TVN24 | Polska

Premier "z satysfakcją" o deklaracjach Lewicy. "Przyjął zaproszenie" na spotkanie, wyznaczono termin

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Mueller: z satysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy w sprawie Krajowego Planu OdbudowyTVN24
wideo 2/8
TVN24Mueller: zsatysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy

We wtorek o godzinie 9 w Sejmie odbędzie się spotkanie przedstawicieli klubu Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy – poinformował w przeddzień lider Wiosny Robert Biedroń. - Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy, jeżeli chodzi o konstruktywne rozmowy – powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej powinno do końca kwietnia przedstawić Komisji Europejskiej plan odbudowy po epidemii. Ma być on podstawą do sięgnięcia po środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej krajowe parlamenty muszą zgodzić się na uruchomienie unijnego funduszu. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się partia Zbigniewa Ziobry, Solidarna Polska. W związku z tym pojawiają się pytania, czy w polskim Sejmie znajdzie się większość do uchwalenia potrzebnej ustawy.

CZYTAJ: Jak zdecydują kluby i koła parlamentarne w sprawie Krajowego Planu Odbudowy po epidemii COVID-19, który jest podstawą do uzyskania unijnych środków?

Jak poinformował w poniedziałek eurodeputowany Robert Biedroń, tym sprawom poświęcone będzie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim. Odbędzie się we wtorek o godzinie 9 w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Czarzasty, Zandberg i Biedroń wśród uczestników spotkania

Według Biedronia spotkanie Lewicy z premierem odbędzie się w formule stacjonarnej. - Będzie ono dotyczyło Krajowego Planu Odbudowy i ratyfikacji (decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej), co jest konieczne dla uruchomienia Funduszu Odbudowy) – sprecyzował.

Lewicę będą reprezentowali wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł Adrian Zandberg i Robert Biedroń, a także między innymi szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz wiceprzewodniczące Beata Maciejewska i Magdalena Biejat.

Lewica przedstawiła sześć postulatów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Wcześniej w poniedziałek Lewica przedstawiła sześć postulatów do Krajowego Planu Odbudowy i zwróciła się do rządu o rozmowę i spotkanie w Sejmie.

Te postulaty to: przeznaczenie co najmniej 30 procent środków dla samorządów, 400 milionów euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport, zbudowanie 75 tysięcy tanich mieszkań na wynajem.

Kolejne postulaty to: przygotowanie szczegółowego planu wydatków także z części pożyczkowej; przeznaczenie miliarda euro na szpitale powiatowe, powołanie komitetu monitorującego wydawanie środków.

Rzecznik rządu: z satysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy

Rzecznik rządu Piotr Mueller na konferencji prasowej powiedział, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się ustawą o tak zwanych zasobach własnych. - Czyli na posiedzeniu Rady Ministrów będzie przyjęty projekt ustawy, która umożliwia przyjęcie całego budżetu Unii Europejskiej przez Polskę – wyjaśnił. Jak zauważył, często w debacie publicznej pojawiają się informacje, "jakoby ta ustawa dotyczyła tylko tzw. Krajowego Planu Odbudowy". - A tak naprawdę dotyczy 770 miliardów złotych dla Polski – zaznaczył.

Informując o tym, Mueller odniósł się do propozycji Lewicy w sprawie spotkania z szefem rządu.

- Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy, jeżeli chodzi o konstruktywne rozmowy dotyczące kształtu Krajowego Planu Odbudowy. To jest dobry sygnał, jeśli chodzi o rozmowy. Chciałem poinformować, że pan premier Morawiecki przyjmie zaproszenie na spotkanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – powiedział rzecznik rządu.

Mueller: zsatysfakcją przyjmujemy deklarację Lewicy ws. Krajowego Planu OdbudowyTVN24

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP