Hołownia: ta polaryzacja zabija w nas to, co najbardziej ludzkie

Źródło:
TVN24 BiS
Hołownia: ta polaryzacja zabija w nas to, co najlepsze
Hołownia: ta polaryzacja zabija w nas to, co najlepsze TVN24 BiS
wideo 2/3
Hołownia: ta polaryzacja zabija w nas to, co najlepsze TVN24 BiS

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia spotkał się w czwartek z mieszkańcami Torunia. - Ta polaryzacja zabija w nas to, co najbardziej ludzkie. Troskę o drugiego człowieka. Nasze dzieci nie mogą czekać. Zasługują na wszystko, co mamy najlepsze, na psychologa w każdej szkole - mówił.

- Edukacja nie może być kartoflem politycznym przerzucanym między jednymi a drugimi, przez kolejne władze - powiedział Szymon Hołownia. - To, co zrobił z polską szkołą PiS, woła o pomstę do nieba. Tak źle jeszcze nie było i usłyszał to od nas pisowski wiceminister, który przez godzinę musiał siedzieć i słuchać tego, co mówili mu prosto w oczy nauczyciele, rodzice i ci wszyscy, którzy widzą, co dzieje się z polską szkołą - dodał, nawiązując do zorganizowanych przez Trzecią Drogę konsultacjach na temat edukacji.

Czytaj więcej: Szymon Hołownia zaprosił na konsultacje Trzeciej Drogi. Rozmawiali przedstawiciele Polski 2050, PSL i PiS

- 17 tysięcy wakatów w placówkach oświatowych czeka nas od września, w szkołach i przedszkolach. Na zebraniach przed końcem roku padają dziś pytania, nie czego będą się dzieci uczyły od września, ale czy będą nauczyciele, czy będzie komu uczyć dzieci od września - stwierdził Hołownia. - Posadzimy dzieci przed tymi laptopami, które rząd rozrzuci przed wyborami za miliard złotych i kto je będzie uczył? Laptop? Ekran? Klawiatura? - pytał.

Lider Polski 2050 odniósł się także do kwestii zarobków nauczycieli. - Potrzebujemy nauczycieli, godnie wynagradzanych. O tym będziemy krzyczeć w twarz każdemu pisowskiemu ministrowi, że to jest hańba, żeby nauczyciel w Polsce zarabiał mniej, niż wynosi najniższa pensja. Że trzeba mu dopłacać po dwieście czy trzysta złotych, żeby doszedł do progu minimalnego wynagrodzenia - powiedział.

Szymon HołowniaTVN24

Szymon Hołownia stwierdził także, że w niektórych szkołach nie ma pieniędzy na podstawowe potrzeby. - A co jest z drugiej strony? Program willa plus. Kto zabroni bogatemu się bawić - powiedział Hołownia. - Kolejne instytuty, które powołują, Instytut Strat Wojennych, Piotra Skargi, Maksymiliana Marii Kolbe, inne instytuty, które wyrastają, jak grzyby do deszczu. (...) A budżet IPN-u wiecie o ile wzrósł? Budżet kancelarii premiera, który puchnie od początku rządów PiS-u - siedmio-, ośmio-, dziewięcio-, dziesięciokrotnie. (...) Pałac Saski - na początek dwa miliardy - wyliczał. - Na co powinny zostać wydane te pieniądze? Na Pałac Saski czy pensje dla nauczycieli historii? - dopytał zgromadzonych.

Hołownia stwierdził, że w Polsce według niektórych osób "od 18 lat trwa święta wojna, między jednymi Polakami, a drugimi". - Przychodzimy i mówimy: płynny angielski po podstawówce, jako standard, który należy się naszym dzieciom. I co słyszymy? "Poczekajcie dzieci, nie musicie uczyć się angielskiego, są ważniejsze rzeczy, musimy rozstrzygnąć tę wojnę, to jest święta wojna". Ta polaryzacja zabija w nas to, co najbardziej ludzkie. Troskę o drugiego człowieka. Nasze dzieci nie mogą czekać. Zasługują na wszystko, co mamy najlepsze, na psychologa w każdej szkole - powiedział Hołownia.

- Polityka to nie teatr, który odbywa się w telewizorze albo w internecie. To coś, co zmienia twoje życie. (...) Miliardy są zapakowane w ich fundusze, instytuty, spółeczki. Kilkadziesiąt miliardów złotych. Te pieniądze trzeba odzyskać. PiS trzeba zdecydowanie, konsekwentnie odsunąć od władzy - powiedział lider Polski 2050. - To są ludzie, którzy na ustach mają najpiękniejsze rzeczy, najwspanialsze hasła, najświętsze wartości, a kradną jak zwykli bandyci, a kręcą jak zwykli kłamcy i krętacze - dodał.

Hołownia: wprowadzimy francuski PIT

Hołownia odniósł się także do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o waloryzacji 500 plus. - My byliśmy jedynym ugrupowaniem, które powiedziało: "nie, nie będziecie kupować nas za nasze własne pieniądze i to źle wydane" - powiedział. Nazwał "hańbą po trzydziestu latach płacenia składek" to, że ludzie "umierają w kolejkach do lekarza". - Jak można było po trzydziestu latach nie załatwić najprostszych rzeczy? - pytał.

Zamiast tego, według Hołowni, mamy "wielkie centralne fabryki" i "państwo zarządzane palcem z komitetu centralnego", gdzie kobietę traktuje się jak "dzieckomat". - Dam pięćset, wyskoczy jedno (dziecko - red.), dodam trzysta, wyskoczy drugie - powiedział. Stwierdził, że kobiety "muszą czuć się bezpiecznie, muszą mieć perspektywę na własne mieszkanie". 

- Chcemy wprowadzić w Polsce francuski PIT - zapowiedział Szymon Hołownia. - Wysokość twojego podatku zależy od tego, jak dużą masz rodzinę. (...) Francja ma dziś w Unii Europejskiej najwyższy współczynnik dzietności - argumentował. 

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek 21.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Weekend przyniesie wytchnienie od burz, choć w sobotę jeszcze miejscami będzie grzmieć. Nowy tydzień przyniesie pogodną aurę. W środę spodziewane jest nadejście kolejnego burzowego frontu.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl