Przed czym ostrzega generał, któremu Macierewicz nie ufał

Generał Różański o Wojskach Obrony Terytorialnej
Generał Różański o Wojskach Obrony Terytorialnej
tvn24
Generał Różański o Wojskach Obrony Terytorialnejtvn24

Polskie wojsko nie jest szykowane na wyzwania przyszłości, budowana dużym kosztem Obrona Terytorialna ma wątpliwą wartość, a na wysokie stanowiska mianuje się oficerów bez odpowiedniego doświadczenia - to najważniejsze ostrzeżenia na temat stanu polskiego wojska, które sformułował we wtorkowej "Kropce nad i" generał Mirosław Różański. To on odpowiadał za przygotowanie armii do ewentualnej wojny.

Gość Moniki Olejnik oficjalnie jest już generałem w stanie spoczynku, bo we wtorek pożegnał się ze służbą, po ponad 30 latach. Wniosek o przejście do cywila złożył sam. Jak powiedział, zrobił to świadomie, choć nie przyszło mu to łatwo. Ostatnio pełnił stanowisko szefa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), którego najważniejszym zadaniem jest przygotowywanie wojska na wojnę. Oznacza to nadzór nad szkoleniem, zakupami uzbrojenia i wieloma innymi sprawami, które można zrobić w czasie pokoju, aby być przygotowanym w godzinie próby.

Nie patrzymy w przyszłość

Z racji na swoje doświadczenie, gen. Różański jest jedną z tych osób, które mają największe kwalifikacje, aby mówić o stanie sił zbrojnych i ich przygotowaniu na ewentualną wojnę. Z jego słów wynika, że nie jest pod tym względem najlepiej. Widać to choćby po sposobie, w jaki uzasadnia swoje odejście. Jak przypomniał w TVN24, kiedy w 2015 roku obejmował stanowisko szefa DGRSZ obiecał, że przygotuje siły zbrojne do działań, "które mogą być, a nie były". - Oceniłem, że tej misji nie wypełnię - stwierdził. Według generała, będąca wynikiem tej oceny decyzja o odejściu nie była ucieczką przed odpowiedzialnością, ale jedynym honorowym krokiem, jaki mógł w takiej sytuacji podjąć. Zwłaszcza że, według niego, minister Antoni Macierewicz nie miał do niego zaufania i podejmował sprzeczne z jego radami decyzje.

Gen. Różański: przyznawał mi rację, ale podejmował inne decyzje
Gen. Różański: przyznawał mi rację, ale podejmował inne decyzjetvn24

Funkcjonuje powiedzenie, że "generałowie zawsze szykują się do minionej wojny". Zyskało ono popularność w okresie I wojny światowej, kiedy okazało się, że osoby odpowiedzialne za kształt wojska przegapiły gwałtowne zmiany technologiczne ostatnich dekad i w efekcie miliony żołnierzy zginęły w bezsensownych rzeziach, atakując falami pozycje karabinów maszynowych.

Od tego czasu to powiedzenie służy jako memento dopingujące do uniknięcia podobnych tragicznych zaniedbań. To o tyle trudne, że wojsko z natury rzeczy jest instytucją konserwatywną, opartą na hierarchii i posłuszeństwie. Kiedy więc generał odpowiedzialny za przygotowanie sił zbrojnych do przyszłych konfliktów odchodzi i mówi, że nie był w stanie wypełnić swojej misji, sytuację można uznać za szczególnie niepokojącą.

Odpływ doświadczonych ludzi

Gość "Kropki nad i" nie sprecyzował, co konkretnie w polskim wojsku sprawiło, że nie był w stanie doprowadzić go do stanu, jaki uznałby za odpowiedni. Mówił natomiast o swym wrażeniu, iż minister Antoni Macierewicz mu "nie ufa" i nie bierze pod uwagę jego zdania. Kierownictwo resortu miało podejmować działania, których gen. Różański "nie mógł do końca zaakceptować". Krytykował zwłaszcza kwestię polityki personalnej. Ostatni rok upłynął pod znakiem dużych roszad w kierownictwie wojska. Jak przyznało ministerstwo, w Sztabie Generalnym wymieniono 90 procent osób na stanowiskach dowódczych. Według gen. Różańskiego, "powinni dowodzić najbardziej doświadczeni", a teraz - co podkreślał - tak nie jest. Dodał, że wielu doświadczonych oficerów "już nie jest w armii", bo część odeszła, a innym stworzono takie warunki, by opuścili służbę, przenosząc ich do rezerwy i nie podając powodów. - Ten stan rzeczy będzie skutkował negatywnie za 3-5 lat. To jest wyrwa. (…) Doświadczenia nie zdobywa się w ciągu kilkunastu dni, w ciągu trzech miesięcy. Są potrzebne lata - mówił generał. Według ministerstwa, roszady na najwyższych stanowiskach nie szkodzą wojsku, bo to "normalna rotacja kadr". Co więcej, oficerowie "dobrani przez PO" mają być - przekonuje MON - wymieniani na takich z większym "doświadczeniem bojowym" w Afganistanie i Iraku.

Złe priorytety

Generał Różański wyraził też swoje wątpliwości co do Obrony Terytorialnej (OT), która jest oczkiem w głowie obecnego kierownictwa MON. Ma to być formacja ochotnicza, licząca docelowo 50 tysięcy ludzi, którzy będą w czasie pokoju prowadzić normalne cywilne życie, przerywane weekendowymi szkoleniami i raz w roku wyjazdem na poligon. Ich zadaniem ma być wspieranie regularnego zawodowego wojska i wykonywanie zadań pomocniczych w czasie wojny. - Mam pewne wątpliwości. Żołnierz, który 24 dni w roku spędzi na poligonach, ma być wartością dodaną? Ja się z tym nie do końca zgadzam. Mogę się mylić, ale tak uważam - stwierdził gen. Różański. Zauważył, że tworzenie takich oddziałów może zaszkodzić regularnemu wojsku. - Mam obawy, czy uda się sformować OT bez szkody dla wojsk operacyjnych - stwierdził gen. Różański. Obawy biorą się stąd, że wielu doświadczonych żołnierzy zawodowych jest przesuwanych do oddziałów OT, aby pomóc w ich formowaniu i szkoleniu. Dodatkowo na ten cel są przeznaczane znaczne środki. Do końca 2019 roku ma to być niemal sześć miliardów złotych, które bardzo by się przydały w procesie modernizacji regularnego wojska w znacznej mierze nadal tkwiącego w PRL. MON odpiera te zarzuty i twierdzi, że budowa OT nie zaszkodzi reszcie wojska. Przekonuje, że dodatkową wartością jest to, iż osoby ochotniczo wstępujące do nowej formacji mają silną motywację patriotyczną. Budowanie nowego etosu wojska jest natomiast dla Macierewicza bardzo ważne.

Według gen. Różańskiego, nieprawdą jest jednak, że OT jest czymś nowym. - Nie zgadzam się z tą narracją - stwierdził. Przypomniał, że Polska już ma takie siły w postaci przeszkolonych żołnierzy rezerwy. Przyznał, że przez wiele lat była to fikcja, bo nie powoływano ich na żadne ćwiczenia, ale podkreślił, że za jego dowództwa w 2015 roku zarządzono wznowienie ćwiczeń. Generał dodał, że "nie pasuje" mu bezpośrednie podporządkowanie nowo budowanej OT ministrowi obrony. - To wojskowi powinni dowodzić, a nie minister. On kieruje - stwierdził były wojskowy.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z GENERAŁEM RÓŻAŃSKIM

Autor: Maciej Kucharczyk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl