Brat posła PiS i byłego wiceministra kultury Jarosława Sellina jest wśród osób zatrzymanych przez CBA. - Powoływał się na wpływy, mówił, że ma możliwości, mówiąc kolokwialnie, załatwienia sprawy i takie są właśnie zarzuty - wyjaśniała rzeczniczka prokuratora generalnego, mówiąc o Ryszardzie S. Przedstawiła szczegóły sprawy. Jarosław Sellin wydał zaś oświadczenie w sprawie aresztowania brata.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym - przekazała w środę Prokuratura Krajowa. Wszyscy usłyszeli zarzuty.
Aresztowano jedną osobę - Ryszarda S. Jest on podejrzany o pośredniczenie "w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego". W czwartek poseł PiS Jarosław Sellin, były wiceminister kultury w resorcie Piotra Glińskiego i były generalny konserwator zabytków, potwierdził za pośrednictwem platformy X, że zatrzymanym jest jego brat.
"Mówił, że ma możliwości załatwienia sprawy". Prokuratura o Ryszardzie S.
Rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak w rozmowie z reporterem TVN24 Janem Piotrowskim przedstawiła w czwartek więcej szczegółów spawy. Przekazała, że "była grupa osób, która chciała przeprowadzić inwestycje między innymi w Międzyzdrojach i pojawił się ktoś, kto zaoferował pomoc w pośredniczeniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego".
- Powoływał się na wpływy, mówił, że ma tam możliwości, mówiąc kolokwialnie, załatwienia sprawy i takie są właśnie zarzuty - dodała. Wskazała też, że "ta osoba, która deklarowała, że może załatwić sprawę w ministerstwie kultury, to pan Ryszard S."
Dopytywana, na czym miałoby to polegać, Adamiak mówiła, że "inwestycja w Międzyzdrojach z uwagi na lokalizację i warunki zabudowy wymagała zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków". - Ta decyzja była negatywna i można było się od tej decyzji odwołać właśnie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wyjaśniła.
Pytana, kto jeszcze, oprócz brata Jarosława Sellina, został zatrzymany, powiedziała, że "to są urzędnicy, jak również deweloperzy".
Na pytanie, jakie są stawiane im zarzuty, odparła, że "to są przestępstwa korupcyjne". - Powoływanie się na wpływy dotyczy pana Ryszarda S., natomiast te osoby chciały z tego po prostu skorzystać. Obiecywały udzielenie korzyści majątkowej bądź jej udzielały panu Ryszardowi S., aby uzyskać pozytywne dla nich rozstrzygnięcie - tłumaczyła.
Adamiak zaznaczyła, że "wiele czynności było przeprowadzonych w różnych miejscach" przez służby. - W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację, ale również zabezpieczono nośniki danych - powiedziała. - Zabezpieczono również dokumentację w urzędach samorządowych regionu szczecińskiego. Oczywiście dokonano zabezpieczeń różnych przedmiotów, dowodów w sprawie w mieszkaniach osób, które były zatrzymane - dodała.
Rzeczniczka pytana o ewentualną rolę byłego już wiceministra Sellina i jego oświadczenie dotyczące aresztowania brata, przekazała: - Oczywiście pan minister ma prawo występować w obronie swojego brata. Jest to zupełnie naturalne. Natomiast na tym etapie postępowania nie mówimy o panu ministrze Sellinie.
Jarosław Sellin: jestem zaskoczony informacją o zatrzymaniu mojego brata
Jarosław Sellin zamieścił we wpisie na platformie X link do swojego oświadczenia w sprawie aresztowania brata.
"Jestem zaskoczony informacją o zatrzymaniu mojego brata Ryszarda w ramach postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Prokuraturę Krajową" - napisał w nim polityk. "Jestem przekonany o uczciwości mego brata i ufam, że doszło do nieporozumienia, które zostanie szybko wyjaśnione zgodnie z właściwymi procedurami" - dodał.
"Mam też nadzieję, że mój brat nie stał się ofiarą z powodu noszonego przezeń nazwiska i mojej działalności jako obecnego posła opozycji. Jestem też zdumiony, że jedynie nazwisko mojego brata, a tym samym moje, pojawiło się w przeciekach medialnych. Tymczasem w komunikacie PK wspomina się o 7 osobach, wobec których przedstawiono zarzuty i nie wymieniono ich nazwisk" - napisał Sellin.
"Pośredniczył w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania"
Środę w komunikacie PK przekazała, że poza zatrzymaniem siedmiu osób, w prokuraturze "stawił się ósmy podejrzany, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia". "Wobec ww. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego" - dodano.
Natomiast z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec czterech osób wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
"Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Ryszarda S. podejrzanego o dwa czyny z art. 230 par. 1 k.k w zw. z art. 12 k.k." - poinformowano.
"Z ustaleń śledztwa wynika, że Ryszard S. w zamian za otrzymywane obietnice korzyści majątkowych i uzyskane korzyści w postaci nieodpłatnych noclegów w hotelu, pośredniczył w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków, których przedmiotem była planowana inwestycja w Międzyzdrojach" - podała prokuratura.
"Ponadto działając wspólnie i w porozumieniu z Maciejem K. przyjął obietnicę korzyści majątkowej w zamian za pomoc w uzyskaniu z MKiDN dotacji celowej w ramach Programu Ochrona Zabytków 2023" - dodano w komunikacie prokuratury.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Gadomski/PAP