Generał dywizji Piotr Trytek został dowódcą misji szkolenia ukraińskich żołnierzy

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: wzmacniamy konsekwentnie polskie siły zbrojne, współpracując z USA
Błaszczak: wzmacniamy konsekwentnie polskie siły zbrojne, współpracując z USAtvn24
wideo 2/5
tvn24Błaszczak: wzmacniamy konsekwentnie polskie siły zbrojne, współpracując z USA

Generał dywizji Piotr Trytek stanie na czele międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk ukraińskich - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Według ministra, to "ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej". Generał Trytek jest obecnie dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ma na swoim koncie m.in. służbę w ramach misji w Iraku i Afganistanie.

Informację o nowej funkcji generała Trytka jako pierwsza podała brukselska korespondentka radia RMF FM.

Później oficjalnie to potwierdził wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. "Polski oficer, gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej, stanie na czele międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk Ukrainy. Będzie koordynował działania szkoleniowe na rzecz ukraińskich żołnierzy. To ogromna odpowiedzialność, ale także uznanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - napisał.

Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

Generał dywizji Piotr Trytek jest obecnie dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ma na swoim koncie m.in. służbę w ramach misji w Iraku i Afganistanie.

17 października Rada UE uzgodniła powołanie Misji Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine). Jej celem jest zapewnienie indywidualnych, zbiorowych i specjalistycznych szkoleń Siłom Zbrojnym Ukrainy, w tym Siłom Obrony Terytorialnej, oraz koordynacja i synchronizacja działań państw unijnych wspierających realizację tych szkoleń.

EUMAM Ukraine będzie działać na terytorium państw członkowskich UE i będzie mieć kwaterę główną w siedzibie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) w Brukseli. Dowódcą misji jest wiceadmirał Herve Blejean, dyrektor Wydziału Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w EEAS. Dwa dowództwa operacyjne powstaną w Polsce i w Niemczech. Większość ćwiczeń ma odbywać się w Polsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości