"Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, czego się wstydzimy"

Źródło:
TVN24, PAP
Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, z czego się wstydzimy
Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, z czego się wstydzimyTVN24
wideo 2/3
Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, z czego się wstydzimyTVN24

- Jest przykre i jest błędne z punktu widzenia polskich interesów nagradzanie funkcjami w Parlamencie Europejskim takich osób, jak Daniel Obajtek - stwierdził w rozmowie z TVN24 Michał Kobosko z Trzeciej Drogi. Jak ocenił, "pan Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, czego się wstydzimy". Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z TVN24 nazwał Obajtka "bezczelnym człowiekiem".

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który kandydował z listy PiS na Podkarpaciu, uzyskał mandat w Parlamencie Europejskim. W czwartek nowi europosłowie w gmachu Sejmu odbierali w zaświadczenia od Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze do europarlamentu.

Obajtek powiedział w czwartek dziennikarzom, że jeżeli sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej nadal chce go wezwać, to chętnie stawi się na przesłuchanie. Zaznaczył, że nie unika organów państwowych, ale - dodał - "nie można tydzień lub dwa przed wyborami robić tego cyrku, napuszczać policję". Dodał, że termin odebrania awizo mijał dzień po posiedzeniu komisji, na które został wezwany, i że wielu świadków zwracało się o przełożenie daty ich przesłuchania, zatem on też taki wniosek złożył.

- Sąd uznał, że nie ma przesłanek, by doprowadzić mnie siłą (na obrady komisji - red.) - stwierdził. Jak mówił, "nie można przeszkadzać komuś w realizowaniu kampanii w ostatnich tygodniach". - Miałem prawo się nie stawić - oznajmił. - Jeśli zostałem ukarany grzywną, to jest droga sądowa. I to sąd zdecyduje, czy tę grzywnę zapłacę, czy nie - dodał.

Obajtek w ogniu pytań

Reporter TVN24 Radomir Wit zapytał Obajtka, dlaczego na taśmach mówił o "piekle w Orlenie". - To był skrót myślowy - odparł. - Mówiłem o sytuacjach, które są. Dzisiaj nie sprawdzacie prezesa Orlenu z majątku, tak jak TVN mnie mocno sprawdzał. Nie sprawdzacie pana Krawca, który ma podobne zarobki, jak członek zarządu. Nie sprawdzacie wielu rzeczy - mówił Obajtek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Na uwagę dziennikarza, że w oficjalnych wypowiedziach nazywał Orlen "championem", a w prywatnych rozmowach mówił o "g**nie" i "piekle", Obajtek odpowiedział: - Opluwając mnie błotem na lewo i prawo, stworzyliście piekło.

Dodał, że mógł nazwać Orlen piekłem. - Przez ten cały czas byłem bardzo mocno atakowany, między innymi przez was i przez "Gazetę Wyborczą" - stwierdził. Dopytywany, dlaczego ta refleksja przyszła dopiero, kiedy stracił funkcję prezesa Orlenu, Obajtek odparł: - Mogła przyjść refleksja. Mogłem być zmęczony pracą. Mam do tego prawo.

Pytany o sytuację z zeszłego roku, gdy na dystrybutorach Orlenu wieszano kartki z napisem "awaria", stwierdził, że "były awarie i była panika, którą wywołała Platforma Obywatelska" przed wyborami parlamentarnymi.

 "G**no", "piekło". Tak Obajtek mówił o Orlenie. "Mogłem być zmęczony pracą"
"G**no", "piekło". Tak Obajtek mówił o Orlenie. "Mogłem być zmęczony pracą"TVN24

Brejza: Obajtek opowiada bzdury

Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z TVN24 nazwał Obajtka "bezczelnym człowiekiem".

- Toczy się postępowanie. Wczoraj weszło ABW (do zakładu Orlenu w Płocku - red.), ja też sygnalizowałem to, interweniowałem do ABW i do prokuratury w ubiegłym roku w sprawie wypompowywania w trakcie kampanii wyborczej rezerw strategicznych z magazynów ropy pod Inowrocławiem - mówił. Zaznaczył, że "to są magazyny, które zawierają surowiec, ropę bazową na wypadek wojny". - Pan Obajtek i Orlen odpowiada za to, że ropę na wypadek wojny wypompowano na potrzeby kampanii wyborczej - stwierdził Brejza.

W jego ocenie Obajtek "opowiada bzdury". - Użyto tego surowca, rezerw strategicznych do rozgrywki wyborczej, żeby pomóc kolesiom PiS. Ale ludzie, wyborcy, Polki, Polacy przejrzeli ten plan i nie nabrali się na to, dlatego wygrała koalicja 15 października - powiedział eurodeputowany KO.

Brejza: Obajtek opowiada bzdury
Brejza: Obajtek opowiada bzduryTVN24

Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, czego się wstydzimy

Michał Kobosko z Trzeciej Drogi powiedział reporterowi TVN24, że "Parlament Europejski jest poważnym miejscem podejmowania decyzji i dyskusji europejskich". - Chciałoby się, żeby do tego parlamentu trafiały osoby, które są najbardziej predestynowane, które są przygotowane, które coś chcą w tej Europie realnie zrobić - stwierdził.

- Ja nic nie wiem o tym, co pan Obajtek planuje zrobić w Europie. Czy on chce w Europie tak zarządzać dystrybutorami paliwowymi, jak to robił w Polsce ręcznie? Czy to działały, nie działały? Podnosił ceny, obniżał ceny wtedy, kiedy było zapotrzebowanie polityczne - mówił Kobosko.

Jak ocenił, "niestety pan Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, czego się wstydzimy". - Jest przykre i jest błędne z punktu widzenia polskich interesów nagradzanie takich osób funkcjami w Parlamencie Europejskim - dodał.

Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, z czego się wstydzimy
Kobosko: Obajtek wnosi ze sobą do Europy najgorsze możliwe cechy, wszystko to, z czego się wstydzimyTVN24

Wezwanie przed komisję ds. afery wizowej

Komisja do spraw tzw. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Komisja chciała pytać byłego szefa Orlenu m.in. o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycji spółki Olefiny III.

7 czerwca, gdy Obajtek po raz trzeci nie pojawił się na przesłuchaniu, ówczesny przewodniczący komisji śledczej Michał Szczerba poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie, po wniosku komisji, nałożył na było prezesa Orlenu karę porządkową 3 tys. zł za niestawienie się przed komisją w drugim wyznaczonym mu terminie - 5 czerwca. Sąd nie uwzględnił natomiast wniosku komisji o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka.

Szczerba powiedział wówczas dziennikarzom, że Obajtek wysłał do niego wniosek o odroczenie przesłuchania, a swą nieobecność na przesłuchaniu 7 czerwca wyjaśniał obowiązkami związanymi z prowadzoną wtedy przez niego kampanią wyborczą.

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl