Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście na Wielki Post zaapelował o powstrzymanie od słów ocierających się o nienawiść - także na forach internetowych, modlitwa, szczególnie za młodych i finansowe wsparcie dla syryjskich uchodźców.
W liście, który ma być odczytany 5 marca podczas wszystkich mszy św. w kościołach diecezji warszawskiej, hierarcha wyraża też nadzieję na program pomocy Syryjczykom przez korytarze humanitarne w Polsce.
"Program jest bezpieczny"
"Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia. Program jest więc bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy" - pisze kard. Nycz w liście na rozpoczęcie Wielkiego Postu, który został opublikowany w poniedziałek na stronie diecezji.
"Oczywiście, potrzebna jest otwartość władz państwowych i na nią czekamy" - podkreślił. Wyjaśnił, że "chodzi o znaczący symbol tej naszej wrażliwości na ludzi potrzebujących radykalnej pomocy. Chodzi też o wizerunek Polski i Kościoła w Polsce". Wskazał jednocześnie, że już teraz wszyscy chętni do pomocy Syryjczykom mogą wziąć udział w programie "Rodzina rodzinie" i może być to forma jednego z filarów Wielkiego Postu - jałmużny.
"Chcemy w naszej Archidiecezji rozpocząć ten program (...). Zachęcam gorąco wszystkich – kapłanów, parafie, rodziny katolickie i wszystkich ludzi dobrej woli – do włączenia się w to dzieło: konkretne, dyskretne i skuteczne. To jest pierwszy ważny krok pomocy uchodźcom" - zadeklarował metropolita. Z okazji pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, 40-dniowego okresu, podczas którego wierni poprzez jałmużnę, post, modlitwę przygotowują się do swoich najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego, kard. Nycz zachęca także do uspokojenia debaty publicznej. "Obserwujemy wszyscy, jak wiele jest w naszym życiu publicznym słów, które niebezpiecznie ocierają się o nienawiść, jak wiele pogardy dla drugiego człowieka. Ileż jadu sączy się na internetowych forach, które dają złudne poczucie anonimowości" - wskazuje. Pisząc o modlitwie zachęca, by szczególnie w tym czasie modlić się za młodych. Hierarcha zwraca uwagę, że "Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak wielki potencjał dobra ma nasza młodzież" i prosi, by "zastanowić się nad tym, jak lepiej wykorzystać dynamizm młodego pokolenia polskich katolików".
Metropolita zaapelował także o to, by "zamykać oczu na wiele tysięcy Ukraińców, którzy wśród nas żyją i pracują, uzupełniając sezonowe braki rąk do pracy i przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki". "Oni również mają swoje rodziny. Często to ze względu na swoich najbliższych podejmują trud życia na obczyźnie. Przez wiele dziesiątków lat Polacy znajdowali się w podobnej sytuacji, w Europie i nie tylko. Wtedy pomagano nam skutecznie. Naszym braciom potrzeba nie tyle jałmużny, co zwykłego szacunku i uczciwego wynagrodzenia. Wrażliwość i sprawiedliwość wobec przybyszów do naszej Ojczyzny jest także miarą naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Jeśli w waszym kraju – mówi Księga Kapłańska – osiedli się przybysz, nie będziecie go uciskać. Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Dziękuję wszystkim, którzy przyjmują Ukraińców i dają im pracę. Dziękuję parafiom naszej Archidiecezji, w których odprawiają się dla nich nabożeństwa" - czytamy.
Autor: kg\mtom / Źródło: PAP