TVN24 | Polska

Cztery rezygnacje w cztery dni. "Następuje rozpad rządu Mateusza Morawieckiego"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Grabiec: następuje rozpad rządu Mateusza Morawieckiego
Grabiec: następuje rozpad rządu Mateusza MorawieckiegoTVN24
wideo 2/21
TVN24Grabiec: następuje rozpad rządu Mateusza Morawieckiego

Dymisja ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza to czwarta rezygnacja członka rządu w ciągu czterech dni. - Ten rząd się po prostu rozpada - ocenił rzecznik PO Jan Grabiec. Zdaniem europosła PiS Krzysztofa Jurgiela, w przypadku Czaputowicza było to "bardziej korzystne rozwiązanie" przed planowaną na wrzesień rekonstrukcją rządu.

W czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podał się do dymisji. Wcześniej w tym tygodniu rezygnację ze swoich funkcji złożyło troje innych członków rządu - w poniedziałek zrezygnował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, a we wtorek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski oraz wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Grabiec: ten rząd się po prostu rozpada

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział, że dymisja Czaputowicza jest "zaskakująca, jeśli chodzi o moment".

- Od kilku tygodni jest zapowiadana głęboka rekonstrukcja rządu, zmiany ministerstw. Wiemy, że wielu ministrów powinno się żegnać ze swoimi resortami. Ale to, że (dymisja Czaputowicza jest) tuż przed rekonstrukcją rządu, świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Następuje rozpad rządu Mateusza Morawieckiego i to w sposób kompletnie niekontrolowany - ocenił.

Jak mówił Grabiec, "u naszych wschodnich, bardzo ważnych sąsiadów dzieje się pokojowa rewolucja, polska dyplomacja powinna być bardzo aktywna i w Unii Europejskiej, i jeśli chodzi o Białoruś. Dowiadujemy się, że lider rosyjskiej opozycji być może został otruty". - Dzieją się tak ważne rzeczy dla interesów Polski i interesów międzynarodowych, a odchodzi minister spraw zagranicznych. Świadczy to o tym, że zostajemy bez głowy. A nie jest to operacja przygotowana, nie ma następcy - stwierdził rzecznik PO.

Przypominał też, że "kilkadziesiąt godzin wcześniej dymisję ogłosił minister zdrowia". - Kiedy mamy rekordy zakażeń, kiedy za kilka dni do kompletnie nieprzygotowanych szkół mają pójść dzieci, odchodzi minister zdrowia. Ten rząd się po prostu rozpada - mówił polityk.

Premier Mateusz MorawieckiKrystian Maj/KPRM

Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że obserwujemy "pełzający rozpad tego rządu". - Bardzo się tym martwię, niepokoi mnie to, czy w ogóle mamy jeszcze w Polsce rząd. Kolejny dzień, kolejny minister składa dymisję. Myślę, że do tych ministrów dociera, że nie będą w nowym rządzie i nagle odchodzą sami - mówił.

"Nie za bardzo wiadomo, jakie są kryteria odchodzenia z tego rządu"

Jak mówił wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty, "najdziwniejsze jest to, że nie za bardzo wiadomo, jakie są kryteria odchodzenia z tego rządu". - Jeśli chodzi o pana Szumowskiego, zdarzyło się - jak rozumiem - tak, że tych zarzutów jest tak wiele i prokuratura pokazała mu takie dokumenty, że on się przestraszył i odszedł - powiedział.

Odnosząc się do rezygnacji Czaputowicza, mówił, że "w racjonalnym świecie, w momencie, kiedy za granicą jest awantura, to państwo sąsiadujące powinno prowadzić bardzo rozsądną politykę zagraniczną". - A w Polsce minister spraw zagranicznych ucieka w tym momencie z rządu - wskazał.

- Idzie nowy rok szkolny. Rozumiem, że minister edukacji narodowej ucieknie, bo przecież będzie sporo problemów - ironizował Czarzasty.

Czarzasty o rezygnacji Czaputowicza
Czarzasty o rezygnacji CzaputowiczaTVN24

Jurgiel: to dla niego bardziej korzystne rozwiązanie

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie chciał oceniać działalności Czaputowicza jako szefa dyplomacji, bo "ocena należy do premiera". Powiedział tylko, że Czaputowicz "nie miał większych wpadek".

Dopytywany o powody rezygnacji ministra, odparł: - Ma być rekonstrukcja pod koniec września. Jeśli ktoś jest niepewny swojego stanowiska może podjąć decyzję o wcześniejszym odejściu. To dla niego bardziej korzystne rozwiązanie.

Krzysztof Jurgiel o dymisji Jacka Czaputowicza
Krzysztof Jurgiel o dymisji Jacka CzaputowiczaTVN24

Szef klubu PiS Terlecki nie odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące dymisji Czaputowicza.

Terlecki nie odpowiadał na pytania dotyczące dymisji Czaputowicza
Terlecki nie odpowiadał na pytania dotyczące dymisji Czaputowicza

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości