Złożyła ślubowanie, objęła mandat. W poselskich ławach spędzi dwa dni

Polska

Edyta Kubik złożyła we wtorek ślubowanie poselskietvn24
wideo 2/4

Edyta Kubik, która w 2015 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z listy Kukiz'15, we wtorek złożyła ślubowanie poselskie i objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim w Sejmie kończącej się kadencji. W sejmowych zasiądzie prawdopodobnie tylko na dwa dni, ponieważ ostatnie posiedzenie Sejmu ma zakończyć się w środę.

Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęte 11 września ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji zostało przerwane i jest kontynuowane już po wyborach parlamentarnych. Zaplanowano je na dwa dni, 15 i 16 października.

OBRADUJE SEJM W STARYM SKŁADZIE>

Wznowione obrady i dwa dni posłanki w ławach

Wznowione we wtorek obrady Sejmu rozpoczęły się od złożenia ślubowania poselskiego przez Edytę Kubik. Nowa posłanka VIII kadencji objęła mandat po zmarłym 30 września marszałku seniorze Kornelu Morawieckim.

Po odczytaniu roty ślubowania przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, Kubik oświadczyła: - Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg.

Sejm w starym składzie ostatnie w tej kadencji posiedzenie zakończy w środę. Oznacza to, że Kubik w sejmowych ławach zasiadać będzie jedynie przez dwa dni. Formalnie mandat będzie sprawować do dnia poprzedzającego zebranie się nowej kadencji Sejmu.

Jakie koszty dwudniowej pracy w sejmowych ławach?

Redakcja tvn24.pl skierowała do Centrum Informacyjnego Sejmu pytanie o to, jakie koszty finansowe wiążą się z pełnieniem przez Kubik mandatu posła oraz czy przysługuje jej dieta parlamentarna, wyposażenie poselskie lub inne dodatki i czy je otrzyma.

Uzyskaliśmy odpowiedź, że te kwestie "są uregulowane w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora".

"Odpowiedź dotycząca uposażenia poselskiego jest zależna od sytuacji zawodowej danego parlamentarzysty. Szczegóły precyzuje art. 25 ustawy o wykonywaniu mandatu poselskiego. Żadna decyzja Prezydium Sejmu w tym przedmiocie w odniesieniu do Pani Poseł jeszcze nie zapadła" - wskazano.

§ 6. Szczegółowe zasady wypłacania uposażenia posłom lub senatorom, w tym: 1) obejmującym mandat w trakcie trwania kadencji, 2) którzy nie złożyli ślubowania na pierwszym posiedzeniu Sejmu lub Senatu - określa Prezydium Sejmu i Prezydium Senatu. Art. 25. § 6. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora

"Jednocześnie wyjaśniamy, że zgodnie z art. 98 ust. 1 Konstytucji kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji, co oznacza, że Pani Poseł będzie sprawowała mandat dłużej niż przez dwa dni" - czytamy w odpowiedzi CIS.

§ 1. Sejm i Senat są wybierane na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji Art. 98. § 1. Konstytucja

Zgodnie z artykułem 39. par. 1. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora "posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję".

ZOBACZ CAŁĄ USTAWĘ O WYKONYWANIU MANDATU POSŁA I SENATORA

Według informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Sejmu "wysokość uposażenia poselskiego: odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 9892,30 zł brutto".

CZYTAJ WIĘCEJ: Sowite odprawy dla odchodzących posłów >

Mandat po zmarłym pośle

Według przepisów, mandat po zmarłym pośle obejmuje kandydat z kolejnym wynikiem na tej samej liście z ostatnich wyborów. W 2015 roku w wyborach parlamentarnych Kornel Morawiecki otwierał listę Kukiz'15 we Wrocławiu (w trakcie kadencji Sejmu został posłem koła Wolni i Solidarni). Kolejny wynik należał do Edyty Kubik, która w Sejmie będzie posłanką niezrzeszoną.

Informację o powołaniu Kubik opublikowała we wtorek na Twitterze Kancelaria Sejmu.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Kubik nie wystartowała.

Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki zmarł 30 września w wieku 78 lat, był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, przywódcą Solidarności Walczącej, marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji.

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Autor: akr//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: