"Pamięć i prawda o zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia" - oznajmił prezydent Polski Andrzej Duda. W piątek jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata" - dodał premier Mateusz Morawiecki.
"27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamięć i prawda o Zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia" - napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.
Od 2005 roku 27 stycznia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 roku z rąk III Rzeszy został odbity obóz Auschwitz, z którego uwolniono siedem tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów - w tym pół tysiąca dzieci.
Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w TVN24 GO
Sześć milionów ofiar
"Sześć milionów - to liczba ofiar Holokaustu. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wielka część zamordowanych w Zagładzie to obywatele polscy" - nawiązał do tragedii szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
"Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata. Nauczka, przestroga i symbol. Zgoda na trwanie totalitaryzmu i rozwój imperializmu zawsze kończy się tak samo. Dramatem milionów" - napisał Morawiecki. "Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar Holokaustu i z mądrością wyciągniętą z tej tragedii" - podkreślił.
6 milionów - to liczba ofiar Holokaustu. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wielka część zamordowanych w...
Posted by Mateusz Morawiecki on Friday, January 27, 2023
"Pamiętajmy, że na wschodzie Putin buduje kolejne obozy. Solidarność i konsekwentne wsparcie Ukrainy to skuteczne metody na zapewnienie, by historia nie zatoczyła koła" - dodał premier.
"Dziś 78. rocznica oswobodzenia Auschwitz – największej w dziejach fabryki ludzkiego zła. Ofiarom tego piekła jesteśmy winni wieczną pamięć. Niemieckim katom zaś – wieczne potępienie. To nigdy nie może się powtórzyć" - napisał szef rządu na Twitterze.
"Jesteśmy myślami z wszystkimi ofiarami tego bezprecedensowego niemieckiego ludobójstwa - napisał z kolei w mediach społecznościowych wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dodając, że jego resort dba o to, aby pamięć o wydarzeniach sprzed prawie 80 lat nie zginęła.
Dzisiaj obchodzimy 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Dzień Pamięci o...
Posted by Profesor Piotr Gliński on Friday, January 27, 2023
Historyczna odpowiedzialność Niemiec
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przypomniał o historycznej odpowiedzialności Niemiec za wymordowanie milionów Żydów w czasach narodowego socjalizmu. "Cierpienia sześciu milionów niewinnie zamordowanych Żydów nie zostały zapomniane, podobnie jak cierpienia ocalałych” – napisał na Twitterze.
"W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o naszej historycznej odpowiedzialności" – podkreślił kanclerz.
"Dziś znowu odbywa się ludobójstwo Ukraińców"
Dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny przypomniał w piątkowym wpisie na kanale Telegram, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. "Składamy hołd pamięci ofiarom Holokaustu. Podzielamy ból narodu żydowskiego i wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku nazistowskiego terroru podczas drugiej wojny światowej" – napisał Załużny na kanale Telegramie.
Zdaniem generała, tragedia Holokaustu powinna stać się ostrzeżeniem dla ludzkości. "Powinna, ale nie została… Dziś znowu w samym centrum Europy odbywa się ludobójstwo Ukraińców" – zaznaczył Załużny, nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Meloni: "Holokaust to otchłań ludzkości"
"Zło dotknęło także do głębi nasz kraj wraz z hańbą ustaw rasowych z 1938 roku" - napisała premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do lat faszystowskiego reżimu Benito Mussoliniego. "Holokaust to otchłań ludzkości" - dodała Meloni i zapewniła o determinacji w walce z antysemityzmem.
Przywołując 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz premier zaznaczyła: "Dziś Włochy upamiętniają ofiary, obejmują ich bliskich, oddają hołd odwadze wszystkich sprawiedliwych, którzy ryzykowali swoim życiem lub je stracili, by ratować innych i chylą czoła przed ocalonymi za ich niestrudzoną służbę niesienia świadectwa".
Wspomnienia ocalałych
Eva Umlauf, Żydówka i była więźniarka Auschwitz wspominała w czasie obchodów 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, że ran zadanych przez prześladowanie, przemoc, niewolę nie da się tak łatwo wyleczyć. - Zranieni przez Auschwitz wiedzą, że to, co przeżyli, na zawsze będą nosić w sobie. Niezależnie od tego, ile czasu upłynie; niezależnie, czy potrafią o tym rozmawiać, czy nie; niezależnie, czy swoje doświadczenia zachowają dla siebie, czy przekażą kolejnemu pokoleniu; niezależnie od tego, czy są zranionymi ofiarami czy sprawcami – mówiła.
- Stojąc w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, z przerażeniem słucham wiadomości o wojnie na Wschodzie. Wojska rosyjskie, która nas tu wyzwoliły, teraz prowadzą wojnę na Ukrainie. Dlaczego? - pytała z kolei była więźniarka Auschwitz Zdzisława Włodarczyk.
Miejsce zagłady Żydów
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Więźniowie witali ich jako wyzwolicieli.
Autorka/Autor: tas / prpb
Źródło: PAP