- Zachowam w pamięci marszałka Chrzanowskiego, jako człowieka przede wszystkim głębokich zasad w życiu publicznym - mówił były premier Tadeusz Mazowiecki wspominając zmarłego Wiesława Chrzanowskiego. - Będę go zawsze wspominał jako wielkiego polskiego patriotę - powiedział Ryszard Czarnecki (PiS), dawniej współpracownik zmarłego polityka w ZChN. Wspólna działalność w tej partii łączy też z Chrzanowskim obecnego posła PO, Stefana Niesiołowskiego, który podkreślał, że "dzięki takim ludziom jak Wiesław Chrzanowski, Polska odzyskała niepodległość w roku 1989 roku, Polska nie upadła". - Był człowiekiem o kryształowym charakterze, niezwykle przyjazny i uczciwy - mówił z kolei o marszałku Sejmu I kadencji także były marszałek Sejmu Józef Zych (PSL).
Premier Mazowiecki współpracował z Wiesławem Chrzanowskim przez dużą część swojej politycznej kariery. Były premier zaznaczał, że według niego prof. Chrzanowski był wielkim patriotą. - Reprezentował wysokie standardy w życiu publicznym. Był człowiekiem prawym, wielkim patriotą - wspominał Tadeusz Mazowiecki.
Podobnie mówił o nim Ryszard Czarnecki, który przejął stery ZChN po Wiesławie Chrzanowskim. - Będę go zawsze wspominał jako wielkiego polskiego patriotę. Człowieka, który w życiu politycznym kierował się zasadami nauki Kościoła - mówił dziś Czarnecki.
Będę go zawsze wspominał jako wielkiego polskiego patriotę. Człowieka, który w życiu politycznym kierował się zasadami nauki Kościoła Ryszard Czarnecki, poseł PiS
Polityk PiS zaznaczał, że prof. Chrzanowski był człowiekiem otwartym na dialog i dyskusję. Podkreślał również, że Wiesław Chrzanowski zawsze chciał rozmawiać z politycznymi oponentami, mimo różnic poglądów. - Chciałem dzisiaj publicznie mu podziękować za to, czego mnie nauczył - podsumował Ryszard Czarnecki.
"Polska wiele straciła"
Stefan Niesiołowski (PO), który także współpracował z Chrzanowskim w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, podkreślał, że marszałek Sejmu I kadencji zawsze charakteryzował się wielką kulturą osobistą i polityczną. - Swoim taktem, wyczuciem, kulturą zawsze mi imponował - mówił Niesiołowski. Dodał także, że "Polska wiele straciła" po jego śmierci.
Polityk przypominał także przeszłość Wiesława Chrzanowskiego, który m.in. walczył w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. - Gdziekolwiek był, to postępował uczciwie - wspominał poseł. Zaznaczył także, że z profesorem łączył go wątek osobisty: Chrzanowski był bliskim przyjacielem wujka Stefana Niesiołowskiego, Tadeusza Ławęckiego.
"Spokój i opanowanie"
Józef Zych podkreślił, że Chrzanowski w swojej działalności parlamentarnej wyróżniał się spokojem i opanowaniem, z jakim rozwiązywał problemy. Był też - w opinii polityka PSL - niezwykle uczciwy, dlatego tak bardzo przeżył to, że znalazł się na tzw. liście Macierewicza.
Życzyłbym polskiemu Sejmowi, żeby na czele parlamentu zawsze stali tacy ludzie (jak Chrzanowski - red.). Sprawiedliwi, uczciwi, obiektywni, a przede wszystkim z ogromną wiedzą. Józef Zych, były marszałek Sejmu
Polityk PSL zaznaczył, że Chrzanowski nie żył tylko swoją pracą, w wolnych chwilach lubił podróżować. - Był przyjazny ludziom i przyrodzie - dodał Zych.
Zdaniem posła PSL, w Sejmie powinno się znaleźć miejsce na upamiętnienie marszałka I kadencji, "wielkiej postaci polskiego parlamentaryzmu". - Być może pomnik, być może nazwanie której z sejmowych sal imieniem marszałka Chrzanowskiego - powiedział Zych.
Prof. Chrzanowski zmarł w wieku 88 lat
Wiesław Chrzanowski zmarł w niedzielę. Miał 88 lat. Był prawnikiem, żołnierzem AK, działaczem opozycji antykomunistycznej, marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w 1991 r.
Prof. Chrzanowski był też współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii, a później przewodniczącym jej Rady Naczelnej. Był również profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą prawa.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24