Kiedy dać dziecku pierwszy smartfon? Eksperci wskazali odpowiedni wiek

Źródło:
TVN24.pl
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodziców
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodzicówTVN24
wideo 2/4
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodzicówTVN24

Telefon komórkowy posiada już 83 procent polskich dzieci między 7. a 14. rokiem życia. - Wiemy, że najczęściej dostają pierwszy smartfon na komunię - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas z Poradni "Dziecko w Sieci". Ekspertka jednak przed tym przestrzega. Podobnego zdania jest prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj. Kiedy więc podarować dziecku pierwszy telefon? Jakich zagrożeń należy być świadomym? Wyjaśniamy. 

Niebezpieczeństw związanych z korzystaniem ze smartfonów przez dzieci jest wiele. - To urządzenie, które posiada bardzo dużo funkcji. Przede wszystkim ma bezpośrednie połączenie z internetem. Dając je dziecku, otwieramy mu okno na cały świat. W tym oknie może się zdarzyć wszystko - zauważa w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, koordynatorka Poradni "Dziecko w Sieci" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Wymieniając potencjalne zagrożenia, ekspertka wskazuje m.in. na możliwość nawiązywania przez dzieci relacji z nieznajomymi. - Wiemy, że dzieci poznają w sieci nowe osoby, ufają im. Niejednokrotnie później się też z nimi spotykają - mówi.

- Im młodsze dziecko, tym bardziej jest ono narażone na pewne rzeczy, które nie do końca rozumie, rzeczy, którym zupełnie ufa. Może nie być ono na tyle dojrzałe, by w pełni rozumieć, że konsekwencje niektórych zachowań mogą być poważne, że może paść ofiarą przestępstwa czy nawet samo może popełnić przestępstwo - dodaje.

Specjalistka wskazuje też na jeszcze jedną "bardzo ważną pułapkę". - Smartfon to interaktywne i bardzo angażujące urządzenie. Spędzamy z nim dużo czasu. Często staje się też swego rodzaju ucieczką od rzeczywistości czy sposobem na ukojenie emocji. Na to też trzeba bardzo uważać - przestrzega.

Kiedy dać dziecku pierwszy smarfton?

Jaki więc wiek jest odpowiedni na pierwszego smartfona? Jak zauważa Magdalena Bigaj, nie ma w tej kwestii "jasnych rekomendacji ze strony środowisk lekarskich". Twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa sugeruje jednak, by wstrzymać się z tym "co najmniej do 5-6 klasy podstawówki, kiedy dziecko zaczyna być bardziej samodzielne, a także bardziej dojrzałe emocjonalnie".

Podobnego zdania jest terapeutka poradni "Dziecko w sieci" FDDS. Przytacza wyniki prowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, zgodnie z którymi "smartfony powinny być dostępne dla dzieci od około 14. roku życia". - Badania te wykazały, że dopiero wtedy dzieci są wystarczająco dojrzałe, by korzystać z takiego urządzenia bezpiecznie i rozumieć, co się w nim dzieje - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci w sieci. Bezpieczne dziecko to takie, które jest świadome, że jeszcze wszystkiego nie wie

Jak nadzorować sposób korzystania z telefonu przez dziecko?

Rozmówczynie tvn24.pl zgodnie podkreślają wagę odpowiedniego przygotowania dziecka do korzystania z nowego urządzenia i kontrolowania sposobu, w jaki ono je wykorzystuje. - Wręczenie powinny poprzedzać rozmowa i ustalenie zasad higieny cyfrowej - stwierdza Magdalena Bigaj. - Zasady higieny cyfrowej muszą być dostosowane do wieku i obowiązywać wszystkich domowników - dodaje. Jak zauważa, podobnie jak w przypadku zdrowego odżywiania, przykład powinien iść w tym względzie ze strony rodziców. - Nie odmawiamy dziecku słodyczy objadając się na jego oczach czekoladą, prawda? - podkreśla.

Marta Wojtas wskazuje na potrzebę ustalenia ram czasowych, w jakich korzystanie z urządzenia jest dozwolone. - Tego rodzaju limity nie są przyjemne dla młodych ludzi. Są jednak ważne. Umiejętność odkładania telefonu jest trudna, nawet dla dorosłych, ale jest niezwykle istotna - tłumaczy specjalistka. - Ważne jest też, by rodzic towarzyszył dziecku w korzystaniu z telefonu, żeby był świadomy, jak dziecko go używa - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Co trzeci nastolatek bez smartfona w ręce odczuwa niepokój. "Powielają zachowania dorosłych"

Kontrola rodzicielska, blokada social mediów

W budowaniu tej świadomości i chronieniu dziecka przed niebezpiecznymi treściami pomóc może tzw. kontrola rodzicielska. Jest to oprogramowanie umożliwiające m.in. zablokowanie dostępu do wskazanych stron internetowych, filtrowanie wyników wyszukiwania w internetowych wyszukiwarkach, weryfikację wykorzystywanych przez dziecko aplikacji czy ustalenie limitu czasowego, w ramach jakiego może ono z nich korzystać. Magdalena Bigaj sugeruje, by w przypadku dzieci poniżej 13. roku życia dodatkowo zablokować dostęp do mediów społecznościowych, zgodnie z regulaminem których, by założyć konto, niezbędne jest ukończenie tego wieku.

- Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje nie telefonu czy innego ekranu, lecz jak najwięcej różnorodnych doświadczeń offline, spotkań z innymi, swobodnej zabawy, nawet nudzenia się. Poza tym, by korzystać z ekranu, dziecko nie musi od razu mieć swojego urządzenia. Może w wyznaczonych limitach grać w gry adekwatne do jego wieku czy używać sprzętu rodziców, oczywiście pod nadzorem - konkluduje Magdalena Bigaj. - Wprowadzanie w świat cyfrowy powinno odbywać się stopniowo, a nie poprzez rzucenie na głęboką wodę - podkreśla.

"Smartfon? Tak, ale z głową!". Raport

Jak wskazano w przygotowanym przez Fundację Projekt PL i Instytut POKOLENIA raporcie "Smartfon? Tak, ale z głową!", telefon komórkowy posiada już 83 procent polskich dzieci między 7. a 14. rokiem życia. W przypadku większości jest to smartfon.

Z przedstawionych w opracowaniu badań wynika, że urządzenie to zawsze zabiera ze sobą z domu blisko połowa dzieci między 9. a 12. rokiem życia. Posiadanie włączonego smartfona podczas lekcji deklaruje ponad 46 procent z nich. Do używania go w trakcie jedzenia posiłków przyznaje się ok. 18 procent badanych, z kolei do trzymania go w pobliżu podczas snu nieco ponad 17 procent.

W przypadku nastolatków odsetki te są wyższe. Osoby z tej grupy wiekowej na przeglądaniu sieci za pomocą komórki spędzają średnio ponad trzy godziny dziennie. Konieczność ograniczenia tego czasu deklaruje ponad połowa z nich. Jednocześnie ponad 37,5 procenta przyznaje, że próbowało to zrobić, ale bez powodzenia - wskazują przytoczone przez autorów opracowania badania.

ZOBACZ TEŻ: Młodzi godzinami tkwią przed ekranami telefonów. Rosnący problem uzależnień

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Do zdarzenia doszło w środę w kopalni Szczygłowice. Nieoficjalnie: w rejonie zagrożenia było od czterech do nawet 30 górników. Trwa wycofywanie załogi.

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Źródło:
tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium