Kamala Harris w Korei Południowej "wzmacnia siłę sojuszu". Potępienie "prowokacyjnej retoryki nuklearnej"

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

Wiceprezydent USA Kamala Harris jest w Korei Południowej. Przyleciała tam, by "wzmocnić siłę sojuszu". Wraz z południowokoreańskim prezydentem Jun Suk Jeolem "potępili prowokacyjną retorykę nuklearną i wystrzelenie pocisków balistycznych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną". W piątek na Morzu Japońskim odbędą się wspólne ćwiczenia marynarek wojennych USA, Japonii i Korei Południowej.

Kamala Harris - jak sama powiedziała - przybyła do Korei Południowej, by "wzmocnić siłę sojuszu" obu krajów. W czwartek w Seulu spotkała się z południowokoreańskim prezydentem Jun Suk Jeolem.

Harris i Jun "potępili prowokacyjną retorykę nuklearną i wystrzelenie pocisków balistycznych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w pogwałceniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i rozmawiali o naszej odpowiedzi na potencjalne prowokacje w przyszłości, także w ramach trójstronnej współpracy z Japonią" - poinformowano w oświadczeniu administracji USA.

Przywódcy USA i Korei Płd. poruszyli temat Chin i Tajwanu oraz wysiłków na rzecz zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, co jak podkreśliła wiceprezydent Harris, jest niezbędnym składnikiem wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.

Wiceprezydent Harris odwiedziła również strefę zdemilitaryzowaną, oddzielającą od siebie dwa koreańskie państwa.

U wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego trwają kończące się w czwartek wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Korei Południowej. W niedzielę Korea Północna, która skrytykowała manewry, uznając je za dowód wrogich zamiarów dwóch krajów, wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego, a następnie w środę odpaliła jeszcze dwa takie pociski. W czwartek w Seulu wiceprezydent Harris ma wygłosić przemówienie potępiające próby rakietowe Pjongjangu.

Według wywiadu południowokoreańskiego, na który powołała się w środę agencja Yonhap, Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swą pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku.

Jak poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony, w piątek na Morzu Japońskim marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą wspólne manewry.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości