Ministerstwo Sprawiedliwości chce orła w koronie z krzyżem. Zgłasza uwagi do propozycji resortu kultury

Autor:
mjz/kab
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo kultury proponuje modyfikację tekstu Mazurka Dąbrowskiego
Ministerstwo kultury proponuje modyfikację tekstu Mazurka Dąbrowskiego
TVN24
TVN24Ministerstwo kultury proponuje modyfikację tekstu Mazurka Dąbrowskiego (wideo z 5 października)

Resort kultury przygotował projekt ustawy, który wprowadza zmiany między innymi w godle Rzeczypospolitej Polskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości ma jednak inną wizję. W uwagach do projektu domaga się, by orzeł w godle miał koronę z krzyżem.

5 października Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że projekt ustawy o symbolach państwowych został skierowany do konsultacji publicznych. Ma on zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku.

Projekt ustawy ma budować spójny system symboli państwowych, do których należą: godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie, barwy RP stanowiące składniki flagi państwowej, hymn oraz zasady ich użytkowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według resortu kultury ustawa ma na celu dostosowanie symboli narodowych do nowych technik cyfrowych, uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystania symboli przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne, zwiększenie ich ochrony oraz odświeżenie wyglądu.

Ustawa m.in. porządkuje nazewnictwo heraldyczne, układ zwrotek hymnu zgodnie z chronologią wydarzeń, rozróżnia "flagę państwową" od "flagi narodowej" i wprowadza kokardę narodową. Zwiększa także dostępność symboli dla obywateli.

Obecne godło państwoweShutterstock

Resort sprawiedliwości chce orła w koronie z krzyżem 

Uwagi do projektu zgłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. W kontekście zmian w godle RP resort chce między innymi "dodania do wizerunku orła białego dwóch gładkich kabłąków zwieńczonych złotym globem z krzyżem (tzw. korony zamkniętej)".

Ministerstwo Sprawiedliwości pytane przez tvn24.pl o zgłaszane uwagi argumentowało, iż "orzeł z zamkniętą koroną ma długą tradycję w polskiej heraldyce państwowej". "Po raz pierwszy pojawił się w niej już około 1492 roku. Symbol występował m.in. na herbach, pieczęciach oraz monetach państwowych i monarszych" – napisano.

ZOBACZ CAŁE PISMO Z UWAGAMI MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI

"Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego. Nie bez znaczenia była także konieczność podkreślania faktu suwerenności państwa polskiego wobec bezpodstawnych roszczeń cesarza niemieckiego. Przyjęcie korony zamkniętej przez ostatnich Jagiellonów i zwieńczenie jej złotym globem z krzyżem jest wydarzeniem kluczowym dla polskich symboli narodowych" – czytamy dalej w odpowiedzi ministerstwa.

Obecność krzyża

Napisano również, że "przywrócenie krzyża, jako zwieńczenia korony orła, historycznie było wyrazem treści świeckiej odzwierciedlającej suwerenność państwa". "Obecność krzyża w godle nie powinna więc budzić oporów osób niedeklarujących przynależności do Kościoła katolickiego czy kościołów chrześcijańskich" – dodano.

"Rzeczypospolita zawsze była państwem tolerancyjnym, w którym schronienie znajdowali przedstawiciele różnych wyznań i kultur. Potwierdził to m.in. akt konfederacji warszawskiej z 1573 r., gdzie w uchwale zagwarantowano swobodę wyznania, potwierdzając pokój między różniącymi się w wierze. Obecność krzyża łacińskiego nie przeszkadzała wyznawcom prawosławia czy muzułmanom w podejmowaniu ofiarnych wysiłków dla dobra Rzeczypospolitej. Godło Rzeczypospolitej było i jest symbolem narodowym o fundamentalnym i jednoczącym znaczeniu dla Polaków" – podsumowano.

Autor:mjz/kab

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości