Ile energetyków dziennie można wypić? Dla wielu to zła wiadomość

Źródło:
TVN24.pl
Od nowego roku energetyki tylko dla pełnoletnich
Od nowego roku energetyki tylko dla pełnoletnichTVN24
wideo 2/3
Od nowego roku energetyki tylko dla pełnoletnichTVN24

Od początku roku w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. Jako uzasadnienie wskazano ich negatywny wpływ na zdrowie nieletnich. Czy w przypadku dorosłych ich picie również może być szkodliwe? Jak działają na serce? Ile energetyków dziennie można wypić? Czy od takich napojów można się uzależnić? Wyjaśniamy.

Od 1 stycznia weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych, tj. napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, osobom nieletnim. Wdrożenie regulacji uzasadniono ich szkodliwym wpływem na zdrowie dzieci i młodzieży. A jak wygląda to w przypadku osób dorosłych? Czy energetyki mogą wywoływać u nich problemy zdrowotne? Na te oraz inne pytania w rozmowie z tvn24.pl odpowiadają dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik oraz prof. dr hab. n. med. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

- Okazjonalne sięgnięcie po tzw. energetyka przez osoby dorosłe, które są świadome tego, jak kofeina wpływa na ich organizm, jest bezpieczne - ocenia w rozmowie z tvn24.pl dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik. Ekspertka przestrzega jednak przed ich "nadmiernym i regularnym spożywaniem". - To może nieść ze sobą różne skutki uboczne - mówi.

- Problem leży w tym, że na ogół przyzwyczajamy się do działania energetyków i nie kończymy na jednej, okazjonalnej puszce - zauważa profesor Robert Gil. Mówiąc o regularnym spożywaniu, ocenia, że "nie jest to zdrowe". - Nie powinniśmy używać czegoś, co pozornie nam pomaga, ale tak naprawdę prowadzi w konsekwencji do wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych - dodaje kardiolog.

Ile napojów energetycznych dziennie można wypić?

Co można uznać za zbyt regularne przyjmowanie napojów energetycznych? Zapytana o to, co rozumie pod tym pojęciem, Justyna Marszałkowska-Jakubik wyjaśnia, że mowa o przyjmowaniu ich częściej niż raz w tygodniu. Odnosząc się do kwestii nadmiernej dawki, stwierdziła, iż "dla każdego może być ona nieco inna", co uzasadniła indywidualnymi zdolnościami do metabolizowania kofeiny - głównego składnika napojów energetycznych. - Na pewno wszyscy znamy osoby, które mogą wypić sześć czy siedem filiżanek kawy i czuć się dobrze. Inni po tylko jednej kawie mogą, mówiąc kolokwialnie, chodzić po ścianach. Średnio dzienne spożycie kofeiny nie powinno jednak przekraczać 300 mg w przypadku kobiet i 400 mg w przypadku mężczyzn - kontynuuje.

Średnio w 100 ml napoju energetyzującego znajduje się około 40 mg kofeiny. Jak więc zauważa profesor Robert Gil, wypicie w ciągu dnia trzech, czterech puszek napoju energetycznego o pojemności min. 250 ml może prowadzić nie tylko do przekroczenia maksymalnej zalecanej dawki kofeiny, ale i jej dawki toksycznej, która wynosi 500 mg. - Wtedy zaczynają się wszystkie skutki uboczne - stwierdza ekspert. Justyna Marszałkowska-Jakubik podkreśla z kolei, że "kofeina nie znajduje się tylko w energetykach czy kawie, ale też w herbacie, coli i innych produktach".

Dlaczego energetyki mogą być szkodliwe?

- Zwykło się mówić, że energetyki to to samo co kawa, tylko szybciej działa. To nieprawda - stwierdza prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Poza kofeiną w ich składzie znajdują się bowiem inne substancje - wskazują eksperci.

Zarówno kardiolog, jak i dietetyczka przestrzegają przed wysokimi dawkami cukru znajdującymi się zwyczajowo w energetykach. Dodają, że w składzie tego rodzaju napojów często znaleźć można też guaranę oraz taurynę. Pierwsza z tych substancji stanowi "dodatkowe źródło kofeiny". Druga, jak wyjaśnia dietetyczka, "to po prostu białko, aminokwas". "Delikatnie zmniejsza on wydzielanie serotoniny, ograniczając tym samym dopływ informacji do mózgu, dzięki czemu mózg nie odczuwa zmęczenia - tłumaczy, dodając, iż jest to substancja, którą można znaleźć też w mięsie, rybach, owocach morza czy nawet w mieszankach mlekozastępczych dla niemowląt.  

- Zauważam, że walka na rynku producentów energetyków jest w ostatnim czasie zaciekła, a w składach tych produktów pojawiają się coraz to inne substancje - ocenia profesor Gil. - Pojawia się tam m.in. karnityna oraz inozytol. Brzmi to prosportowo, gdyż są to substancje suplementowane przez zawodowych sportowców. W przypadku sportowców suplementacja ta jest jednak uzasadniona i dostosowana do indywidualnych obciążeń treningowych - dodaje kardiolog. - W składach pojawiają się też wyciągi z yerby, czyli rośliny, która ma potencjalnie pozytywne działanie, pod warunkiem unikania dużej dawki, mogącej skutkować działaniami toksycznymi. Ale w połączeniu z całą resztą nic w tym pozytywnego nie ma. Do energetyków dodaje się też glukoronolakton oraz witaminy z grupy B, które mają być korzystne dla lepszego metabolizmu komórek, ale to, mówiąc kolokwialnie, ściema. Sprawcami pobudzającego, pozornie pozytywnego efektu są bowiem tylko kofeina, guarana i tauryna - podkreśla kierownik Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

ZOBACZ TEŻ: Picie kawy ułatwia naukę? Badanie sugeruje, że wręcz przeciwnie

Do czego prowadzi nadmierne picie napojów energetycznych?

- Energetyki podnoszą nam ciśnienie, przyśpieszają czynność serca, w pierwszej godzinie od wypicia poprawiają krążenie mózgowe i szybkość reakcji. Można powiedzieć, że po spożyciu jednego opakowania u człowieka młodego i zdrowego zbyt wiele złego to nie czyni. Zapominamy jednak o tym, że część osób sięgających po tego rodzaju napoje nie wie, że ma problemy z chorobami sercowo-naczyniowymi, a zwłaszcza z nadciśnieniem. U tych pacjentów zwiększona dawka kofeiny obciąża serce, sprzyja tworzeniu się zaburzeń rytmu serca i w konsekwencji ujawnianiu się niewydolności serca. Podobna sytuacja ma miejsce w związku z dużymi dawkami cukru, co nie jest obojętne dla funkcjonowania trzustki i w konsekwencji może prowadzić nawet do cukrzycy - stwierdza profesor Robert Gil.

Zapytany o to, jak często spotyka się w swojej praktyce lekarskiej z przypadkami pacjentów, u których dolegliwości sercowe wywołane mogą być nadmiernym spożywaniem napojów energetycznych kardiolog, odpowiedział, że "nie są to pacjenci, którzy trafiają do kierowanej przez niego kliniki", ale prowadząc prywatny gabinet, spotyka ich regularnie. - Średnio trafia do mnie jedna osoba w tygodniu, która jest stosunkowo młoda, w wieku między 25. a 40. rokiem życia, która przychodzi na konsultacje ze względu na trudności z koncentracją, epizody kołatania serca, problemy ze snem i rozedrganie wewnętrzne. Po wejściu w głębszy kontakt z takim pacjentem bardzo często okazuje się, że jest to ktoś, kto ma do czynienia z dużą ilością pracy i stresu, i regularnie wspomaga się energetykami - relacjonuje kardiolog.

O zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych w następstwie nadmiernego sięgania po energetyki mówi także dietetyk Marszałkowska-Jakubik. - Lista możliwych dolegliwości spowodowanych zbyt częstym i zbyt dużym spożywaniem energetyków jest jednak dłuższa - przyznaje. Wśród innych potencjalnych problemów dietetyczka wymienia: odwodnienie, bezsenność i problemy z koncentracją. - Długotrwałe spożywanie napojów energetycznych, zwłaszcza w późnych godzinach, rozregulowuje rytm snu i obniża jego jakość. W efekcie budzimy się niewyspani, mamy trudności ze skupieniem się, jesteśmy poddenerwowani i zestresowani - stwierdza. Zaznacza też, że ze względu na dużą zawartość cukru w napojach energetycznych ich regularne przyjmowanie może prowadzić do nadwagi, otyłości, cukrzycy typu II czy insulinooporności.

Opisując potencjalne konsekwencje spożywania zbyt dużej ilości napojów energetycznych, specjalistka wskazuje również na możliwość wystąpienia problemów z próchnicą zębów czy osteoporozy. Tą ostatnią szczególnie zagrożone są kobiety w okresie menopauzalnym, u których w tym czasie osteoporoza występuje częściej.

ZOBACZ TEŻ: Poseł Konfederacji: w pięć dni rynek wprowadził energetyki dla niepełnoletnich. Myli się

Czy można łączyć energetyki z alkoholem?

Opisując możliwe konsekwentne zdrowotne płynące ze zbyt częstego sięgania po energetyki, Justyna Marszałkowska-Jakubik zwraca również uwagę na jeden "bardzo niepokojący trend" - mieszanie napojów energetycznych z alkoholem. Dlaczego może być to niebezpieczne? - Miks ten daje bardzo specyficzne efekty upojenia. Kofeina neutralizuje bowiem odczuwanie działania alkoholu. Po wypiciu drinka może się nam więc wydać, że jesteśmy trzeźwi, choć tak nie będzie. To z kolei może prowadzić do przedawkowania alkoholu - wyjaśnia rozmówczyni tvn24.pl, dodając, że opisywane przez nią połączenie może również "bardzo obciążać serce".

- Największy błąd, jaki można popełnić w przypadku energetyków, to połączenie ich z alkoholem - zgadza się z dietetyczką prof. dr hab. n. med. Robert Gil, również wskazując na możliwość utraty zdolności do realnej oceny swojego stanu, a w konsekwencji spożycia zbyt dużej ilości kofeiny lub zatrucia się alkoholem.

Czy od energetyków można się uzależnić?

- Energetyki jak najbardziej są napojem, od którego można się uzależnić. Jest to nawet łatwiejsze niż w przypadku kawy - stwierdza Marszałkowska-Jakubik, dodając, że za ich uzależniającym efektem stoi "natychmiastowy efekt gratyfikacji, jaki odczuwa się po ich wypiciu". Za odczuwanie tego efektu w jej ocenie odpowiedzialne jest połącznie "kofeiny, dużej ilości cukru i przyjemnego, orzeźwiającego smaku".

Jak tłumaczy dietetyczka, uzależnieniu się od energetyków sprzyja także naturalna reakcja organizmu na wspomnianą dużą ilość cukru. - Powoduje ona nagły wyrzut insuliny, który ma na celu zbicie dostarczonego cukru. To może prowadzić do hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi. Z kolei hipoglikemia prowadzi do odczuwania przez nas pilnej potrzeby spożycia czegoś słodkiego. Bardzo często sięgamy wtedy po kolejnego energetyka. W efekcie możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której jeszcze przed południem zdążymy wypić kilka takich napojów - opisuje specjalistka.

Czym zastąpić napoje energetyczne?

Zapytana o to, po jakie napoje można sięgnąć, szukając zdrowszej formy pobudzenia, Marszałkowska-Jakubik w pierwszej kolejności wskazuje na wodę. Jak wyjaśnia, odczuwanie zmęczenia może być bowiem spowodowane odwodnieniem organizmu. Wśród zalecanych przez nią alternatyw są także zielona herbata, yerba mate, matcha, napoje z guaraną czy dużą dawką witaminy C oraz kakao.

ZOBACZ TEŻ: Kawa czy herbata: co jest lepsze dla zdrowia? Podsumowano wyniki badań

Co lepiej pobudza: energetyki czy kawa?

- Należy przyznać, że energetyki zapewniają efekt pobudzający. Występuje on jednak tylko w pierwszej fazie po ich wypiciu. Mówi się, że działają do dwóch godzin. W praktyce, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, czas ten jest krótszy i wnosi około godziny. Po nim następuje spadek energii - mówi profesor Robert Gil. W jego ocenie "w przypadku pozbawionej cukru kawy efekt ożywienia jest słabszy, ale za to bardziej długotrwały, bo trwa nawet do trzech, czterech godzin". - Efekt ten, co ważne, pozbawiony jest również pików i spadków aktywności obserwowanych w przypadku energetyków - podkreśla lekarz.

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24