Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich

Aktualizacja:
Autor:
KS
/ prpb
Źródło:
TVN24
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich TVN24
wideo 2/3
TVN24Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek zwolnił doktor Hannę Machińską z obowiązków swojej zastępczyni - do takiej informacji dotarły "Fakty". Po południu biuro RPO wydało w tej sprawie komunikat. Następcą Machińskiej został Wojciech Brzozowski.

Machińska w rozmowie z reporterką TVN24 przekazała, że Wiącek osobiście podjął decyzję w jej sprawie. Dodała, że nie zna faktycznych powodów zwolnienia. Usłyszała, że "wiele wniosła" do biura RPO i podziękowano jej za dotychczasowa pracę.

Hanna Machińska pełniła rolę zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) od 2017 roku. Wcześniej, w latach 1991-2017, była dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie.

Machińska posiada doświadczenie i osiągnięcia we wdrażaniu do polskiego porządku prawnego europejskich standardów prawnych, w tym dotyczących ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Jest zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Jest autorką szeregu publikacji dotyczących ochrony praw człowieka. Podczas pełnienia swojej funkcji w biurze RPO zaangażowana była między innymi w działalność na rzecz praw migrantów, co było szczególnie widoczne podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

Były RPO Adam Bodnar napisał na Twitterze, że Machińska "to jedna z najodważniejszych obrończyń praw człowieka w Polsce, ceniona w całej Europie". "Od dr Machińskiej uczyłem się szczególnej wrażliwości na los najsłabszych" - dodał.

Następcą Wojciech Brzozowski

Machińską zastąpił doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest profesorem. Brzozowski jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa wyznaniowego, prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Został wybrany na członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk kadencji 2020–2023.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości