"Historyczny dzień", "kres rządów populistów", "wiadomość dla Europy". Zagraniczne media o wydarzeniach w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, FAZ, The Guardian, CNN, Corriere Della Sera, Le Figaro, El Pais, The New York Times
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodach
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodachTVN24
wideo 2/6
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodachTVN24

Zagraniczne media piszą o wyborze Donalda Tuska na premiera. "Sejm odrzucił zaprzysiężenie Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później wybrał Donalda Tuska na premiera podczas emocjonującej sesji" – pisze hiszpański dziennik "El País". "Wydarzenie to położyło kres ośmioletnim rządom populistycznej partii Prawa i Sprawiedliwości" – informuje brytyjski nadawca BBC. Media zwróciły też uwagę na wystąpienie Kaczyńskiego, w którym ten nazwał wybranego premiera "niemieckim agentem".

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska na premiera. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenia w Polsce komentują zagraniczne media.

"Polski parlament poparł w poniedziałek Donalda Tuska na stanowisku premiera, kończąc osiem lat rządów nacjonalistów i wprowadzając kraj na drogę odwilży w stosunkach z Unią Europejską" – przekazała agencja Reutera.

"Polsce zamrożono dziesiątki miliardów euro funduszy Unii Europejskiej w wyniku sporu z Brukselą o standardy demokratyczne, ale Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, obiecał naprawić stosunki i odblokować fundusze" – dodano.

"The New York Times": poniedziałkowe głosowania położyły kres PiS

"Morawiecki, który stał na czele poprzedniego prawicowego rządu Polski, podał się do dymisji. Po wyborach prezydent Duda zdecydował, aby pozostał na stanowisku tymczasowego premiera i podjął próbę utworzenia nowego rządu" – napisał "The New York Times".

"Poniedziałkowe głosowania w parlamencie położyły kres staraniom pokonanej partii PiS o utrzymanie władzy. Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej, objął stanowisko szefa nowego rządu. Oczekuje się, że we wtorek ogłosi skład swojego gabinetu" – dodano.

"NYT" poinformował także o wystąpieniu Kaczyńskiego, który przestrzegał, że głosowanie przeciwko Morawieckiemu i powrót do władzy Tuska, "wyglądają na koniec polskiej demokracji". Przypomniano też, że Kaczyński nazwał Tuska agentem interesów niemieckich i rosyjskich.

"Wielu innych kibicowało zakończeniu rządów głęboko konserwatywnej partii, w tym Lech Wałęsa, były prezydent Polski i przywódca antykomunistycznego ruchu związkowego Solidarność w latach 80. (...). Wałęsa tak bardzo chciał być świadkiem upadku Prawa i Sprawiedliwości, że pomimo niedawnej walki z COVID-19, przyjechał do Warszawy" – informował amerykański dziennik.

Dziennik zwrócił też uwagę, że ośmioletnie rządy Prawa i Sprawiedliwości były "okresem naznaczonym bliskimi stosunkami partii rządzącej z Kościołem i częstymi konfliktami z Unią Europejską".

"El País": Polska zamknęła ośmioletni okres ultrakonserwatywnych rządów

Hiszpański dziennik "El País" w swoim serwisie internetowym pisał, że "Polska zamknęła w poniedziałek ośmioletni okres ultrakonserwatywnych rządów Prawa i Sprawiedliwości, które zepchnęły kraj na margines Unii Europejskiej, narażając na szwank praworządność". 

"Sejm odrzucił zaprzysiężenie Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później wybrał Donalda Tuska na premiera podczas emocjonującej sesji" – dodano.

"Długo wyczekiwane głosowanie odbyło się prawie dwa miesiące po dniu wyborów, w których odnotowano historyczną frekwencję. Zarówno ultrakonserwatyści z PiS, jak i liberałowie z PO uznali wybory za najważniejsze i decydujące wydarzenie polityczne w kraju od 1989 roku. Wtedy odbyły się pierwsze półdemokratyczne wybory, które doprowadziły do upadku komunizmu" – poinformowała gazeta.

BBC: koniec rządów populistycznej partii

"Polski parlament udzielił byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi mandat do utworzenia nowego rządu" – poinformował brytyjski nadawca BBC. "Nowa administracja zostanie w środę w Pałacu Prezydenckim zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę" – zapowiedziano.

"Wydarzenie to położyło kres ośmioletnim rządom populistycznej partii Prawa i Sprawiedliwości, która wielokrotnie ścierała się z władzami Unii Europejskiej w Brukseli" – podkreśla BBC.

Nadawca zwraca uwagę, że Tusk może mieć jednak trudności z realizacją swojego programu. "Decyzja Dudy o powołaniu Morawieckiego do utworzenia rządu bez nadziei na uzyskanie wotum zaufania wskazuje, że prezydent, który będzie sprawował urząd do 2025 roku, zamierza pokrzyżować plany Tuska" – oceniono.

"The Guardian": Morawiecki nie sfinalizował zadania

"The Guardian" zwrócił uwagę na zapowiedź "przepędzenia zła" po ośmiu latach rządów dzielących Polaków rządów partii narodowo-konserwatywnych, jaką wygłosił Donald Tusk. Brytyjski dziennik podkreśla, że koalicja, która w październikowych wyborach uzyskała znaczącą większość, obiecała, że "zgodnie wszystko naprawi".

Przypomniano, że wcześniej ustępujący premier Mateusz Morawiecki, któremu prezydent Andrzej Duda powierzył misję utworzenia rządu, "nie zdołał sfinalizować tego zadania", przegrywając wotum zaufania dla swojego rządu stosunkiem głosów 266 do 190.

"PiS, który sprawował władzę od 2015 roku, oskarżany jest o nielegalnie podważanie praworządności, przekształcenie mediów państwowych w ośrodek propagandy, ograniczanie praw mniejszości i wzniecanie sporów z Unią Europejską, co skłoniło Brukselę do zamrożenia dziesiątek miliardów euro funduszy" – wskazuje brytyjski dziennik.

CNN: koniec autorytarnych rządów

Polska populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskała wotum zaufania, co kończy autorytarny ośmioletni okres sprawowania władzy – zwraca uwagę CNN.

W relacji amerykańskiej stacji informacyjnej podkreślono, że PiS przez dwa miesiące nie potrafił znaleźć koalicjanta, który chciałby z nim dzielić władzę, a poniedziałkowe głosowania zakończyły erę rządów PiS-u, który przez lata niepokoił międzynarodowe instytucje i głęboko podzielił polskie społeczeństwo.

"PiS, od czasu dojścia do władzy w 2015 roku, organizował nieliberalną transformację Polski, przejmując kontrolę nad krajowym sądownictwem, mediami publicznymi, instytucjami kulturalnymi i firmami oraz łamiąc prawa migrantów, kobiet i osób LGBT" – stwierdzono.

"Corriere della Sera": dobra wiadomość dla Polski i Europy

Po odrzuceniu rządu Morawieckiego przez parlament mianowano na stanowisko premiera lidera koalicji proeuropejskiej Donalda Tuska. Prezentacja jego programu spodziewana jest we wtorek – zapowiada "Corriere della Sera".

Włoski dziennik w swojej relacji wyróżnił Lecha Wałęsę i jego słowa o tym, że "kraj wraca na ścieżkę rozwoju", a także na gratulacje, jakie otrzymał Tusk od szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

- To dobra wiadomość dla Polski i Europy: Tusk, w imię praw, demokracji, wolności i integracji europejskiej, stanie na czele rządu w Warszawie – ocenił z kolei poseł włoskiej Partii Demokratycznej Piero Fassino.

"FAZ": historyczny dzień w polskim parlamencie

Sejm zebrał się na całodniowym posiedzeniu, które kilku komentatorów określiło jako "historyczne" – poinformował "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecki dziennik wyjaśnił, że wybór Tuska na premiera poprzedził "oblany" egzamin przez Mateusza Morawieckiego.

Według Tuska przyszła koalicja centrolewicowa, którą utworzył, dokonała już podziału stanowisk. "FAZ" zwrócił uwagę, że przyszłym ministrem spraw zagranicznych ma zostać Radosław Sikorski, a szefem resortu obrony zostanie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Partnerzy koalicyjni zapowiedzieli zmiany w wielu obszarach. Odnosząc się do antyniemieckiej kampanii PiS, środowiska koalicyjne mówiły o zakończeniu zimnej wojny z Niemcami i zerwaniu z demonizowaniem sąsiadów" – napisał niemiecki dziennik.

"Le Figaro": Kaczyński zaatakował Tuska

"Le Figaro" zwraca uwagę na incydent, który wydarzył się pod koniec obrad w Sejmie. Po tym, jak Donald Tusk został wybrany na premiera i zapowiedział "wypędzenie zła", na mównicy stanął lider PiS Jarosław Kaczyński. "Nazwał Tuska 'niemieckim agentem" – podkreślono.

Kaczyński do Tuska: nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno, że jest pan niemieckim agentem
Kaczyński do Tuska: nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno, że jest pan niemieckim agentemTVN24

"Jarosław Kaczyński od dawna oskarża Koalicję Obywatelską i samego Donalda Tuska o reprezentowanie interesów Niemiec i Rosji" – wyjaśniono. Francuski dziennik przypomniał wcześniejsze słowa prezesa PiS, kiedy po odrzuceniu wotum zaufania dla rządu Morawieckiego stwierdził, że marzy o tym, by w Polsce nie było polityków, "którzy będą działać na rzecz obcych państw".

"Oczekiwania wobec przyszłego proeuropejskiego rządu są ogromne, ale populistyczni nacjonaliści pozostają potężną siłą i nadal będą kontrolować kilka instytucji państwowych. Analitycy mówią o ‘pajęczynie’ utkanej przez PiS wokół instytucji państwa, tym solidniejszej, że kadencja prezydenta Andrzeja Dudy wygasa dopiero w 2025 roku i może on w każdej chwili skorzystać z prawa weta wobec uchwalonych przez parlament ustaw" – dodano.

Autorka/Autor:asty, ek/adso

Źródło: Reuters, BBC, FAZ, The Guardian, CNN, Corriere Della Sera, Le Figaro, El Pais, The New York Times

Pozostałe wiadomości

W niedzielę nad ranem na skutek wybuchu gazu zawaliła się kamienica w centrum Cieszyna przy ulicy Głębokiej. Dwupiętrowy budynek legł w gruzach i pojawił się ogień. Z sąsiednich domów ewakuowano kilkanaście osób.

Wybuch gazu, runęła kamienica. Blisko 100 strażaków w akcji

Wybuch gazu, runęła kamienica. Blisko 100 strażaków w akcji

Źródło:
TVN24, PAP

Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania na lotnisku Muan w Korei Południowej. Reuters opublikował nagranie pokazujące moment katastrofy. Widać na nim, jak samolot bez wysuniętego podwozia sunie po pasie, po czym z impetem uderza w betonowe ogrodzenie.

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Źródło:
Reuters

W Korei Południowej doszło do katastrofy lotniczej. Samolot podczas lądowania zjechał z pasa startowego i rozbił się. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 124 - przekazała lokalna straż pożarna.

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Źródło:
Reuters

W Korei Południowej samolot rozbił się w czasie lądowania, zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Z powodu gęstej mgły doszło do paraliżu lotniska w Krakowie. Władimir Putin rozmawiał z prezydentami Azerbejdżanu i Kazachstanu w związku ze środową katastrofą azerskiego samolotu pasażerskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 29 grudnia.

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Źródło:
tvn24.pl

Podczas kontroli drogowej w nocy z piątku na sobotę na zachodzie Norwegii doszło do śmiertelnego postrzelenia policjanta. Oprócz niego na miejscu zginął również kierujący zatrzymanym pojazdem. To pierwsza od 2010 roku śmierć funkcjonariusza policji na służbie w tym kraju.

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Źródło:
PAP
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W miejscowości Wlonice (województwo świętokrzyskie) doszło do wypadku drogowego na drodze krajowej numer 79. Do szpitala trafiło sześć osób.

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk, miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa opublikował artykuł na łamach "Welt am Sonntag" o niemieckich wyborach parlamentarnych. Wyjaśnia w nim swoje poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szefowa działu opinii gazety zrezygnowała na znak protestu. Tekst Muska stał się przyczyną konfliktu w zespole redakcyjnym.

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Źródło:
PAP

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

"Wyłącz telefon i żyj" - przy kolejnych przejściach w kolejnych miastach pojawia się oznakowanie adresowane do tzw. telefonicznych zombie. Akcja jest ogólnopolska, a problem globalny. Zapatrzeni w ekrany nie dostrzegamy niczego wokół - z zagrożeniami włącznie.

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Źródło:
Fakty TVN
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Obowiązują też alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Operacja przesunięcia w stronę portu Porvoo tankowca Eagle S, podejrzewanego o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego EstLink2, przebiegła zgodnie z planem - poinformowała fińska policja.

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Źródło:
PAP

1039 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński sztab generalny poinformował o ataku przeprowadzonym na rosyjski magazyn dronów kamikadze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w sobotę premiera Słowacji Roberta Ficę o otwieranie "drugiego frontu energetycznego" przeciwko Ukrainie na polecenie Władimira Putina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Źródło:
tvn24.pl

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas plenarnej sesji komitetu centralnego Partii Pracy Korei ogłosił przyjęcie "najsilniejszej" strategii wobec USA i ich sojuszników - Korei Południowej i Japonii - podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.

Kim mówi o "najsilniejszej strategii" wobec USA. Przedstawił ją kierownictwu partii

Źródło:
PAP

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili przekazała w oświadczeniu, że przebywa w Tbilisi w swej rezydencji Pałacu Orbeliani i nie planuje opuszczać tego gmachu. W niedzielę w parlamencie planowane jest zaprzysiężenie nowego prezydenta Micheila Kawelaszwilego, któremu sprzeciwia się opozycja.

Prezydentka Gruzji zostaje w pałacu. W niedzielę ogłosi, co dalej

Prezydentka Gruzji zostaje w pałacu. W niedzielę ogłosi, co dalej

Źródło:
PAP

W niedzielę w Chorwacji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O pięcioletnią kadencję na stanowisku głowy państwa zawalczy ośmioro kandydatów. Obecny prezydent Zoran Milanović cieszy się w sondażach największym poparciem, jednak żaden z nich nie daje mu szans na reelekcję już w pierwszej turze.

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Źródło:
PAP

Co najmniej 10 tornad przetoczyło się w sobotę przez południowo-wschodnie stany USA: Teksas, Luizjanę i Missisipi. W wyniku gwałtownej aury zginęły dwie osoby - podała stacja CNN. W całej Ameryce tysiące lotów było opóźnionych.

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, CNN, Reuters
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o ostatnich kinowych premierach tego roku i podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Mufasa: Król Lew", który trafił już do kin, a także o tym, jak wyglądałoby życie księżniczek z bajek w prawdziwym świecie. A to w satyrycznym badaniu sprawdzili naukowcy. Zapowiedziano również koncertowe występy zagranicznych gwiazd i zespołów w Polsce w nadchodzącym roku.

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Źródło:
tvn24.pl