Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej

Źródło:
TVN24
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24tvn24
wideo 2/26
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24tvn24

W związku z kryzysem migracyjnym na granicę polsko-białoruską przyjechała we wtorek komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatovic. Spotkała się z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Swoją wizytę będzie kontynuowała jutro. Jak przekazała, wtedy spotka się w Warszawie z przedstawicielami polskich władz.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatovic oświadczyła, że powód, dla którego jest w Polsce, to sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

- Sytuacja jest ewidentnie niezwykle złożona i problematyczna. Widzimy olbrzymie cierpienie ludzi, którzy są tam pozostawieni w zawieszeniu. To jest absolutnie nie do przyjęcia, co robi Białoruś, i to, jak ludzie są manipulowani - powiedziała. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Mijatovic o działaczach organizacji pozarządowej na granicy: to oni są tymi, którzy ratują twarz Europy

- Jednocześnie myślę, że musimy odejść na chwilę i pomyśleć na temat tego, co się dzieje na granicy Europy, dlaczego ci ludzie są tam w zawieszeniu, co możemy zrobić, aby zatrzymać tę niezwykle niebezpieczną sytuację - dodała. 

Podkreślała, że spotkała się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które niosą pomoc na granicy polsko-białoruskiej. - To oni są tymi, którzy ratują twarz Europy - powiedziała Mijatovic. Zwracała uwagę, że podobnie jak dziennikarze, działacze organizacji nie mają wstępu do strefy objętej stanem wyjątkowym. - Trudno mi zrozumieć, dlaczego w XXI wieku, kiedy dziennikarze w sytuacji wojny mogą być na miejscu konfliktu, tu nie mogą. To powinno być możliwe, również dla organizacji humanitarnych i międzynarodowych, w tym dla ONZ i dla innych, które wykonują swoją ważną pracę - zwróciła uwagę.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiejTVN24

"W celu deeskalacji musimy przestać używać języka nienawiści"

- Musimy znaleźć sposób do deeskalacji, zapewnić, że naprawdę skoncentrujemy się na zaprzestaniu tego cierpienia - dodała. - Gry geopolityczne mogą trwać, ale my w celu deeskalacji musimy przestać używać języka nienawiści. Retoryki, która nie pomaga tu w Polsce, w Europie i reszcie świata - powiedziała Mijatovic. 

Komisarz oceniła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest "alarmem, wezwaniem, aby zmienić narrację". - Na tym etapie mogę tylko podziękować wam za waszą pracę, za próbowanie raportowania tego, co dzieje się tutaj - zwróciła się do dziennikarzy. - Chciałabym naprawdę, żebyście mogli działać na granicy - dodała. 

Oświadczenie komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunji Mijatović
Oświadczenie komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunji Mijatović TVN24

Mijatovic przekazała, że wyda rekomendację, którą przekaże 47 członkom Rady Europy jako ocenę swojej wizyty. - Musimy ratować życie i to jest podstawowe przesłanie - podsumowała. 

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Spotkanie z samorządowcami i wolontariuszami organizacji pozarządowych

Wcześniej reporter TVN24 Przemysław Kaleta przekazał, że Mijatovic spotkała się między innymi z przedstawicielami lokalnych władz, między innymi z burmistrzem i wiceburmistrzem Michałowa. Rozmawiała także z wolontariuszami fundacji i organizacji pozarządowych, które niosą pomoc humanitarną. 

Jak powiedział Kaleta, "komisarz wysłuchała, jak wygląda sytuacja na samej granicy, z jakim kryzysem mierzą się mieszkańcy i jak pomagają organizacje pozarządowe albo próbują pomóc". Wśród jej rozmówców byli wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

- Bardzo pani komisarz (nam - red.) podziękowała. To są takie rzeczy, które są jednomyślne z ideą wspólnej Europy. Właśnie dlatego tutaj (Mijatovic - red.) jest, aby przyjrzeć się, wydać swoją ocenę na temat standardów przestrzegania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej - powiedział szef WOŚP Jerzy Owsiak

Jak dodał, "wszyscy muszą się z tym liczyć, pod każdą szerokością geograficzną". - Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, gdzie musimy działać zgodnie z konwencjami, z prawem, musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują, którzy chcą pomagać i to obserwować - dodał.  

Owsiak: musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują standardy przestrzegania praw człowieka
Owsiak: musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują standardy przestrzegania praw człowiekaTVN24

W poniedziałek Mijatovic spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

W poniedziałek Mijatovic spotkała się z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

Przyznała, że "trudno powiedzieć", czego spodziewa się po wizycie. - Sytuacja jest bardzo złożona, jako komisarz do spraw praw człowieka chcę być pomocna dla polskich władz, państw członkowskich Rady Europy oraz dla ludzi - oświadczyła. Zaznaczyła, że niezwykle ważną dla niej kwestią jest to, żeby rozmawiać i spotykać się z ludźmi.

Dunja Mijatovic spotkała się z RPOTVN24

Pytana, czy jej zdaniem prawa człowieka są respektowane na polsko-białoruskiej granicy, odparła: "nie, nie bardzo".

RPO mówił zaś, że komisarz przyjechała na czterodniową "wizytę humanitarną, której celem jest obserwacja ochrony godności człowieka i ochrony humanitarnej ludzi, którzy znajdują się na terytorium Polski".

Wiącek przekazał, że z Mijatovic rozmawiał o działaniach, które podejmuje jako RPO w tym zakresie oraz regularnych wizytacjach na granicy z udziałem pracowników Biura Rzecznika. Pytany, jaki efekt może przynieść ta wizyta, powiedział, że "pani komisarz przyjechała zobaczyć na własne oczy, co się dzieje i efektem będzie sformułowanie pewnego stanowiska, opinii, rekomendacji".

RPO po rozmowie z komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunją Mijatovic
RPO po rozmowie z komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunją MijatovicTVN24

Autorka/Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uczestnicy Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego wyrazili we wtorek przekonanie, że pokój w Unii Europejskiej zależy od zabezpieczenia wschodniej granicy. Fińscy deputowani zwracają przy tym uwagę, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową na granicy ich kraju.

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek z udziałem dwóch samochodów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ranne zostały trzy osoby. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Zgorzeleca jest zablokowana.

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

W Kraszewicach (woj wielkopolskie) o tym, kto został wójtem zdecydowała przewaga zaledwie czterech głosów. Pytanie: czy walka była uczciwa? Prokuratura sprawdza, czy członkowie jednego z komitetów oferowali wyborcom po 100 złotych za głos na wskazaną osobę.

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Źródło:
PAP, tvn24pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24