10 milionów z 2 miliardów złotych. Zaledwie tyle Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło z Funduszu Medycznego na ratunkową terapię pomocową dla dzieci - poinformował w sobotę na Twitterze senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Do tweeta załączył odpowiedź resortu na jego interwencję w tej sprawie.
Ustawa o Funduszu Medycznym, uchwalona z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, obowiązuje od 26 listopada 2020 roku. Fundusz Medyczny (FM) to fundusz celowy, którego dysponentem jest minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.
Ile pieniędzy przeznaczono na ratunkową terapię dla dzieci?
Z pytaniami o gospodarowanie funduszem zwrócił się 29 lipca do Ministerstwa Zdrowia senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. W sobotę przedstawił na Twitterze odpowiedź, jaką otrzymał na swoje pytania w ramach interwencji senatorskiej.
Senator dopytywał między innymi, "ile środków w ramach Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego w okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 29 lipca 2021 roku przeznaczono na ratunkowy dostęp do terapii lekowych".
Ministerstwo poinformowało, że od 1 stycznia do 30 czerwca przeznaczono na ten cel 10 956 549,44 zł. "Ministerstwo nie posiada jeszcze danych za lipiec" - zaznaczono w odpowiedzi.
Na pytanie, ile osób objęto pomocą finansową w ramach dostępu do ratunkowych terapii lekowych, resort poinformował, że sfinansowano terapię 38 osób poniżej 18. roku życia.
"10 milionów z 2 miliardów złotych. Zaledwie tyle przeznaczyli z Funduszu Medycznego na ratunkową terapię pomocową dla dzieci" - napisał senator Brejza. Jak dodał we wpisie, "głośno zapowiadany FM pomógł zaledwie 38 dzieciom". "To jest niewiarygodne" - dodał.
Fundusz Medyczny - co to jest, jakie ma cele
W założeniu FM ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia i na profilaktykę. Docelowo ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż cztery miliardy złotych. Jak zaznaczono w art. 38 ustawy, "maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem wejścia w życie niniejszej ustawy wynosi w 2020 roku – 2 miliardy zł".
Źródło: tvn24.pl