Hanna Machińska o kulisach jej odwołania z biura RPO. Marcin Wiącek komentuje

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
TVN24
Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym stylu
Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym styluTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym stylu

Byłam zaskoczona, nic nie zwiastowało przedstawienia takiej decyzji - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Hanna Machińska o swoim odwołaniu z funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Wykluczyła jednocześnie, że jego powodem był spór z Marcinem Wiąckiem. - To była przemyślana decyzja. Uważam, że została ona uzasadniona i nie mam sobie nic do zarzucenia w tej kwestii - powiedział Wiącek, pytany o tę sprawę.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek na początku grudnia zwolnił Hannę Machińską z funkcji swojego zastępcy. Na jej miejsce powołany został doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wydało komunikat w tej sprawie. Zapewniono w nim, że rzecznik "wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę" z Machińską, a decyzja o odwołaniu "związana jest z przygotowaniem urzędu do nowych wyzwań w zakresie ochrony praw człowieka".

Decyzja o zwolnieniu Machińskiej wywołała zaskoczenie wielu komentatorów i reakcje wśród eksperckiego zespołu działającego przy jednym z organów w Biurze RPO.

Machińska o relacjach z RPO: nie było żadnych sygnałów, które by świadczyły o nieporozumieniach

O tę kwestię była pytana w środę w "Rozmowie Piaseckiego" sama Hanna Machińska. - Inna była wizja pana rzecznika, która mnie niewątpliwie zaskoczyła, bo nic nie zwiastowało przedstawienia takiej decyzji - powiedziała.

- Nie było żadnych sygnałów, które by świadczyły o nieporozumieniach. Myślę, że profesor Wiącek ma prawo do wymiany swoich zastępców, dokonał tego i teraz musimy przejść do następnego etapu - mówiła.

Machińska o relacjach z RPO: nie było żadnych sygnałów, które by świadczyły o nieporozumieniach
Machińska o relacjach z RPO: nie było żadnych sygnałów, które by świadczyły o nieporozumieniachTVN24

- Panią ponosił czasami zanadto temperament w tych interwencjach (jako zastępczyni RPO - red.)? - dopytywał Konrad Piasecki. - W ogóle o temperamencie i takim nadmiarowym działaniu moim zdaniem nie ma mowy. Ostatnio 11 listopada byłam mediatorem i w wielu przypadkach starałam się być takim pomostem - odparła Machińska.

Dopytywana o tę kwestię, doktor odpowiedziała, że gdy RPO odwoływał ją ze stanowiska, "wyraźnie powiedział, że żałuje, że nie ma czterech zastępców, bo ja bym była tą czwartą zastępczynią".

Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym stylu

Tego samego dnia w Sejmie o powody rezygnacji ze współpracy z Hanną Machińską był pytany przez reportera TVN Radomira Wita Marcin Wiącek. - To była przemyślana decyzja. Uważam, że ona została uzasadniona i myślę, że mam kompetencje do tego, by po półtora roku sprawowania urzędu ocenić zasady współpracy z poszczególnymi moimi współpracownikami i podjąć tego typu decyzję - mówił.

Dopytywany o głosy płynące między innymi od samej Machińskiej czy byłego RPO Adama Bodnara odnośnie stylu, w jaki sposób zakomunikowano tę decyzję, Wiącek powiedział, że ciężko mu się do tego ustosunkować.

Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym stylu
Wiącek: wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym styluTVN24

- To było spotkanie, na które byliśmy umówieni od kilku dni. Odbyło się to podczas rozmowy w cztery oczy. Wydaje mi się, że z mojej strony wszystko było we właściwym stylu - stwierdził i dodał, że nie ma sobie nic do zarzucenia w tej kwestii.

Zaślepka materiału TVN24GO
dr Hanna Machińska w Rozmowie Piaseckiego
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości