TVN24 | Polska

Skończyła prawo, odbyła staż w Londynie, pracowała w kancelariach. Teraz Kinga Duda będzie doradzać ojcu

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kinga Duda doradczynią społeczną prezydenta. Andrzej Dera komentujeTVN24
wideo 2/3
TVN24Kinga Duda doradczynią społeczną prezydenta. Andrzej Dera komentuje

Kinga Duda została powołana na doradcę społecznego prezydenta RP. Taka informacja znalazła się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. "Nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu tej funkcji" - zapewnił Andrzej Duda na Twitterze.

Informację o nowej roli Kingi Dudy podawali w środę na Twitterze internauci. Na jeden z takich wpisów zareagował prezydent Andrzej Duda. "Dziękuję i potwierdzam. "Doradca społeczny' to wolontariusz. Nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu tej funkcji" - wyjaśnił prezydent.

Na stronie prezydenta znalazła się informacja, że Kinga Duda została powołana na doradcę społecznego w sierpniu 2020 roku.

- Prezydent dobiera sobie doradców społecznych. Ma grono takich doradców, którzy mu doradzają w różnych dziedzinach. To normalne i naturalne - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24 Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

Dopytywany, czym będzie się zajmowała Kinga Duda, odparł: - Jest doradcą w tej dziedzinie, na której się zna. Jako prawnik, jako specjalistka od arbitrażu, od relacji prawnych polsko-amerykańskich jest przydatna.

O szczegółowy zakres obowiązków Kingi Dudy i wymiar jej pracy jako doradczyni społecznej zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta. Czekamy na odpowiedź.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kinga Duda - kim jest, jakie ma doświadczenie

Kinga Duda, tak jak jej ojciec, pochodzi z Krakowa. Ma 25 lat. W 2019 roku ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też absolwentką studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie.

Pod koniec studiów w Krakowie Kinga Duda została laureatką prestiżowego konkursu Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Nagrodą był staż w londyńskiej kancelarii prawnej, która zajmuje się arbitrażem gospodarczym. Kinga Duda odbyła go w okresie od lutego do lipca 2020 roku.

Wcześniej, jeszcze w 2019 roku, Kinga Duda pracowała w cenionej kancelarii w Polsce, która specjalizuje się w sprawach związanych z nowymi technologiami i zamówieniami publicznymi. Ponadto - czytamy w biogramie na stronie kancelarii prezydenta - jest "uczestniczką licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)", a "doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim".

Przez miesiąc, od 3 października do 3 listopada 2019 roku, Kinga Duda świadczyła też wolontariat w Kancelarii Prezydenta. Nieodpłatnie pracowała w utworzonym w 2015 roku Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej. W biurze tym - jak informuje kancelaria - "wspierała również prace legislacyjne".

W biogramie poinformowano, że Kinga Duda specjalizuje się "w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym".

Kinga Duda jest najmłodszą z trzynaściorga doradców społecznych wymienionych na stronie kancelarii. Poza tym prezydent ma też siedmioro doradców etatowych.

Autor:asty, ads/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Pozostałe wiadomości