Polska

Gowin: W sprawie związków dwa projekty konserwatystów

Polska

TVN 24Gowin mówi o dwóch projektach. Który wybiorą konserwatyści?

Konserwatywni posłowie PO przygotują dwa projekty ustawy o związkach partnerskich i z nich wybiorą jeden, który zostanie przedstawiony w Sejmie obok innego, bardziej liberalnego, też autorstwa PO - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości stwierdził, że w Polsce "instytucja oparta na takiej samej strukturze jak małżeństwo (...), która nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, jest sprzeczna z konstytucją".

Gowin podtrzymał w RMF FM swoją opinię wygłoszoną w Sejmie, że projekt jego klubowego kolegi Artura Dunina dotyczący związków partnerskich jest niekonstytucyjny. Podkreślił, że uzyskał tę opinię w Sądzie Najwyższym, a analiza analityka SN została podpisana przez Pierwszego Prezesa. - Dokument przez niego podpisany jest oficjalnym stanowiskiem Sądu Najwyższego - wytłumaczył Gowin.

Dwa projekty. Wybiorą lepszy

Minister sprawiedliwości dodał rez jeszcze, że jego zdaniem "nowa instytucja oparta na takiej samej strukturze jak małżeństwo, instytucja, która niekoniecznie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, jest sprzeczna z konstytucją".

Gowin zdradził też, że w tej chwili w PO jest już gotowy jeden projekt "konserwatywny" autorstwa Jacka Żalka, który powstał "wiele miesięcy temu". - Teraz swoją propozycję przygotowuje grupa posłanek o takiej bardziej konserwatywnej wrażliwości - dodał minister.

Z tych dwóch projektów zostanie wybrany jeden. - Idziemy w tym kierunku, który wskazał pan prezydent Komorowski - zakończył Gowin.

Prezydent zaproponował po niepowodzeniu projektów o związkach partnerskich w Sejmie, by nie tworzyć nowej ustawy w tej sprawie, a na zasadzie rozporządzeń i zmian w przepisach ułożyć je tak, by pomogły w uregulowaniu niektórych kwestii współżycia osób pozostających w nieformalnych związkach tak, by mogły korzystać z tych praw, co rodziny (np. w kwestii zasięgania informacji o zdrowiu chorego lub w kwestiach dziedziczenia).

Projekt Jacka Żalka, który trafił już do "korekty" Jarosława Gowina we wtorek, jest roboczo nazwany ustawą o "wspólnym pożyciu" i definiuje "wspólne pożycie" jako "trwałe utrzymywanie pomiędzy dwoma osobami, które nie są związane węzłem małżeńskim, więzi fizycznych, emocjonalnych i gospodarczych". Dotyczy osób różnej, ale też tej samej płci.

Autor: adso / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości