TVN24 | Polska

"Ruża" Thun zaproszona na zaprzysiężenie prezydenta. "Ókłony Pani Marszałek"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydentaZdjęcia organizatora
wideo 2/21
Zdjęcia organizatoraAndrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta

"Ókłony Pani Marszałek Elrzbieta Witek! Widzę tu taki sam szacunek do polskiej ortografii jak do Polaków i Polski" - takimi słowami europosłanka Róża Thun skomentowała błąd w jej imieniu, który znalazł się na kopercie z zaproszeniem na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Na liście od Kancelarii Sejmu napisano "Ruża". Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka wyraził na Twitterze ubolewanie, że "doszło do tej niefortunnej literówki". "Przygotowania do Zgromadzenia Narodowego idą pełną parą. To spore wyzwanie organizacyjne w niełatwym czasie pandemii" - argumentował.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich 51,03 proc. głosów, uzyskując reelekcję. Złoży on 6 sierpnia przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę, obejmując urząd na drugą kadencję.

Zaproszenie dla "Ruży" Thun. "Ókłony Pani Marszałek Elrzbieta Witek!"

Na uroczystość zaprzysiężenia głowy państwa zapraszani są między innymi polscy parlamentarzyści i eurodeputowani. Jedną z tych osób jest europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun. Opublikowała w piątek na Twitterze wpis, w którym zamieściła między innymi zdjęcie koperty, w której Kancelaria Sejmu wysłała do niej zaproszenie na uroczystość, wystosowane w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

W imieniu polityk zrobiono błąd ortograficzny. W miejscu adresata zamiast "Róża" napisano "Ruża".

"Ókłony Pani Marszałek Elrzbieta Witek! Widzę tu taki sam szacunek do polskiej ortografii jak do Polaków i Polski" - napisała europosłanka. "Dziękuję, z zaproszenia nie skorzystam" - dodała.

Szef CIS odpowiada: to spore wyzwanie organizacyjne w czasie pandemii

Sytuację komentował szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. "Tego typu pomyłka nie powinna się zdarzyć - ubolewamy, że doszło do tej niefortunnej literówki" - napisał na Twitterze.

Przekonywał, że "przygotowania do Zgromadzenia Narodowego idą pełną parą". "To spore wyzwanie organizacyjne w niełatwym czasie pandemii. Być może zabrakło nieco koncentracji, należytej uwagi" - uznał szef CIS.

Uroczyste złożenie przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym

Kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Kadencja Andrzeja Dudy dobiega końca 6 sierpnia i tego samego dnia złoży on przysięgę na drugą kadencję przed Zgromadzeniem Narodowym.

W przypadkach określonych w konstytucji Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: