Ron Asmus zyskał nagłą popularność w Polsce. Opublikowany zapis rozmowy między prezydentem Lechem Kaczyńskim a szefem MSZ Radosławem Sikorskim uczynił z niego prawdziwą gwiazdę medialną. Jednak mało kto wie, kim jest ten amerykański polityk.
"Czy pan zna Rona Asmusa?" - pyta Kaczyński. "Nie widzę związku ze sprawą tarczy" - odpowiada Sikorski "Powtarzam pytanie, czy pan zna Rona Asmusa?" "Nie widzę związku." "Zna pan?" "Zna go pani Fotyga, ja go też znam." "Proszę zaprotokołować: "Potwierdził, że zna Rona Asmusa." Lech Kaczyński przepytuje Radosława Sikorskiego
Według "Dziennika", Lech Kaczyński podejrzewa, że rząd zawarł tajny układ z amerykańską Partią Demokratyczną, by porozumienie o budowie tarczy antyrakietowej w Polsce zostało zawarte po objęciu władzy przez Demokratów, a nie z odchodzącą za pół roku ekipą Busha.
A Ron Asmus to właśnie polityk Partii Demokratycznej. W analizie opublikowanej rok temu przez konserwatywne pismo "The New Republic" jednoznacznie opowiadał się przeciw rozpoczynaniu budowy kontrowersyjnej instalacji radarowo-rakietowej pod koniec kadencji prezydenckiej.
Silna postać, rozsądny człowiek
Ron Asmus w przeszłości pełnił wysoką funkcję w amerykańskim Departamencie Stanu. Amerykanista Zbigniew Lewicki uważa, że Asmus to polityk przychylny naszemu krajowi. - To bardzo silna postać, dobrze do Polski usposobiona, rozsądny człowiek. Nie jest to z pewnością żaden potwór, który coś knuje przeciwko Polsce - ocenił Asmusa.
- Jest zwolennikiem tarczy i rozszerzenia NATO - mówi komentator Maciej Wierzyński z TVN24. Prezydent Kaczyński powinien mieć do niego zaufanie, bo niewątpliwie interesuje się bezpieczeństwem Europy, a także Gruzją - jak prezydent.
Wielokrotnie nagradzany
Ron Asmus obecnie pełni funkcję dyrektora w Centrum Transatlantyckim w amerykańskiej fundacji The German Marshall Fund w Brukseli. W latach 1997-2000 był zastępcą sekretarza stanu ds. spraw europejskich. Był starszym analitykiem i współpracownikiem organizacji Radia Wolna Europa, badawczej organizacji RAND oraz Rady ds. relacji zagranicznych.
Zabierał głos w sprawie bezpieczeństwa w świecie po zimnej wojnie oraz przekształceń w NATO. Jest autorem książki "Opening Nato's Door". Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, w tym przez amerykański Departament Stanu oraz rządy wielu państw min. Szwecji, Estonii, Litwy, Łotwy, a także Polski.
Z wykształcenia jest europeistą. Uzyskał również tytuł magistra w zakresie badań nad Związkiem Radzieckim i Europą Wschodnią na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Mówi płynnie po niemiecku, zna trochę francuski i rosyjski.
Źródło: tvn24.pl, gmfus.org, "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot: AGENCJA GAZETA