Frans Timmermans w rozmowie z reporterem TVN24 Pawłem Szotem poinformował, że Komisja Europejska analizuje porozumienie zawarte między polskimi władzami a związkami górniczymi dotyczące transformacji klimatycznej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyznał, że w kwestiach dotyczących przestrzegania unijnych zasad zdarza się, że zdanie Unii "rozchodzi się z tym", co mówi polski rząd.
Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji. Ich wartość wynosi ponad 3,85 miliarda euro. Dotyczą one wsparcia transformacji klimatycznej obszarów górniczych na Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Łódzkiem.
- Mam ogromny dług wdzięczności wobec Polski, ponieważ ojciec był wyzwolony przez polskich żołnierzy w trakcie drugiej wojny światowej - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w rozmowie z reporterem TVN24 Pawłem Szotem. - Zawsze walczyłem w polityce krajowej Niderlandów o uznanie polskiego heroizmu w trakcie drugiej wojny światowej, również generała [Stanisława - przyp. red.] Sosabowskiego - dodał.
Timmermans podkreślił, że żywi "bardzo głębokie uczucia" do Polski. - Walczę o integrację Polski w Unii Europejskiej, ale również uważam, że Polacy zasługują na kraj, który będzie przestrzegać zasad Unii Europejskiej, gdzie sędziowie są niezawiśli, gdzie decyzje najwyższego sądu Unii Europejskiej są szanowane - stwierdził. - Tutaj zdarza się, że rozchodzimy się z tym, co mówi polski rząd, ale nie Polacy jako tacy - zastrzegł.
Komisja Europejska przygląda się porozumieniu władz z górnikami
Timmermans poinformował, że Komisja Europejska została powiadomiona o porozumieniu zawartemu między polskimi władzami a górniczymi związkami zawodowymi w sprawie zamknięcia kopalni do 2049 roku.
- Jest jeden element, który Komisja Europejska musi sprawdzić. Oczywiście jest to kwestia subsydiów państwowych, jak i formy tych subsydiów. Jedno to jest wspieranie elementu socjalnego. Taka pomoc jest zawsze przyznawana - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
- Jest też inna forma pomocy państwowej, czyli wspieranie spółek. Tutaj musimy być bardzo ostrożni, aby nie podjąć niewłaściwej decyzji. Służby Komisji [Europejskiej - przyp. red.] w tej chwili rozpatrują te kwestie i kiedy zakończymy ocenę, poinformujemy polskie władze - wyjaśnił.
Timmermans podkreślił również, że "należy powiedzieć na tym etapie, że sektor kopalniany ma ogromne zyski". - Bardzo dobrze sobie radzą. Mam nadzieję, że zainwestują te pieniądze też częściowo w transformację, bo będzie to konieczne - dodał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock