W niedzielę święto Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Życzenia od marszałka Grodzkiego

Autor:
dg//rzw
Źródło:
PAP
"Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej"
"Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej"
Kancelaria Senatu
Kancelaria Senatu"Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, w przeddzień obchodzonego w niedzielę Dnia Polonii i Polaków za Granicą, skierował życzenia do rodaków mieszkających poza ojczyzną. - Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej ponad granicami i ponad wszelkimi podziałami - mówił.

W sobotnim wystąpieniu marszałek Tomasz Grodzki życzył Polakom mieszkającym za granicą, "by mogli realizować swoje życiowe marzenia i plany, zarówno te osobiste, jak i zawodowe". - Niech świadomość przynależności do narodu polskiego będzie dla państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą was z ukochaną ojczyzną - powiedział Grodzki.

"Święto Polonii wzmacnia poczucie wspólnoty"

Wyraził uznanie wobec działaczy i nauczycieli polonijnych. - Dziękuję za oddanie, z jakim wypełniają państwo swoje powołanie, szczególnie w obecnej, bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. To dzięki państwa ofiarnej pracy młode pokolenie Polaków czuje więź emocjonalną, językową i kulturową z ojczyzną swoich przodków. Dziękuję także rodzicom i uczniom, którzy rozumieją, że dwujęzyczność, dwukulturowość stanowi niepodważalną pozytywną wartość - wskazał marszałek.

Podkreślił, że bez względu na to, jakie były powody emigracji, "istotne jest to, że święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej ponad granicami i ponad wszelkimi podziałami".

Zwrócił uwagę, że z uwagi na pandemię niemożliwe jest świętowanie tego dnia wspólnie. Wyraził przekonanie, że w kolejnych latach będzie można wrócić do tego zwyczaju.

"Nie możemy być obojętni na łamane prawa Polaków"

Marszałek podkreślił, że Dzień Polonii to także wyraz zainteresowania Senatu sytuacją rodaków za granicą. Oświadczył, że szczególnie dziś nie możemy obojętni, gdy łamane są prawa Polaków od pokoleń mieszkających na Białorusi.

- Nie możemy godzić się na to, że przedstawiciele mniejszości polskiej, między innymi pani Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i wielu, wielu innych, poddawani są haniebnym represjom. Dlatego po raz kolejny wzywam reżim Aleksandra Łukaszenki do natychmiastowego uwolnienia bezprawnie więzionych, a także do zaniechania antypolskiej kampanii propagandowej oraz represji wobec polskiej mniejszości, w tym polskich organizacji i szkół społecznych oraz państwowych - zaapelował Grodzki

Obejrzyj całe wystąpienie marszałka Senatu

Życzenia dla Polonii od marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego
Życzenia dla Polonii od marszałka Senatu Tomasz GrodzkiegoKancelaria Senatu

Autor:dg//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Senatu

Pozostałe wiadomości