Przepisy dotyczące wycinki drzew będą zmienione - zadeklarował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kontrowersyjne prawo przyjęto podczas słynnego głosowania na Sali Kolumnowej. Wszyscy obecni tam posłowie PiS byli "za", w tym najprawdopodobniej również prezes partii.
Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczących wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Podczas poniedziałkowego spotkana w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej prezes PiS Jarosław Kaczyński nie tylko ostro skrytykował przepisy, ale również zapowiedział, że zostaną zmienione.
Uczestnik spotkania, poseł PiS Paweł Lisiecki w rozmowie z TVN24 przyznał, że prezes PiS mówił o tym, że w przypadku ustawy mogło dojść do "pewnego rodzaju lobbingu". Jak dodał, nie było mowy o odpowiedzialności za kształt ustawy.
Projekt, który umożliwił liberalizację przepisów, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Potem wszytko toczyło się już w ekspresowym tempie.
"Prawo Szyszki"
Do Sejmu ustawa wpłynęła 7 grudnia 2016 roku.
12 grudnia projekt skierowano do I czytania w komisjach, co nastąpiło dwa dni później. Również 14 grudnia komisje przedstawiły sprawozdanie.
Dzień później odbyło się II czytanie na posiedzeniu Sejmu.
III czytanie i uchwalenie ustawy miało miejsce 16 grudnia - czyli podczas słynnego głosowania w Sali Kolumnowej w Sejmie. W tym czasie opozycja okupowała mównicę sejmową, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości przenieśli się do innej sali, gdzie przeprowadzili głosowania. Po tym pojawiły się pytania, czy na sali było wymagane kworum. W głosowaniu poza posłami PiS brało też udział co najmniej kilku innych parlamentarzystów.
Według danych podanych na stronie Sejmu, za ustawą dotyczącą wycinki drzew głosowało 236 posłów, nikt nie był sprzeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. Wiadomo, że podczas głosowań na sali kolumnowej był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, więc wszystko wskazuje na to, że również głosował za przyjęciem ustawy.
Nie wiadomo tego na pewno, bo głosowanie nie było imienne, a głosy posłów były liczone ręcznie.
Senat nie wniósł poprawek i zaakceptował ją 20 grudnia 2016 roku. Już dwa dni później trafiła ona na biurko prezydenta. Andrzej Duda podpisał ustawę 28 grudnia, czyli po trzech tygodniach od wpłynięcia do Sejmu projektu ustawy. Znowelizowane prawo weszło w życie 1 stycznia br.
Autor: kło/ja / Źródło: tvn24.pl, sejm.gov.pl