Polska

Internauci pytają Tuska i Kaczyńskiego

Polska

TVN24Za pomoca multimediów i na piśmie - nasi internauci zadają pytania dyskutantom

Dziś debata Kaczyński - Tusk. Skrzynka portalu tvn24.pl została zasypana pytaniami do obydwu kandydatów. Prezentujemy je my, pojawią się też w TVN24. Postaramy się, by politycy odpowiedzieli przynajmniej na niektóre z nich w przyszłym tygodniu.

Pytanie Macieja Jankowskiego z Sokołowa Podlaskiego do premieraMaciej Jankowski
Pytanie internauty-emigranta do premiera"shimda"

PYTANIA DO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO Katarzyna Filipowicz: Panie Premierze, jak możecie wymagać od Platformy Obywatelskiej deklaracji, że nie będzie współrządzić z LiD-em, skoro sam Pan przed poprzednimi wyborami deklarował, że "Nie będzie koalicji z Samoobroną ", a jak się skończyło wszyscy wiemy. Myślę, że Pana Tuska przynajmniej stać na to żeby nie okłamywać wyborców, a Pan jest zdolny rzucać kłamstwami jak z rękawa byle tylko wygrać kampanię".

Mariusz Chlebowski: Panie Premierze, czemu to w Państwie prawa, do dnia dzisiejszego nie załatwiono sprawy afery z oczyszczalnią i marszałkiem Putrą w roli głównej, czy też afery z bankiem kaliskim i Romanem Giertychem zamieszanym w tą aferę?

"nemeyeth29": Panie Kaczyński, jak pan wytłumaczy to, co uczynił pana brat odznaczając żołnierza WERMAHTU i czy jest to MORALNE???

Dariusz Dobosz: Panie Premierze, szczytny cel - ochrona środowiska i segregacja śmieci. Tak, jak to ma być od 1 stycznia 2008. I aby nas zmusić do tej segregacji śmieci PiS zafundował wszystkim podwyżkę opłat za wywóz odpadów komunalnych o bagatela 477%!!! Obecnie koszt składowania 1 tony śmieci wynosi 15,71 zł a po podwyżce będzie to 75 zł. Dlaczego znowu kosztem najbiedniejszych? Gdzie to solidarne państwo?

Roman Urbanowicz: Dlaczego pan stale kłamie. Ponad 100 osobowa załoga ZGL w Jeleniej Górze doczekała się podwyżek cen ale w sklepach, natomiast podwyżek płac nie.

Stanisław Strągowski, Działdowo: Co uczynił Pan i pański rząd przez te dwa lata dla rencistów i emerytów? Czy potrafiłby się Pan utrzymać za 452 zł. miesięcznie?

Marek Szromczyk: Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przyczyn sprzeniewierzenia się Premiera Rządu Polskiego artykułowi 25 ust. 2 Konstytucji RP, który to przepis stanowi, iż władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych. Wystąpienie Pana Premiera po mszy na błoniach jasnogórskich oraz cotygodniowe wywiady w telewizji religijnej stanowią jawny przykład stronniczości wyznaniowej, co powoduje, że czuję się zagrożony w swoich prawach i swobodach obywatelskich. Rozdzielenie państwa od kościoła katolickiego gwarantuje również konkordat zawarty przez RP ze Stolicą Apostolską.

Helena z Krakowa: Czy zaczął Pan gryźć juz ziemię, żeby wygrać wybory? Proszę się spieszyć, bo zamarznie. Drugie pytanie: Jak PiS ewentualnie wygra wybory, to na kiedy planuje pan swoją KORONACJĘ? Panu brakuje tylko korony. Słowo daję. Trzecie pytanie: Dlaczego jak pan rozmawia z inną osobą, nie patrzy pan rozmówcy w oczy? Tylko ma pan takie te oczy rozbiegane?

"ksyla": 1) Panie Jarosławie, podaje pan informacje, że pana rodzice walczyli w AK. Jak to się ma do faktów, które podało świąteczno-noworoczne wydanie "Polityki", iż po wojnie pana rodzinie powodziło się dość dobrze, rodzice dostali dom na Żoliborzu, pana tata pracował na kontraktach zagranicznych, pan z bratem dostali rolę w filmie? Przecież środowisko ludzi AK było niszczone? Jak to możliwe? 2) Podczas kampanii na prezydenta miasta Warszawy pana brata Lecha Kaczyńskiego podano fakt, iż państwa mama walczyła w Powstaniu Warszawskim. "Polityka" zdementowała ten fakt informując, że nie było jej nawet wtedy w Warszawie. Czy to prawda?

Tomasz Rodziewicz z Warszawy: Panie Premierze, czy procesy w trybie wyborczym, których jesteśmy świadkami, a za które płacą podatnicy, są Pana wersją taniego państwa?

Krystyna Czajkowska z Bielawy: 1) Co zrobi P. J. Kaczyński jak PiS wygra wybory, a do Sejmu wejdzie tylko PO i LiD? Przy czym PO nie będzie zainteresowane koalicją, a wiadomo, że LiD-em nie jest zainteresowany Pan J. Kaczyński? 2) Czy istnieje możliwość przy zmianie konstytucji wprowadzić zapis, że kandydaci na Prezydenta oraz Premiera muszą mieć minimum 180 cm wzrostu?

Zenon z Sosnowca: Jestem zwolennikiem PiS. Panie Premierze Kaczyński, postrzegając Pana jako podobnego charakterem do prezydenta Wałęsy, cechującego się niepohamowanym dążeniem do władzy autorytarnej chciałbym wiedzieć, czy po wygranych wyborach usunie się Pan z pierwszej linii przynajmniej tak, jak to zrobił Piłsudski po przewrocie majowym, dla "wyższego dobra"? Pana pokrętna odpowiedź będzie uznana za negatywną.

Maciej Klimaszewski: Dlaczego tak bardzo zależy Panu na deklaracji Donalda Tuska o nie współpracowaniu po wyborach z LiD-em? Czy boi się Pan, że ta współpraca w przypadku przegranej lub zwycięstwa PISu, nie pozwoli Panu rządzić ze względu na brak większości? [Obie partie będąc w opozycji będą miały większość]. Czy też chciałby Pan mieć haka po wyborach na PO? I rozliczać tę partię z tej deklaracji po 21 października? Sam pamiętam deklaracje PiSu, która brzmiała mniej więcej tak: z Samoobroną nie na 100%. To nie jest hipokryzja wymagać od PO, a samemu nie stosować swoich zasad?

Pytanie Tomka z Łodzi do premieraTomek z Łodzi

Oliwia Łasicka: Dlaczego kiedy mówi się o przeszłości Prawa i Sprawiedliwości pod kątem ewentualnych niejasności, czy też przestępstw, to jest to (cytując senatora Putrę) 'odgrzewanie kotleta', a kiedy PiS wraca do przeszłości opozycji, to jest to ściganie korupcji i walka z przestępcami?

Jerzy: W kampanii wyborczej w 2005 r. obiecywał Pan wybudowanie 3 mln. mieszkań w ciągu 8 lat.( pamiętam Pana słowa "...i my to zrobimy...". Minęły dwa lata rządu PiS - Panie Premierze ile wybudowano mieszkań w tym czasie? (powinno być 3 mln/8*2 = 750.000). Jak Pan skomentuje ten fakt?

Mirek_Koluszki: Kiedy zlikwidujecie finansowanie partii politycznych z budżetu Państwa?

Bartosz Chrapek: Czy uważa Pan, że byli członkowie PZPR nie powinni brać udziału w rządzeniu krajem, wpływaniu na strategiczne decyzje i kierunki jego rozwoju? Czy uważa Pan, że czynny udział w wyborach, oddanie swojego głosu, głosowanie to zgodnie z zasadami demokracji udział w rządzeniu krajem i wpływanie na strategiczne decyzje i kierunki rozwoju? Jeżeli tak, to proszę publicznie oznajmić, że nie chce Pan aby byli członkowie PZPR poszli do wyborów i głosowali. Pozdrawiam i liczę, że usłyszę w trakcie debaty odpowiedź na nurtującą mnie zawiłość podejście PiS.

Tomasz: Dlaczego w wykazie głosowań w obecnej kadencji Sejmu najczęściej przy nazwisku Kaczyński jest adnotacja – nieobecny? Czy rząd produkował tak marne ustawy, że nie warto było na nie głosować, czy po prostu demokracja to jest to czego Pan nie lubi, czy po prostu "olewa" Pan Sejm i jego władzę? A może z jakiegoś innego powodu? A tak właściwie po co kandydować skoro się nie głosuje?

Boraczek: Według Pana wszyscy powinni być równi wobec prawa. Nieważne czy to polityk czy szary człowiek, powinien odpowiadać tak samo. Przynajmniej często Pan to powtarzał przy różnego rodzaju akcjach CBA czy aferach np. Kaczmarka. Ale jak to się ma do Pana i Pańskiego brata? Sąd zasądził przeprosiny za słynne słowa "Spieprzaj dziadu" i jeśli się nie mylę, to przeprosin nie było. Podobna sytuacja dotyczy "Malpy w czerwonym" tłumaczeń było wiele, ale zwykłego „przepraszam” nigdy nie słyszałem. Może się mylę. I gdzie tu jest zasada równości wobec prawa?

Kiedy zlikwidujecie finansowanie partii politycznych z budżetu Państwa? partie

Gamb: Czy zdaje pan sobie sprawę że popiera pana tylko około 30% ludzi że pozostałe około 70% jest przerażonych tym, że istnieje ewentualność że PiS wygra wybory? Albo nikt pana nie informuje - jak w "Cesrzu" Kapuścińskiego - jaka jest sytuacja, albo jest pan tak dużym ignorantem że patrzy pan tylko na czubek swojego nosa. (…)

Grzesiek: Dlaczego zastawił Pan sidła na Andrzeja Leppera, pomimo że zgodził się z nim współpracować w rządzie? W tej całej akcji CBA w ministerstwie rolnictwa chodziło o to, żeby mieć dowód przestępstwa w postaci przyjęcia łapówki na Leppera, który chciał od premiera coraz więcej stanowisk w agendach rządowych?

Wojciech Kołodziejczyk: Co PiS zamierza zrobić i kiedy rozwiązać problem bezprawnie pobieranej opłaty akcyzowej za sprowadzenia auta z terenu UE? Konkretnie kiedy w końcu będą one wypłacane obywatelom? Uważam załatwienie tej sprawy za przejaw dbania przez rząd o interes obywatela w kraju.

Krzysztof Jurczyński: Czy jest możliwe, że jako premier polskiego rządu i lider PiS może Pan zawsze posługiwać się prawdą w każdym wypowiedzianym zdaniu użytym podczas pełnienia swoich obowiązków, szczególnie w wystąpieniach publicznych?

Jacek Sitkowski, student z Legionowa

Wojciech Mazur: Dlaczego PiS z wielopokoleniowej, pielęgnowanej nienawiści Polaka do Polaka uczynił narzędzie walki z przeciwnikami politycznymi?

Barbara z Gdyni: Panie premierze, pańska partia jak pan twierdzi kieruje się empatią do narodu, proszę powiedzieć, jakiego rodzaju empatią kierował się pan pozwalając kobietom ciężkiej pracy - pielęgniarkom -nocować wiele nocy na podłodze w pańskim biurze.

Łukasz Tomczyk: Panie premierze dlaczego osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność zaczęła się przed 18 rokiem życia dostaje rentę socjalną, dlaczego ona jest tak niska (wynosi 501zł brutto) i dlaczego rząd nic nie robi w kierunku podwyższenia jej bo jak osoba która jest całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu ma przeżyć cały miesiąc za 501 zł brutto?

Urszula Szarmach: Jak pan skomentuje wypowiedź min. Anny Fotygi, że nie warto walczyć o fotele w PE dla Polski, które przypadną partiom opozycyjnym? I dlaczego w zażartej walce o dodatkowe posady w PE polscy parlamentarzyści nie mieli wsparcia ze strony naszego rządu?

Ireneusz Woloszczuk, Filozof prawa, stały korespondent KAI w Strasbourgu: Czy Pana zdaniem cel uświęca środki? Jak wiec może Pan wytłumaczyć wszystkie Pana złamane przyrzeczenia (Premierostwo, Lepper, Marcinkiewicz etc.)

Panie Premierze, jakiego rodzaju empatią kierował się Pan pozwalając kobietom ciężkiej pracy - pielęgniarkom - nocować wiele nocy na podłodze w pańskim biurze? pielegniarki

Wojtek z Warszawy: Czy wie Pan Panie Kaczyński co znaczy termin: "SOCJALIZM" skąd się wziął? Oraz co jest przeciwieństwem SOCJALIZMU?

Wojciech Wachowiak: Jakie moralne prawo do żądania deklaracji nt. nie zawierania koalicji (z kimkolwiek) ma ktoś, kto publicznie zapewniał, że nigdy nie wejdzie w sojusz z Samoobroną, a następnie zrobił to dwukrotnie? Jakie moralne prawo do stawiania warunku dot. „jasnego stawiania zarzutów” ma ktoś, kto wielokrotnie posługiwał się insynuacjami i nie chciał, lub nie potrafił podać konkretów?

Krzysztof: Panie premierze na każde pytanie o gospodarkę słyszy się z Pana ust listę osiągnięć tego rządu. A czy potrafi Pan wymienić przynajmniej pięć (na dwa lata rządów to nie dużo) przedsięwzięć podjętych przez Pana rząd w zakresie gospodarki, które spowodowały, że jest ona w tak świetnym stanie. Nadmienię tylko, że ja nie znam żadnego.

Jaga: Jeśli żąda Pan Od Tuska, aby dziś zapewnił ,że po wygranych wyborach, nie wejdzie w koalicję z LID-em, to proszę nas - społeczeństwo , zapewnić ,że Pan w przypadku wygrania wyborów nie będzie w koalicji z Giertychem i Lepperem.

Passat: Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy słuszne jest utrzymywanie pośrednika, jakim jest niewątpliwie NFZ, pośrednika pomiędzy Ministrem Zdrowia a Wojewódzkimi Wydziałami Zdrowia? I jaki jest koszt utrzymania tej dużej i bogatej instytucji?

Grzesioo: Czy tak dobre wyniki PiS w sondażach to efekt umiejętnych manipulacji specjalistów od kampanii wyborczej? Składanych obietnic, których i tak nie ma szans zrealizować? Nieustających ataków i prób zmarginalizowania PO? W tych samych badaniach rząd i premier mają marne notowania. A sam Pan premier jest jedną z najbardziej negatywnie ocenianych osób pośród polityków.

w_ma_ja: Jakie ma pan moralne prawo do ataków personalnych na działaczy opozycji demokratycznej nie popierających PIS, gdy jednocześnie usprawiedliwia pan postawę swojego brata mówiąc, że "nie działał w opozycji, bo musiał skończyć doktorat", a w stanie wojennym pan i brat wykazali się konformizmem wobec władz PRL?

Tomasz Minster z Krakowa: Czy uważa Pan, że o losie kraju, o losie tysiąca rodzin może decydować osoba, która nigdy nie potrafiła stworzyć podstawowej komórki społecznej jaką jest własna rodzina? (…)

Roman Szewczyk: Czy nie uważa Pan, że uczynienie z debaty aktu łaski dla P. Tuska obraża nie tylko wyborców PO, ale i wyborców wszystkich innych ugrupowań?

Ryszard z Poznania: Pan,osobiście oraz Dorn czy obecnie pisowski minister finansów Pani Gilowska w czasie debat sejmowych wyrażaliście opinie, że osiągnięcia gospodarcze nie są zasługą rządów Millera czy Belki, bo efekty przychodzą po dwóch trzech latach, to skąd teraz u Was takie podkreślanie swoich zasług w "cudzie gospodarczym".

Pytanie internautki Wiaaterek

Katarzyna z Tarnobrzega, 35 lat: Podczas debaty z panem Kwaśniewskim obydwaj Panowie zgodziliście się, ze trzeba zwiększyć nakłady na służbę zdrowia. Czy jedynym znajdującym się na Pana horyzoncie rozwiązaniem jest zwiększanie nakładów na służbę zdrowia? Skąd Pan weźmie te pieniądze i w jakiej kasie - proszę podać planowany harmonogram działania.

Kuba: 1.Panie premierze, ile z 3 milionów mieszkań które pana partia obiecywała w 2005 roku udało się wybudować?

2.Dwa lata rządził pan z Lepperem i to panu nie przeszkadzało. Jakim prawem dziś żąda pan deklaracji od PO w sprawie rządów z LiD?

3.Jak pan skomentuje liczne koalicje samorządowe PISu z LiDem? Taka jest w Nysie jak i w wielu innych miastach.

Hanna z Opola: Panie premierze, co ze zniesieniem "belkowego" i tanimi podręcznikami?

Michał Walczak: Panie Premierze, ilu lekarzom za czasów Pana rządów postawiono zarzuty korupcyjne? Jak ma się ta liczba do ilości lekarzy w Polsce i skali korupcji w służbie zdrowia? Czy zatrzymanie doktora G. nie jest otrąbione jako zbyt wielki sukces, bo w końcu jest to tylko jedna osoba?

K.G.: Bardzo interesuje mnie sprawa funduszy, które zbierane były przez Radio Maryja na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Co się stało z tymi pieniędzmi?

Panie premierze, co ze zniesieniem "belkowego" i tanimi podręcznikami? belkowe

Zelta: Panie Premierze co oznacza hasło dane wyborcom Tanie Państwo i co ono wniosło oraz ile potaniała IV Rzeczpospolita w stosunku do poprzednich?

Lekarz po 20 latach pracy: Panie Premierze ile według Pana powinien zarabiać lekarz miesięcznie za pracę podstawową przy 40 godzinnym tygodniu pracy.

Kardcore: Dlaczego Anna Fotyga odmówiła wsparcia rządu dla Polskich Eurodeputowanych w sprawie walki o stanowiska w Euro Parlamencie, argumentując, że część stanowisk może przypaść w udziale opozycji?

Magda: Dlaczego nie odbyła się publiczna debata NT. Karty Praw Podstawowych? Jako jedyni w UE(obok Zjednoczonego Królestwa ale z zupełnie innych pobudek) nie uznajemy KPP jako wiążącą z pierwszeństwem przed naszym systemem prawnym - czyżby wartości wspólne dla Wspólnoty takie jak godność człowieka były nam obce?

Adrian: Panie Premierze, kiedy możemy liczyć na wejście w życie wojska zawodowego, jak jest to w każdym cywilizowanym kraju? Czasy PRL-u mamy juz dawno za sobą.

Konstancja Madej: Co pana rząd zrobił w tym zakresie, aby opieka sprawowana przez rodzinę nad chorymi i starymi rodzicami była wliczona do lat pracy, a dodatek opiekuńczy był większy niż 150 zł, przecież w takiej sytuacji nie można podjąć pracy?

Marcin: Jestem prawnikiem. We wrześniu ukończyłem aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, składając egzamin sędziowski. Chciałbym się dowiedzieć, jak wiele pozostało z zapowiedzi PiS o otwarciu zawodów prawniczych i zapewnieniu pracy młodym prawnikom, skoro ja po zdaniu egzaminu sędziowskiego na ocenę dobrą nie mogę znaleźć pracy w sądzie w moim rodzinnym mieście? Co się stało z zapowiadaną reformą wymiaru sprawiedliwości, skoro nawet zdając egzamin sędziowski pozostaję nadal bez pracy? Chciałbym pracować w sądzie, ale państwo uniemożliwia mi spełnienie moich marzeń zawodowych. Dlaczego dochodzi do sytuacji, że młodzi wykształceni ludzie, po zdaniu egzaminu sędziowskiego muszą oczekiwać cierpliwie, aż łaskawie państwo zdecyduje, kiedy mogą wykorzystać swoją obszerną wiedzę prawniczą? Nadmienię tylko, że w Bydgoszczy dla 31 osób, które zdały egzamin sędziowski zaproponowano jedynie 3 etaty referendarskie, pozostałe 28 osób nie dostało nic.

Maciej Łukaszczyk z Bydgoszczy: Czy ślubu Panu Premierowi i posłance Szczypińskiej będzie udzielał sam Ojciec Dyrektor Rydzyk?

Bartek z Sacramento (Kalifornia, USA): Szanowny Panie Premierze, od dawien dawna utrzymuje Pan, iż obecna polityka zagraniczna Polski jest dla naszego kraju korzystna. Dyplomacja jest z definicji sztuką prowadzenia negocjacji pomiędzy narodami. Minister Fotyga zdaje się o tejże definicji zapomniała, gdyż jej kolejne posunięcia wydają się być niczym więcej, jak ordynarnymi odszczeknięciami w ramach reakcji na sytuacje w świecie (jednym z bardziej aktualnych przykładów jest chociażby kategoryczne odrzucenie wizytacji OBWE oraz jej następujące przyjęcie "na naszych warunkach"). Czy kompletny brak kompetencji tej osoby co do zajmowanego przez nią stanowiska nie jest dla Pana oczywisty tak jak dla większości Polaków w kraju i za granicą jak i międzynarodowych obserwatorów? Obecnie studiuje w Stanach Zjednoczonych i wstyd mi za fatalne public relations prowadzone przez obecny polski rząd. KAŻDY artykuł o Polsce ukazujący się w prasie zagranicznej traktuje o farsie lub permanentnej degrengoladzie politycznej wszechobecnej w mojej ojczyźnie (Amerykanów szczególnie rozbawiła propozycja ustanowienia Jezusa królem Polski oraz uporczywe próby wpisania wartości chrześcijańskich do konstytucji UE. To w kraju, gdzie chrześcijanie głosujący na Republikanów skutecznie blokują dostęp Demokratów do najwyższego stołka w państwie od 27 lat - Clinton był tu jedynym wyjątkiem).

PYTANIA DO DONALDA TUSKA: "jczerepak": Dlaczego PO nagle wycofuje się z planu reformy KRUS-u ? Czy jest tylko skalkulowane na próbę pozyskania elektoratu wiejskiego ?

Ryszard Jachimek: Pan Jarosław Kaczyński w sposób bezprecedensowy Pana upokarza, Pan jest całym "złem" w Platformie Obywatelskiej. Co Pan na to?

Adam: Mamy najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Wyroki mogą wydawać prokuratorzy, a proces adhezyjny w postępowaniu przyspieszonym nie istnieje. W ten sposób łamane są podstawowe prawa człowieka. Jest gorzej niż w Chinach. Czy pan Tusk i jego ekipa zmieni sławetny artykuł 335 i odłoży do lamusa tryb przyspieszony upodlający pokrzywdzonych?

"tomek180288": Jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory to czy będzie skłonna zatrudnić w rządzie ludzi nie powiązanych z żadną formacją polityczną oraz posiadających tytuł profesora.

Konrad Wiśniewski: Wobec dewaluacji idei "Państwa Solidarnego", proszę powiedzieć, czy po objęciu rządów przez PO zostanie wdrożony w życie program walki ze STWARDNIENIEM ROZSIANYM? Tylko Polska, jako jedyny kraj w Europie, nie realizuje takiego Programu.

Waldek, 32 lata, Gliwice: Posiada Pan na Śląsku silną i zadeklarowaną opozycję zgromadzoną wokół prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, który - warto zauważyć - nie uzyskał rekomendacji struktur do startu w wyborach parlamentarnych. Czy nie uważa Pan, że działania i wypowiedzi ostatnich miesięcy, pochodzące od osób związanych z prezydentem Frankiewiczem dezintegrują środowisko PO, przez co mogą bezpośrednio przyczynić się do znacznego osłabienia wyniku wyborczego Platformy w regionie?

Piotr z Biłgoraja: Jak pan widzi życie przeciętnego Polaka w świecie polskiej korupcji, którego nie stać na łapówki. Jak pan chce z tym walczyć, bo nie czarujmy się, to jest mocno zakorzenione wśród Polaków? (…) Na razie nie jestem za żadną partią, ale zaczynam mieć skłonności w stronę PiS. Proszę mnie do siebie przekonać.

Grzesiek: Jak zamierza spowodować powrót do Polski "zwykłych ludzi" takich jak mój brat(Irlandia - pracownik w barze), moja siostra(Irlandia - mąż siostry pracuje w budownictwie), mój szwagier (Norwegia - platforma wiertnicza)?

Panie Donaldzie, czy jest pan w stanie zagwarantować cud gospodarczy? cud

Adam Nowak: W swoim spocie używa Pan sformułowania: "Skoro udało się w Irlandii, dlaczego ma się nie udać w Polsce". Skoro porównuje Pan Polskę do Irlandii, a nie innego kraju, proszę powiedzieć, kiedy w Irlandii skończył się komunizm?

Łukasz Tomczyk: Każdy rząd nie interesuje się osobami niepełnosprawnymi, bo one nie mogą strajkować, wiec co Pan zamierza zrobić w sprawie osób z całkowitą niezdolnością do pracy które otrzymują rentę socjalną (501 zł brutto)?

Ireneusz Woloszczuk, Filozof prawa, stały korespondent KAI w Strasbourgu: Czy wie Pan, że podatek liniowy nie istnieje np. w Iralndii, którą podaje Pan Polsce za wzór? Uważa się Pan za Katolika, a czy zdaje Pan sobie sprawę, że podatek liniowy jest całkowicie sprzeczny z Katolicką Nauką Społeczną, która to domaga się większej solidarności od ludzi bogatych i redystrybucji środków przez rozsądne podatki w celu wyrównywania niesprawiedliwości społecznej?

Kazimierz Ostrowski, Opole: Gdzie w PO podziała się "obywatelska"? Platforma stała się wodzowska z przywództwem jednoosobowym.

Jolanta: Dlaczego PO pozwala na to aby premier dyktował warunki co do koalicji współrządzącej jeśli taka powstanie. To jest chyba sprawa Pańskiej partii, a nie premiera Kaczyńskiego i najwyższy czas aby jego dyktatura się skończyła.

Tomasz Sablik, Mielec: Czy widzi Pan możliwość zmiany ordynacji wyborczej i zmniejszenia obecnej liczby posłów (460) do 100 ?

w11rafip: Panie Donaldzie, czy jest pan w stanie zagwarantować cud gospodarczy?

Monika Matula: Mieszkam w Houston w Texasie. Chciałabym tylko wiedzieć czy Donald Tusk myśli o tym, żeby utworzyć koalicje z PIS? Będzie to dla mnie bardzo wiążące przy skreślaniu kandydatów.

Konrad Wasilewski: Platforma Obywatelska ma swój Komitet Honorowy składający się z kilkudziesięciu znanych Polaków. Miedzy innymi w tym Komitecie znajduje się Tomasz Stockinger, Wiktor Zborowski i Dariusz Dziekanowski, a przewodniczy mu prof. Władysław Bartoszewski. Dlaczego w Komitecie nie znalazł były prezydent Lech Wałęsa, który jeszcze niedawno bardzo się z Platformą Obywatelską utożsamiał. Czyżby drogi PO i Lecha Wałęsy się rozeszły?

Bartek z Sacramento (Kalifornia, USA): Od momentu wygrania przez PiS wyborów parlamentarnych dwa lata temu Platforma Obywatelska postanowiła grać role zdegustowanej, nieustannie narzekającej opozycji bez konkretnego celu ("przestań kwiczeć!" - tak rodzice kwitują podobne zachowanie ich nieletnich pociech). Kiedy w końcu przestanie Pan zniżać się do poziomu dialogu partii rządzącej i zainspiruje Polaków do głosowania na postępową partię, która posiada solidną wizję Polski w świecie? Czy Pan taką wizje w ogóle posiada?

Łukasz Zieliński: Panie Donaldzie, wszystkich Polaków nudzi już to, iż za każdym razem przed i po wyborach, słychać przepychanki, obrzucanie się błotem, zagrywki tzw. "Teczkami", "Taśmami Prawdy" etc.. Jak zapewniłby pan Polaków, iż wybierając Pana osobę, oraz Pana partię, tego typu brzydkie i hańbiące dla Polski sceny, nie będą mieć miejsca? Jak chciałby pan zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne? Czy Polska nie ośmieszy się spóźnieniem lub nawet niewykonaniem wcale planu EURO 2012, kiedy ostatecznie i bez dalszych odroczeń i pobłażliwości dla kupców rozpocznie się budowa Stadionu Narodowego - czy w ogóle on powstanie w stolicy?

PYTANIA DO OBU POLITYKÓW: "rachwus": Ponieważ trwa ciągła walka na noże, chciałbym sprawdzić jakimi strategami są wodzowie najważniejszych partii. Czy byliby panowie w stanie odpowiedzieć mi na pytanie: dlaczego Jarosław Kaczyński zagłosowałby na Donalda Tuska i dlaczego Donald Tusk zagłosowałby na Jarosława Kaczyńskiego.

Czy formacje polityczne, które Panowie reprezentujecie mają programy gospodarcze dla naszego kraju? Tomasz Rodziewicz z Warszawy

A. Szturc: Jak Panowie widzą rządy swojej partii, gdy po wyborach nie dostaną większości? Czy w nieskończoność ma naród głosować? Czy nie lepiej wprowadzić okręgi jednomandatowe? Jakich polityków ze swojej partii musiałby Pan cofnąć do drugiego szeregu w przypadku koalicji PO-PiS?

Tomasz Rodziewicz z Warszawy: Czy formacje polityczne, które Panowie reprezentujecie mają programy gospodarcze dla naszego kraju? Jeżeli tak, to proszę o 5 najważniejszych punktów tego programu.

Michał Fabich: Dlaczego pomimo wspólnych solidarnościowych korzeni nie potraficie się panowie porozumieć i zbudować czegoś wspólnie?

Zbigniew Czajka: Szanowni Przewodniczący partii PO i PiS: decyzja sądu z dn. 15.09.2004 r., po rozpoznaniu sprawy i stwierdzeniu nabycia spadku po rodzicach w całości za mienie pozostawione poza obecnymi granicami państwa polskiego (Litwa). Mojej mamie, która ma 77 lat, Ministerstwo Rolnictwa po raz trzeci odwleka rokrocznie rozpatrzenie wniosku o wypłatę odszkodowania dla Zabużan. Jak długo można na to czekać? ETPC w Strasburgu juz dawno rozpatrzyłby, lecz liczymy na uczciwość władz polskich, bo do dzisiaj w tym zakresie nic nie zrobiono.

Irena Bolińska: Proszę zapytać obydwu polityków jakie mają plany co do tzw. "Podatku Belki" podatku od zysku z giełdy? Rząd premiera Kaczyńskiego obiecał jeszcze pod koniec 2005r zniesienie tegoż podatku, najpierw w 2006 r., potem w 2007 r. Jest to więc kolejne kłamstwo Rządu PiS i kolejne Jarosława Kaczyńskiego. Moje odczucie jest takie że Premier przekreślił Trzecią Rzeczpospolitą, a nic nie dał nam w zamian. Czy my w ogóle mamy kraj?

Marcin Małyska: Jak załatwić sprawę kontaktu międzynarodowego z krajami nie za dobrze oceniającymi Polskę? Jak chcą Państwo przekonać do siebie opinię międzynarodową, a przede wszystkim polityków z zagranicy? Jak chcą Państwo rozwiązać sprawę ewentualnych podwyżek dla lekarzy i pielęgniarek? Jak chcą Państwo przekonać Polaków do pozostania w kraju, jakie stawki chcą Państwo zaproponować Polakom wyjeżdżającym za granicę do pracy, aby przekonać ich do pozostania tutaj w kraju, zmniejszając jednocześnie poziom bezrobocia?

Najchętniej widziana koalicja to PO-PiS bez Kaczyńskiego i bez Tuska. Czy są Panowie gotowi zrezygnować z przewodnictwa waszych partii i premierostwa dla dobra Polski? koalicja

Mateusz Miernikowski: Chcę żyć na własną rękę. Będzie 500 z czynszu za mieszkanie, 200 zł media, 150 zł za jedzenie, 50 zł telefon i internet, ok 150 zł za paliwo. Zakładam, ze zacznę pracę w dobrej firmie, więc będę zarabiał 900 zł netto. Odejmując wydatki od pensji wychodzi mi debet w wysokości150 zł. Jak więc mam żyć? Jak mam uzbierać na przyszłość? Z becikowego?

Nauczyciel z Poznania: To, że sytuacja nauczycieli jest tragiczna wiedzą wszyscy. Co zamierza Pan zrobić, by poprawić tę sytuację? Z góry zaznaczam, że chodzi o konkrety, dokładne kroki, które zamierza Pan przedsięwziąć, by nauczycielom "żyło się lepiej". Dla przykładu, jestem nauczycielem stażystą - zarabiam 775 zł do ręki. Jak można za to utrzymać rodzinę w sytuacji, gdy wszystko drożeje? W tym wypadku nie pomoże nawet podwyżka 10%.

Paweł Bieschke: Jak pańska partia widzi rolę i kompetencje samorządu w Polsce?

Robert Guzik: W jaki sposób chcą zmienić sytuację szarego Polaka, który zarabia minimum cztery razy mniej niż wykonujący tę samą pracę na Zachodzie? Dlaczego w XXI wieku jesteśmy dalej w "trzecim świecie" pod względem zarobków? Proszę o konkrety!

Anonimowy internauta: Co Panowie dziś powiecie mnie 57- latkowi, mającemu za sobą ponad 37 lat uczciwej pracy, który dziś znalazł się na bruku na skutek upadłości spółki Skarbu Państwa. Proszę przekonać mnie do głosowania na któregokolwiek z Was, do wiary w jakąkolwiek przyszłość pod Waszymi rządami.

Jerzy Kowalski, Tarnów: Nie rozumiem skąd wzięła się tak wielka, niczym nie skrępowana zawiść pomiędzy Panami, czy jest ona zmontowana na potrzeby medialne? Czy tylko udajecie, a poza kamerami i mikrofonem jesteście kumplami?

Józefa: Do wyborów idzie się po to aby zdobyć władzę. Bardzo wiele osób np. lekarze i pielęgniarki ze względu możliwą koalicję PO i PIS nie zagłosują na PO. Jeżeli partia z góry zakłada , że będzie się dzielić władzą i z góry wie z kim , tak jak PO z PIS to dlaczego mamią wyborców zamiast już do wyborów iść razem jako koalicja?

Ireneusz Woloszczuk, Filozof prawa, stały korespondent KAI w Strasbourgu: Najchętniej widziana koalicja to PO-PiS bez Kaczyńskiego i bez Tuska. Czy są Panowie gotowi zrezygnować z przewodnictwa waszych partii i premierostwa dla dobra Polski?

Kazimierz Ostrowski, Opole: Kiedy społeczeństwo będzie miało autentyczny wpływ na wybór swoich przedstawicieli przez utworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych?

Jarosław z Gorlic: Czy mają Panowie jakiś pomysł, aby zredukować koszty funkcjonowania ZUS, tak aby w ten sposób składki na tą instytucję odprowadzane od wypłaty brutto były niższe, czy w ogóle chce Pan tego? W tej chwili składki odprowadzane z wypłaty brutto to ok. 30%. Czy to nie jest zbyt dużo, bo większość społeczeństwa uważa, że tak?

Magdalena Langowska: co Panowie zamierzają zrobić aby zatrzymać młodych ludzi w kraju oraz aby skłonić do powrotu tych którzy pracują za granicą? Co Panowie zrobią aby umożliwić im posiadanie własnego mieszkania? Jakie planują Panowie rozwiązania dla ewentualnych przyszłych młodych rodziców aby ułatwić im podjęcie decyzji i potomku? Jestem młodą mamą i dostaję na dziecko 440 zł zasiłku wychowawczego - a to z ledwością starcza na pieluchy i kaszki

Anka z Krakowa: Czy w programach PO lub PIS jest przewidywane ustanowienie takiego prawa, które ograniczy sprawowanie funkcji posła i/lub senatora do jednej kadencji?

Panowie, jak myślicie rozwiązać problem młodych ludzi, którzy nie mają perspektywy na własne lokum, tzw. "własne M"? własne M

Sog Jab: Jakie znaczenie dla Polski, wg Pana, ma istnienie Grupy Wyszehradzkiej w kontekście polityki wewnątrzunijnej oraz wschodniej? Czy zamierza Pan zrewitalizować i zacieśnić relacje z V4 (np. poprzez rozbudowanie instytucjonalne Grupy) czy raczej będzie Pan poszukiwał stałych sojuszników wspierających nasze interesy w Trójkącie Weimarskim? Czy po wygranych wyborach może Pan zagwarantować wole normalizacji stosunków z Rosja i bardziej asertywna politykę wobec USA?

Paweł G.: Czy mogliby Panowie wypowiedzieć się w temacie wprowadzenia obowiązkowego głosowania, dzięki czemu uzyskalibyśmy prawdziwy przekrój polskiego społeczeństwa w parlamencie, a nie tylko części głosującej.

Otto Katz: Chciałbym uprzejmie poprosić obu Panów o jednoznaczą i stanowczą deklarację, że w przypadku zwycięstwa w wyborach partie, które reprezentują nie stworzą koalicji z LiD-em.

Alicja z Anglii: Jestem na obczyźnie od roku i obserwując polską scenę polityczną zadaję sobie pytanie, czy kiedyś będę chciała tam wrócić, czy może sprowadzę rodzinę do siebie. Jak może Pan przekonać mnie i innych rodaków mieszkających za granica, iż po wyborach będziemy chcieli wrócić. Proszę podać mi trzy główne powody, dla których życie w Polsce będzie lepsze.

Michał Cembala: Co panowie sadzą o NOWELIZACJI USTAWY O GRACH I ZAKŁADACH WZAJEMNYCH ? Jak na razie ta ustawa jest przestarzała, a jej nowelizacji wciąż natrafi na duże przeszkody. Tymczasem zagraniczne firmy bukmacherskie np. Expekt, Gamebookers, Unibet reklamują się na stadionach, bilbordach, prasie, a wg polskiego prawa obywatele Polski nie mogą zawierać u nich zakładów. Z drugiej jednak strony Polska jest w Unii Europejskiej i obowiązuje ją przepływ usług. Tracą na tym wszyscy: państwo, rodzime firmy bukmacherskie oraz obywatele.

Adam z Bydgoszczy: Panowie, jak myślicie rozwiązać problem młodych ludzi, którzy nie mają perspektywy na własne lokum, tzw. "własne M"?? Czy jest w perspektywie prócz obniżonego podatku VAT, że ceny metra kwadratowego mieszkań i działek budowlanych zmaleją? Czy program uwłaszczenia działek pracowniczych/ogródków działkowych zacznie być realizowany? Kiedy można spodziewać się działań w tym kierunku.

Karol z Radomia: Dlaczego prowadzona przez obu panów kampania wyborcza od wielu miesięcy polega tylko i wyłącznie na wzajemnych oskarżeniach, a nie na prezentowaniu swoich programów politycznych. Może po prostu łatwiej znaleźć przysłowiowego "HAKA" na konkurenta politycznego niż zaprezentować Polakom program polityczny, który nie zrobi takiego "SHOW" jak kompromitacja przeciwnej opcji politycznej.

Łukasz Słowak: Ile jeszcze Polska musi "zrobić", żeby USA zaczęło nas traktować poważnie a nie jak ludzie drugiej kategorii? Czy wysłanie wojsk do Iraku, Afganistanu, zgodzenie się na tarcze antyrakietową to nie za duża cena jaką płacimy za stosunki z USA, które nie odpowiadają obywatelom?

Sebastian Pawlak: Czy po wygranych wyborach, spowoduje Pan uchwalenie ustawy wprowadzającej odpowiedzialność karną dla polityków za niewywiązywanie się z obietnic przedwyborczych?

Maria Czarnecka: Co z traktatem reformującym (czyli konstytucją, bo to w 90 proc. kopia projektu konstytucji UE), który w znacznym stopniu może ograniczyć naszą suwerenność? Czy Karta Praw podstawowych powinna u nas obowiązywać? Co z prawami socjalnymi - np. związki zawodowe w każdym przedsiębiorstwie?TO PYTANIE O NASZE MIEJSCE w EUROPIE !!! O TO PYTAJMY!

Zdzichul: Kiedy doczekamy się reprywatyzacji. Wiem, że Platforma Obywatelska miała w programie reprywatyzację, PiS jej nie miał. Pytam więc również Pana Premiera dlaczego nie włączono tej kwestii do programu PiS, szczególnie, że wydaje się, że właśnie ta sprawa wiąże się z rozliczaniem PRL-u, którego chcieli Bracia Kaczyńscy i z zadośćuczynieniem za krzywdy wyrządzone przez poprzedni system.

Andrzej z Koszalina: Mam prośbę, aby obaj Panowie ustosunkowali się do kwestii odliczania podatku vat za benzynę w samochodach osobowych będących własnością małych firm, bądź co bądź ludzi prowadzących działalność gospodarczą, w całej Unii Europejskiej prawo zezwala na odliczanie takiego podatku tylko nie u nas. I co zrobi przyszły rząd gdy Polska przegra w Strasburgu sprawę, będzie utrudniał jak to miało miejsce z akcyzą czy zwróci ludziom pieniądze?

PYTANIA Z ZAGRANICY:

Remigiusz Tomala, 29 lat, Niemcy: Panie Tusk, dlaczego po wyborach na jesieni 2005 podczas negocjacji koalicyjnych z PiS-em nie wystarczyła Panu i Panu Rokicie połowa proponowanych ministerstw w rzadzie PO-PiSu w tym Min. Spraw Zagranicznych oraz stanowisko Marszałka Sejmu?

Kiedy w końcu zakończy się sprawa wiz? Wizy

Andrzej Niedźwiecki, Kanada: Chciałbym zadać dwa pytania do obu uczestników debaty: 1) Jak polska będzie spłacać rosnący w niesamowitym tempie dług zagraniczny? 2) Kiedy ludzie w Polsce zaczną żyć w godnych warunkach - toaleta, kuchnia i łazienka będzie w każdym mieszkaniu? Żyjemy w XXI wieku.

Krzysztof, lat 25, zamieszkały w Dublinie: Panie Premierze, słuchając Pana od kilku lat słychać wciąż te same tezy. Na okrągło powtarzają się hasła: komuna, okrągły stół, sierpień 80, grudzień 81, solidarność, agentura. Dla mnie urodzonego w roku 1982 są to jedynie słowa, z szacunku do Polski wiem co to za daty ale dla mnie to jedynie historia. Ciągle mówi Pan o rozliczaniu przeszłości, o walce z układem, o oligarchii, o równym traktowaniu Polaków ale ani przez chwilę nie miałem wrażenia że mówi Pan to do mnie i do kilku milionów ludzi w moim wieku. Pragnę zapytać, co konkretnie ma do zaoferowani Prawo i Sprawiedliwość dla takich ludzi jak ja? Pragnę usłyszeć kilka zdań na temat przyszłości, konkretnie co i jak ma wyglądać, kiedy wreszcie doczekamy się niższych kosztów pracy i podatków, kiedy skończy się marnotrawienie środków publicznych a zacznie ich inwestowanie. (…)

Jolanta: Panie Premierze, przebywam w USA. Kiedy w końcu zakończy się sprawa wiz i co pan w tym kierunku zrobił bo najwyraźniej zależy panu tylko na elektoracie ludzi starszych przed którymi przyszłość się już skończyła.

Roman Szewczyk: 1) Czy żądanie jednoznacznych deklaracji od drugiej strony nie jest nadużyciem, gdy własne ma się za nic? 2) Czy nie sądzą Panowie, że niepowodzenie nowego parlamentu oznaczać będzie koniec kariery jednego i drugiego?

Sebastian z Londynu: Co zamierzają Panowie zrobić aby zachęcić Polaków przebywających za granicą do powrotu do kraju?

Źródło zdjęcia głównego: TVN24