"Lex Tusk". Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
TVN24
TVN24Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego

Komisja Europejska wysłała formalne zawiadomienie do Polski, tym samym rozpoczynając procedurę naruszeniową w sprawie tak zwanej ustawy lex Tusk. Komisja Europejska twierdzi między innymi - jak czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie - że "nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny", a "poprzez stwierdzenie, że dana osoba działała pod wpływem rosyjskim, można ograniczyć polityczne prawa osób wybranych w demokratycznych wyborach".

Standardowa procedura składa się z dwóch formalnych etapów - pierwszy to zawiadomienie o naruszeniu, a drugi, już po otrzymaniu wyjaśnień od Polski, żądanie zmian w prawie.

W czwartek Komisja Europejska wysłała formalne zawiadomienie do Polski i opublikowała komunikat w tej sprawie. Polska ma 21 dni na odpowiedź.

Komisja Europejska: nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny

Komisja Europejska twierdzi - jak czytamy w komunikacie - że "nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny".

"Działalność specjalnej komisji, np. dochodzenia i publiczne rozprawy, może prowadzić do nadszarpnięcia reputacji osób kandydujących w wyborach" - czytamy. Dodatkowo, jak wskazuje Komisja, "przez stwierdzenie przez specjalną komisję, że dana osoba działała pod rosyjskimi wpływami - może ograniczyć skuteczność praw politycznych osób wybranych w demokratycznych wyborach".

Według Komisji lex Tusk narusza: zasady demokracji zawarte w artykule 2. i 10. Traktatu o Unii Europejskiej; zasady legalności i niedziałania sankcji wstecz; prawo do skutecznej ochrony sądowej oraz ochrony tajemnicy zawodowej; wymogi prawa unijnego dotyczące ochrony danych osobowych.

Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

Każdy obywatel ma prawo uczestniczyć w życiu demokratycznym Unii. Decyzje są podejmowane w sposób jak najbardziej otwarty i zbliżony do obywatela.

ZOBACZ TEŻ: "Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego

"Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego
"Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznegoJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: artjazz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości