Mam nadzieję, że za rok - jeśli się tutaj spotkamy, w co wierzę - będzie można powiedzieć już nieporównanie więcej. Nie dlatego, żeby dziś było tak, że my nie wiemy, co się stało - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas rocznicowych obchodów katastrofy smoleńskiej. Dziękował również szefowi podkomisji smoleńskiej Antoniemu Macierewiczowi "za tę żelazną wolę, za upór, za to, że się nie cofał".
W niedzielę w Warszawie zorganizowano obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tragedii zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wysocy urzędnicy państwowi i dowódcy sił zbrojnych. Wieczorem przemawiał brat Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Podkreślił, że "od momentu tragedii smoleńskiej" minęło 13 lat i 6 dni. Wskazywał, że w tym czasie między innymi "zorganizowano zespół smoleński pod przewodnictwem pana ministra Macierewicza". - Jeszcze raz musze tutaj podziękować Antoniemu Macierewiczowi za tę żelazną wolę, za upór, za to, że się nie cofał - mówił prezes PiS.
- Mimo że mijały trudne lata, w których ten postęp ku prawdzie był bardzo trudny i co za tym idzie także bardzo wolny. Bo front, front walki z prawdą był potężny, był potężny w Polsce, tu można powiedzieć dominował, ale był potężny także poza Polską - kontynuował.
Kaczyński: mam nadzieję, że za rok będzie można powiedzieć już nieporównanie więcej
Kaczyński powiedział też, że "za chwilę zostanie złożone zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa z artykułu 134 Kodeksu karnego, przestępstwa zamordowania prezydenta Rzeczypospolitej". - Bo polskie organy śledcze prowadzą śledztwo odnoszące się do katastrofy, jej przyczyn, ale takiego śledztwa ciągle nie prowadzą. Mam nadzieję i wyrażam ją w tym miejscu, że podejmą tę sprawę, że się nie cofną, że znajdą się odważni prokuratorzy. Bo dziś, by podejmować te sprawy, ciągle trzeba odwagi - dodał.
- Mam nadzieję, że za rok - jeśli się tutaj spotkamy, w co wierzę - będzie można powiedzieć już nieporównanie więcej. Nie dlatego, żeby dziś było tak, że my nie wiemy, co się stało. Bo każdy rozsądny człowiek wie – opowieść drugiej strony jest z punktu widzenia fizyki, z punktu widzenia innych okoliczności całkowicie absurdalna i niemożliwa do przyjęcia dla nikogo rozsądnego - ocenił.
W sobotę w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej poseł PiS, szef podkomisji smoleńskiej i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że "podkomisja smoleńska złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przeprowadzeniu zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób poprzez bezprawną ingerencję dokonaną na wojskowy samolot Tu-154M".
Zapowiedź Macierewicza komentował Maciej Lasek, poseł KO i były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. "Nie ma żadnych dowodów na zamach. Ale dzięki temu zawiadomieniu jednym wyrokiem będzie można skasować brednie podkomisji, która za publiczne pieniądze od 7 lat okłamuje Polaków. A potem rozliczyć. Karnie i finansowo" - napisał na Twitterze.
Czytaj na Konkret24: Kolejny raport podkomisji Macierewicza o katastrofie w Smoleńsku. Weryfikujemy tezy
Prokuratura prowadzi już śledztwo dotyczące tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. W grudniu 2022 roku Prokuratura Krajowa oświadczyła, że "nieprawdą jest, jakoby w postępowaniu w sprawie tragedii w Smoleńsku wykluczono którąś z rozważanych przyczyn katastrofy". "W śledztwie smoleńskim nadal weryfikowane są wszystkie przyjęte wersje zdarzenia" - dodano.
12 września ubiegłego roku w TVN24 wyemitowano reportaż "Siła kłamstwa". To efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Podkomisja bowiem w kwietniu 2022 roku opublikowała raport ze swoich prac, ale ich nie skończyła i nadal funkcjonuje.
Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.
Kaczyński o "wyjaśnieniu do końca" i "ukaraniu odpowiedzialnych za zbrodnię smoleńską"
Prezes PiS podczas swojego niedzielnego wystąpienia mówił, że "ten spór, który toczy się w Polsce, to spór o ustrój". - Czy ma trwać ten, który był ustrojem powołanym po 1989 roku, lepszy od komunizmu - ale eksploatatorski, wykorzystujący ludzi, okradający miliony Polaków, ustrój, w którym dzieci były głodne, bardzo wiele było głodnych dzieci, w którym była nędza - czy to będzie ustrój, który te praktyki odrzuci, czyli ten, który budujemy konsekwentnie od 2015, a podjęliśmy takie próby już wcześniej, bo pierwszą próbą był rząd Jana Olszewskiego - powiedział.
Stwierdził, że ta katastrofa smoleńska wpisuje się w spór, cytując Olszewskiego: "czyja jest Polska". - Czy Polska jest Polaków, czy tylko niektórych Polaków, a może w ogóle nie Polaków, tylko tych, którzy są na zewnątrz naszych granic i którzy chcą Polskę podporządkować - pytał Kaczyński.
- Wyjaśnienie do końca i - w ramach możliwości - ukaranie odpowiedzialnych za zbrodnię smoleńską, ale także za oszustwo smoleńskie, to jest jeden z warunków naszego ostatecznego zwycięstwa. Zwycięstwa tej lepszej Polski, Polski nieidealnej, ale Polski, w której naprawdę dąży się do tego, by ludzi mieli realnie równe prawa i by nikt nie cierpiał głodu, by każdy mógł znaleźć dla siebie jakieś miejsce - mówił.
- Taka Polska wyrasta z tego wszystkiego, co w naszej historii było najlepsze, z tego, co bardzo wielu z nas pamięta, z tego największego ruchu, nie tylko w polskich dziejach, ale także w dziejach świata, największego ruchu społecznego, czyli "Solidarności", która, w ogromnej mierze, powstała dzięki Janowi Pawłowi II, świętemu, wielkiemu, temu, który dzisiaj jest tak gwałtownie atakowany, tak brutalnie, tak niesprawiedliwie, tak obrzydliwie - powiedział prezes PiS.
Kaczyński: potrzebny jest dzień prawdy, on nastąpi
Podczas przemówienia przed Pałacem Prezydenckim, zwracając się do zgromadzonych, Kaczyński mówił, jak ważna jest ich obecność w tym miejscu.
- Nasza obecność tutaj jest potrzebna. Potrzebne są miesięcznice, potrzebne są rocznice, potrzebna jest aktywność wszystkich, którzy się w to zaangażowali, jeśli chodzi o dochodzenie do prawdy. Potrzebne jest szukanie nowych dróg, bo potrzebny jest dzień prawdy. On nastąpi. Daj Boże już niedługo i będzie kolejnym zwycięstwem polskich patriotów, będzie zwycięstwem Solidarności, będzie zwycięstwem Polski - powiedział prezes PiS. - Przyjdzie to zwycięstwo, przyjdzie już - mam nadzieję, jestem nawet tego pewien - niedługo - dodał.
Słysząc jak skandowane jest jego imię, przypomniał, że "my dziś, chociaż nie jest to równa rocznica, obchodzimy rocznicę śmierci 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mojego brata bliźniaka". - Bez którego ta zmiana ustroju w Polsce i cały ten ruch, który już w istocie od 1989 roku, od przejęcia przez mnie Tygodnika Solidarność, nie mógłby powstać, nie mogłoby powstać Porozumienie Centrum, nie mogłoby powstać to, co dzisiaj jest podstawą naszego ruchu, czyli Prawo i Sprawiedliwość - wyliczał.
- Pamiętajcie o nim, bo - dziękuję, że słyszę tutaj moje imię - ale tak naprawdę ważniejsze jest to drugie: Lech - stwierdził.
Katastrofa pod Smoleńskiem
Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali 10 kwietnia 2010 roku na uroczystości w Lesie Katyńskim. W samolocie było 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi.
Lech Kaczyński, Prezydent RP Maria Kaczyńska, Małżonka Prezydenta RP Ryszard Kaczorowski, b. Prezydent RP na uchodźstwie Joanna Agacka-Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Ewa Bąkowska, wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego Andrzej Błasik, Dowódca Sił Powietrznych RP Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP Anna Maria Borowska, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Bartosz Borowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Tadeusz Buk, Dowódca Wojsk Lądowych RP Miron Chodakowski, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Czesław Cywiński, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Deptuła, przedstawiciel Parlamentu RP Zbigniew Dębski, osoba towarzysząca Grzegorz Dolniak, przedstawiciel Parlamentu RP Katarzyna Doraczyńska, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Edward Duchnowski, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków Aleksander Fedorowicz, tłumacz języka rosyjskiego Janina Fetlińska, senator RP Jarosław Florczak, funkcjonariusz BOR Artur Francuz, funkcjonariusz BOR Franciszek Gągor, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Grażyna Gęsicka, przedstawiciel Parlamentu RP Kazimierz Gilarski, Dowódca Garnizonu Warszawa Przemysław Gosiewski, przedstawiciel Parlamentu RP Bronisław Gostomski, ks. prałat Mariusz Handzlik, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Roman Indrzejczyk, Kapelan Prezydenta RP Paweł Janeczek, funkcjonariusz BOR Dariusz Jankowski, Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP Izabela Jaruga-Nowacka, przedstawiciel Parlamentu RP Józef Joniec, Prezes Stowarzyszenia Parafiada Sebastian Karpiniuk, przedstawiciel Parlamentu RP Andrzej Karweta, Dowódca Marynarki Wojennej RP Mariusz Kazana, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Stanisław Komornicki, Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari Stanisław Jerzy Komorowski, Podsekretarz Stanu w MON Paweł Krajewski, funkcjonariusz BOR Andrzej Kremer, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Zdzisław Król, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007 Janusz Krupski, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Kurtyka, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Kwaśnik, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich Bronisław Kwiatkowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP Wojciech Lubiński, lekarz prezydenta RP Tadeusz Lutoborski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Barbara Mamińska, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Zenona Mamontowicz-Łojek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Stefan Melak, Prezes Komitetu Katyńskiego Tomasz Merta, Podsekretarz Stanu w MKiDN Stanisław Mikke, Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Dariusz Michałowski, funkcjonariusz BOR Aleksandra Natalli-Świat, przedstawiciel Parlamentu RP Janina Natusiewicz-Mirer, osoba towarzysząca Piotr Nosek, funkcjonariusz BOR Piotr Nurowski, szef PKOL Bronisława Orawiec-Löffler, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Jan Osiński, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego Adam Pilch, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe Katarzyna Piskorska, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Maciej Płażyński, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tadeusz Płoski, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego Agnieszka Pogródka-Węcławek, funkcjonariusz BOR Włodzimierz Potasiński, Dowódca Wojsk Specjalnych RP Andrzej Przewoźnik, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Rumianek, Rektor UKSW Arkadiusz Rybicki, przedstawiciel Parlamentu RP Andrzej Sariusz-Skąpski, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Wojciech Seweryn, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Sławomir Skrzypek, Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Solski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Surówka, funkcjonariusz BOR Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu RP Jolanta Szymanek-Deresz, przedstawiciel Parlamentu RP Izabela Tomaszewska, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Marek Uleryk, funkcjonariusz BOR Anna Walentynowicz, założycielka Wolnych Związków Zawodowych Teresa Walewska-Przyjałkowska, Fundacja "Golgota Wschodu" Zbigniew Wasserman, przedstawiciel Parlamentu RP Wiesław Woda, przedstawiciel Parlamentu RP Edward Wojtas, przedstawiciel Parlamentu RP Paweł Wypych, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Stanisław Zając, senator RP Janusz Zakrzeński, wybitny polski aktor Gabriela Zycha, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Arkadiusz Protasiuk, Kapitan Robert Grzywna, członek załogi Andrzej Michalak, członek załogi Artur Ziętek, członek załogi Barbara Maciejczyk, stewardessa Natalia Januszko, stewardessa Justyna Moniuszko, stewardessa
Źródło: TVN24