Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, obchodzi 15-lecie działalności. Jubileusz jest dobrą okazją nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Podczas uroczystej gali nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Lata temu chodząca do przedszkola Hania mówiła, że chciałaby być weterynarzem. Jej plany na przyszłość trochę się zmieniły. - Tancerką, może bardziej piosenkarką, bo to wolę. Lubię tańczyć, lubię muzykę - mówi 12-letnia dziś Hania.
Czasów ze szpitala prawie nie pamięta. - Widziałam tylko filmiki, jak ze stojakiem z kroplóweczką chodziłam i śpiewałam "Mam tę moc" - wspomina. Wtedy znalazł się dawca i uratował jej życie - Hania wygrała walkę z białaczką.
Adam przeszczep miał już w wieku trzech lat - od tego momentu minęło 14 lat. - Biorca zyskuje nowe życie, dawca zyskuje wręcz nowego członka rodziny - mówi Adam, który przyznaje, że swoją dawczynię traktuje jak siostrę.
Aktor Marek Kaliszuk do bazy dawców zapisał się spontanicznie podczas akcji ulicznej. Telefon odezwał się po dziewięciu latach. - Zadzwonił telefon z DKMS-u, że jest pełna zgodność, że mam gdzieś na świecie bliźniaka genetycznego, który pilnie potrzebuje mojej pomocy - mówi.
Aktor nie zostawił wezwania bez odpowiedzi. - Proces oddawania komórek macierzystych nie boli, ja bym go porównał do oddawania krwi - wyjaśnia.
Jeszcze nie wiadomo, jak przebiegł przeszczep. Kontakt z biorcą można nawiązać po dwóch latach. Na ten moment wiadomo, że jest to chłopiec w wieku szkolnym z zupełnie innego kraju. - Ja czegoś takiego nigdy nie przeżyłem, że to ode mnie zależy życie drugiego człowieka - mówi Kaliszuk.
Jak stać się dawcą szpiku?
Żeby tego doświadczyć, wystarczy stać się dawcą. Można po prostu wejść na stronę DKMS, kliknąć w ikonę "Zostań dawcą" i dokonać rejestracji. Do domu zostanie wysłany pakiet do pobrania próbki, który trzeba będzie później odesłać.
Marcin Szczepkowski z fundacji DKMS mówi, że dawcy jedyne, o czym muszą pamiętać, to o aktualizowaniu danych kontaktowych - wystarczy wysłać nowe dane na adres mailowy fundacji. - Mamy w tej chwili już ponad dwa miliony dawców w Polsce i to nas plasuje na piątym miejscu na świecie - zwraca uwagę prof. Wiesław W. Jędrzejczak, który jako pierwszy przeprowadził udany przeszczep szpiku w Polsce.
Dwa miliony dawców to ciągle za mało, bo każdego roku tylko w Polsce 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia. - Im więcej jest zarejestrowanych dawców, tym prościej znaleźć kombinację antygenów HLA, według których się dobiera dawcę z biorcą, żeby byli ze sobą zgodni - tłumaczy Zbigniew Walter ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Przeszczepienie komórek krwiotwórczych nie tylko ratuje życie, ale pozwala na normalne życie wielu chorym, których choroby do tej pory były praktycznie nieuleczalne - podkreśla prof. Jerzy Kowalczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Gala z okazji 15-lecia fundacji DKSM, TVN24 z nagrodą
Fundacja DKMS właśnie obchodzi swoje 15-lecie i z tej okazji rozdaje nagrody Przyjaciołom Fundacji. Wśród nagrodzonych znalazła się TVN24.
- Mamy pewność, że to nie my jesteśmy bohaterami, aniołami w tym dniu, podczas tej uroczystości, ale dobrze jest mieć świadomość, że jest się niewielkim trybikiem w dużej machinie czynienia dobra - mówi zastępczyni redaktora naczelnego TVN24 Brygida Grysiak.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock