Janusz Szymik składa pozew. Domaga się milionów złotych zadośćuczynienia od diecezji

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24
Szymik: sprawiedliwość dosięgnęła byłego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego
Szymik: sprawiedliwość dosięgnęła byłego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza RakoczegoTVN24
wideo 2/10
TVN24Szymik: sprawiedliwość dosięgnęła byłego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego

Do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej został wysłany pozew Janusza Szymika przeciwko diecezji bielsko-żywieckiej – poinformował Artur Nowak, adwokat Janusza Szymika. Ofiara księdza Jana Wodniaka domaga się zadośćuczynienia w wysokości trzech milionów złotych jako rekompensaty za cierpienia wynikające z przestępstw seksualnych.

Watykan pod koniec maja ukarał emerytowanego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego w związku ze "sprawami nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób małoletnich". Zarzuty wobec Rakoczego wysuwał Janusz Szymik. Mężczyzna w latach 80. padł ofiarą księdza pedofila Jana Wodniaka. Przełożonym Wodniaka był biskup Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki w latach 1992-2013, do którego Szymik dwukrotnie zgłaszał nadużycia. Biskup Rakoczy przez lata nie podjął jednak działań w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Janusz Szymik domaga się odszkodowania

Artur Nowak, adwokat Janusza Szymika przekazał w poniedziałek, że do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej został wysłany pozew, w którym mężczyzna domaga się trzech milionów złotych odszkodowania. Wyjaśniono, że chodzi o rekompensatę za cierpienia wynikające z przestępstw seksualnych, których miał wobec Janusza Szymika dopuścić się ksiądz Jan Wodniak, były proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim.

Przypomniano, że sprawa przestępstw wobec Szymika była latami tuszowana przez biskupa Rakoczego.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny mężczyzna chce zeznawać przeciwko księdzu Wodniakowi >>>

Janusz SzymikTVN24

Komisja do spraw pedofilii skierowała zawiadomienie do prokuratury

W marcu tego roku komisja do spraw pedofilii "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez biskupa Tadeusza Rakoczego, kardynała Stanisława Dziwisza, biskupa Romana Pindla i biskupa Piotra Gregera czynów opisanych w przepisie art. 240 par. 1 k.k. Artykuł ten mówi o "karalnym niezawiadomieniu o przestępstwie".

Roman Pindel to następca Rakoczego i obecny biskup bielsko-żywiecki, zaś Piotr Greger to od 2011 roku biskup pomocniczy w tej diecezji. Kardynał Stanisław Dziwisz aktualnie jest arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej.

§ 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, art. 118a, art. 120-124, art. 127, art. 128, art. 130, art. 134, art. 140, art. 148, art. 156, art. 163, art. 166, art. 189, art. 197 § 3 lub 4, art. 198, art. 200, art. 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości