważnych obawach" wobec Polski. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Komisja Europejska w raporcie o praworządności w krajach Unii Europejskiej wyszczególnia cztery kluczowe obszary dotyczące Polski - sądownictwo, walkę z korupcją, pluralizm i wolność mediów oraz kwestie dotyczące "kontroli i równowagi". Pisze między innymi, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa", a ponadto "pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media". Wspomina także o wątpliwościach związanych z "lex Tusk".

Komisja Europejska opublikowała raport o praworządności w krajach Unii Europejskiej. To czwarte coroczne podsumowanie, które powstało w odpowiedzi na zarzuty Polski i Węgier, że praworządność w Unii Europejskiej traktowana jest wybiórczo i wskazywane są problemy tylko w tych dwóch krajach. Dlatego Komisja publikuje zestawienie uwag co do niedostatków rządów prawa z podziałem na każdy unijny kraj. Raport został przyjęty w czasie środowego kolegium komisarzy.

W liczącym blisko 30 stron rozdziale dotyczącym Polski wskazano na problemy w obrębie sądownictwa, walki z korupcją, wolnością mediów i obszarze dotyczącym "kontroli i równowagi".

"Poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa"

W raporcie napisano, że "utrzymują się poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa".

Przypomniano, że Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) doprecyzował wymogi Unii Europejskiej dotyczące niezawisłości sędziowskiej, w szczególności w odniesieniu do systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Wskazano, że 5 czerwca w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego TSUE orzekł, że wszystkie zakwestionowane przepisy ustawy przyjętej w grudniu 2019 roku naruszają prawo Unii Europejskiej.

Zmiany w polskim sądownictwie. TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom traktatowym Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości - jak wskazano w dokumencie - orzekł, że Polska naruszyła art. 19. ust 1 Traktatu o Unii Europejskiej, przyznając Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość nie została zagwarantowana, uprawnienia do rozpoznawania spraw wszystkich sędziów dotyczących uchylenia ich immunitetu w celu wszczęcia postępowania karnego.

Wątpliwości w obrębie sądownictwa

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że nadal istnieją poważne obawy związane z niewykonaniem prawomocnych wyroków i środków tymczasowych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących niezawisłości sędziowskiej. Wspomniano również o fakcie, że kilku sędziów nadal podlega przymusowym przeniesieniom i dochodzeniom dyscyplinarnym i postępowaniom związanym z podejmowanymi przez nich orzeczeniami.

Zdaniem Komisji "istnieją poważne wątpliwości, czy wielu sędziów Sądu Najwyższego, w tym jego Pierwszy Prezes, spełnia wymogi dotyczące powołania i zasiadania w ustanowionym na mocy prawa sądem".

"Poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym"

Komisja Europejska napisała także, że "Polska przyjęła przepisy mające na celu podniesienie standardów niektórych aspektów niezawisłości sędziowskiej i zaangażowała się w dalszą reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów". "W dniu 1 czerwca 2022 r. Komisja wydała pozytywną ocenę Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Polski (PRP), który został zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej w dniu 17 czerwca 2022 r. Zawiera on szereg zobowiązań Polski dotyczących poprawy klimatu inwestycyjnego, w tym m.in. kompleksowa reforma systemu dyscyplinarnego sędziów, mająca na celu wzmocnienie niektórych aspektów niezawisłości sądownictwa" - dodano.

Poczyniono - zdaniem Komisji Europejskiej - pewne postępy w zapewnianiu funkcjonalnej niezależności prokuratury od rządu, natomiast nie poczyniono żadnych postępów w kwestii rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Komisja Europejska w swoim raporcie wskazała, że utrzymują się "poważne obawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym". Przypomniano, że 15 lutego tego roku Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny i jego dwa orzeczenia wydane w 2021 roku.

Komisja wskazała także, że "poziom postrzegania niezawisłości sądownictwa w Polsce jest nadal bardzo niski zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i przedsiębiorstw".

Przyznano natomiast, że "cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości przebiega dobrze".

Stwierdzono także, że "ogólna skuteczność sądów powszechnych i administracyjnych pozostaje stabilna".

Walka z korupcją

Komisja Europejska stwierdziła, że zdaniem ekspertów i kadry kierowniczej przedsiębiorstw poziom korupcji w sektorze publicznym pozostaje stosunkowo wysoki. Podkreślono, że w Polsce nie przyjęto jeszcze - zgodnie z zobowiązaniami - rozwiązań antykorupcyjnych w ramach nowego Programu Antykorupcyjnego. Nie poczyniono również żadnych postępów w zakresie wzmocnienia zasad dotyczących lobbingu.

"Program antykorupcyjny na lata 2018-2020 zakończył się i obecnie nie ma nowego programu. Nie podjęto dalszych działań w celu wzmocnienia zasad lobbingu i ujednolicenia systemu kontroli oświadczeń majątkowych" - przypomina Komisja.

Przypomniano, że "polski Kodeks karny został znowelizowany w celu zwiększenia kar za przestępstwa korupcyjne", ale "nie podjęto jeszcze żadnych kroków, aby zapewnić solidne wyniki w zwalczaniu korupcji na wysokim szczeblu, ponieważ utrzymują się wcześniej zidentyfikowane bariery instytucjonalne i praktyczne".

W raporcie dotyczącym Polski mowa jest także o tym, że "szerokie immunitety najwyższych decydentów, którzy są jednocześnie członkami parlamentu, nie zostały jeszcze ograniczone". Dodano także, że "przyjęto nowe przepisy dotyczące bezkarności, co zagraża skutecznej walce z korupcją na wysokim szczeblu".

Europejscy urzędnicy wskazują także na to, że w życie weszły nowe środki zwiększające przejrzystość finansowania partii politycznych, jednak nadal istnieją obawy dotyczące darowizn na rzecz partii i w czasie kampanii wyborczych". Przyznano także, że w kwestii zamówień publicznych "istnieją obawy związane z ryzykiem korupcji".

Pluralizm i wolność mediów

Komisja Europejska w swoim raporcie stwierdziła, że "pomimo pozytywnych zmian wprowadzonych w 2021 roku, pojawiły się obawy co do niezależności regulatora mediów", wskazując, że zmodyfikowano procedurę odrzucania przez Sejm i Senat sprawozdania rocznego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podkreślono, że "nie poczyniono dalszych postępów w zapewnianiu uczciwych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur przyznawania koncesji na działalność mediom". Przypomniano, że zalecono to Polsce w raporcie z 2022 roku.

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów
Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediówTVN24

Przyznano, że "zwiększył się poziom przejrzystości własnościowej mediów".

"Pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media"

Jednocześnie odnotowano, że "chociaż istnieją prawne gwarancje niezależności dziennikarskiej, w praktyce pojawiają się próby wywierania politycznego wpływu na media".

Wolne media a naciski władzy. "Czeka nas najtrudniejsze pół roku w historii"

"Polski porządek prawny zawiera zbiór przepisów dotyczących niezależności redakcyjnej, zapisanych w Prawie prasowym i ustawie o radiofonii i telewizji. Niemniej jednak zainteresowane strony zwróciły uwagę na kilka rzekomo inspirowanych politycznie przypadków ingerencji w decyzje redakcyjne mediów" - pisze dalej o Polsce Komisja Europejska. I dodaje, że przykładem takich praktyk "może być usunięcie krytycznego wobec rządowych reform podatkowych wywiadu ze strony internetowej regionalnego wydawnictwa należącego do Polska Press, kupionego przez państwowego giganta naftowego PKN Orlen".

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że - w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi niezależnego relacjonowania wydarzeń przez nadawców publicznych - "nie poczyniono żadnych postępów w zwiększaniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych".

W raporcie podkreślono, że "podmioty kontrolowane przez państwo kierowały reklamy głównie do mediów prorządowych".

Wskazano również, że zgłaszane są "problemy w zakresie prawa dostępu dziennikarzy do informacji".

CZYTAJ: (Nie)transparentna jak dotacja od ministra Czarnka. Dziesiątki pytań o 170 milionów złotych bez odpowiedzi

Obawy w sprawie "lex Tusk"

Czwarta część raportu dotyczącego Polski mówi o "innych kwestiach dotyczących kontroli i równowagi".

W zestawieniu wspomniano, że "utrzymuje się praktyka stanowienia prawa w trybie, który nie przewiduje odpowiednich konsultacji". Wskazano także, że - zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2023 roku - "w Polsce czekało na wykonanie 46 wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co oznacza wzrost o osiem w porównaniu z rokiem poprzednim".

Dodano, że "nie poczyniono postępów w zakresie powoływania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli", co zdaniem Komisji, zagraża skutecznemu funkcjonowaniu Izby.

Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"
Sejm przyjął zaproponowaną przez prezydenta nowelizację "lex Tusk"TVN24

Komisja Europejska w swoim raporcie odnosi się także do ustawy "lex Tusk". "Poważne obawy budzi ustawa uprawniająca komisję administracyjną do pozbawienia osób fizycznych prawa do pełnienia funkcji publicznych związanych z gospodarowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat" - napisano. Przypomniano także, że 8 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w tej sprawie, a 30 czerwca strona polska przesłała w tej sprawie swoją odpowiedź.

Wiceszefowa KE i unijny komisarz ds. sprawiedliwości o "lex Tusk": sprawa jest pilna

Zwrócono również uwagę na przypadki, w których do Kodeksu karnego przyjmowane są zmiany, które postrzegane są za niezgodne z prawem krajowym i międzynarodowym - na przykład wprowadzenie kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jednocześnie stwierdzono, że "poczyniono pewne postępy" w zakresie działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zalecenia Komisji Europejskiej

Do raportu o praworządności w krajach Unii Europejskiej dołączono listę zaleceń. W przypadku Polski między innymi zwrócono uwagę na brak postępów w rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego względem zaleceń z poprzedniego roku.

Komisja zaleca między innymi "wzmocnienie istniejących przepisów dotyczących uczciwości poprzez wprowadzenie przepisów dotyczących lobbingu i ujednoliconego internetowego systemu oświadczeń majątkowych urzędników publicznych i posłów do parlamentu", "zapewnienie niezależnych i skutecznych dochodzeń i postępowań karnych" oraz "zapewnienie przestrzegania sprawiedliwych, przejrzystych i niedyskryminujących procedur przyznawania licencji na prowadzenie działalności mediom".

Wspomina również o potrzebie "wzmocnienia zasad i mechanizmów służących zwiększeniu niezależnego zarządzania i niezależności redakcyjnej mediów publicznych, z uwzględnieniem europejskich standardów dotyczących mediów publicznych".

Komisja pisze też o "zapewnieniu bardziej systematycznych działań następczych w związku z ustaleniami Najwyższej Izby Kontroli oraz zapewnienie, w trybie pilnym, mianowania członków Kolegium Najwyższej Izby Kontroli w celu zapewnienia jej skutecznego funkcjonowania".

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski zwraca uwagę, że od poprzedniego raportu, przed rokiem, nie odnotowano w Polsce postępów w realizacji praktycznie żadnego z zaleceń przygotowanych dla naszego kraju, a zalecenia zostały właściwie powtórzone. 

Znaczenie raportu

Jak wyjaśnia Maciej Sokołowski, raport nie przekłada się bezpośrednio na obowiązki dla krajów członkowskich i nie pociąga za sobą sankcji w przypadku zignorowania zaleceń i zarzutów Komisji Europejskiej. Publikacja jest jednak pośrednio wykorzystywana przez Komisję i przytoczone uwagi pojawiają się potem w innych postępowaniach naruszeniowych i często przywoływane są jako argument w relacjach między Brukselą a Warszawą.

Sokołowski wskazuje, że raport jest też podstawą do dyskusji o praworządności w poszczególnych krajach Unii, jakie odbywają się cyklicznie na Radach UE z udziałem ministrów ds. europejskich. Zawarte w nim uwagi będą też podstawą debaty Parlamentu Europejskiego o praworządności w Unii Europejskiej.

Korespondent TVN24 w Brukseli dodaje, że Polska i Węgry w poprzednich latach odrzucały tezy tych raportów, zarzucając im stronniczość, podwójne standardy i przekraczanie przez Komisję Europejską swoich uprawnień. 

Wiceprzewodnicząca KE o raporcie

O raporcie mówiła w rozmowie z TVN24 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

- W tym raporcie skupiamy się na środkach antykorupcyjnych, chcemy zobaczyć skuteczne śledztwa w Polsce, które zajmują się korupcją. Jak zawsze rekomendujemy rozdzielenie kompetencji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. (W raporcie) są także punkty, które są poświęcone mediom, szczególnie mediom publicznym, ponieważ wierzymy, że media publiczne powinny być prawdziwie publiczne, a nie rządowe. Jest także kwestia przyznawania licencji mediom, powinno to być transparentne a nie dyskryminujące - powiedziała.

Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności
Vera Jourova o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządnościTVN24

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, asty, mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówił Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24 GO trwa program specjalny.

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Źródło:
PAP

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl