Granica z Białorusią. Wiceszef MSZ rozmawiał z chargé d'affaires Iraku o możliwości zakończenia kryzysu migracyjnego

Paweł Jabłoński rozmawiał w poniedziałek z chargé d'affaires Iraku Husseinem al-Safim
Rzecznik rządu publikuje nagranie. "Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych"
Źródło: Twitter/Piotr Mueller

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński rozmawiał w poniedziałek z chargé d'affaires Iraku Husseinem al-Safim na temat sposobów zakończenia kryzysu migracyjnego - poinformowało polskie MSZ.

"Wiceminister Paweł Jabłoński rozmawiał dziś z chargé d'affaires Iraku Husseinem al-Safim na temat sposobów zakończenia kryzysu migracyjnego. Wiceminister podziękował za zamknięcie białoruskich konsulatów w Bagdadzie i Irbilu oraz wyraził nadzieję na dalszą współpracę z władzami Iraku" - podał MSZ na Twitterze.

W zeszłym tygodniu Jabłoński poinformował, że MSZ Iraku nakazało Białorusi zamknięcie konsulatów w Bagdadzie i Irbilu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

MON: migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy

W poniedziałek rano w mediach ukazały się informacje o licznej grupie migrantów w okolicy przejścia w Kuźnicy, przygotowującej się do przekroczenia granicy Białorusi z Polską. "Służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Są cały czas pilnowani przez białoruskie służby" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej po godzinie 16 i opublikowało nagranie.

Nagranie opublikowane przez MON
Nagranie opublikowane przez MON. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy
Źródło: Twitter/@MON_GOV_PL

W związku z zaistniałą sytuacją w poniedziałek zebrał się sztab kryzysowy, po którym odbyła się narada prezydenta z premierem, ministrami, szefami służb i najwyższymi dowódcami wojska.

CZYTAJ: Rzecznik rządu: w pobliżu polskiej granicy jest od 3 do 4 tysięcy migrantów

Rzecznik rządu publikuje nagranie. "Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych"
Źródło: Twitter/Piotr Mueller

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym dziennikarze nie mają dostępu.

Czytaj także: