Donald Tusk do Netanjahu i ambasadora Izraela: wasza reakcja budzi zrozumiałą złość

Źródło:
tvn24.pl, Polskie Radio, PAP
Sikorski: ambasador zapewnił mnie, że otrzymamy pełen zakres informacji
Sikorski: ambasador zapewnił mnie, że otrzymamy pełen zakres informacjiTVN24
wideo 2/6
Sikorski: ambasador zapewnił mnie, że otrzymamy pełen zakres informacjiTVN24

Szef rządu Donald Tusk skrytykował premiera i ambasadora Izraela. "Poddajecie naszą solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość" - napisał. Wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skomentował wtorkowy wpis ambasadora Izraela w Polsce. - Radziłbym więcej umiaru i pokory. To jest czas dla niego raczej na przepraszanie, a nie na nakręcanie emocji - podkreślił. Ambasador Liwne w środę w mediach społecznościowych zamieścił jeszcze jeden wpis.

W Strefie Gazy w poniedziałek zginęło siedmioro pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen. Wśród nich był Polak - Damian Soból.

Zobacz też: Jak wyglądał atak na wolontariuszy w Strefie Gazy? Ustalenia dziennikarzy

Ambasador Jakov Liwne we wtorek skomentował wpis wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, który oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne. Napisał, że "skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo", a Bosak "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października". Przypomniał też zachowanie "prawicowego ekstremisty", posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który zgasił gaśnicą świece chanukowe w Sejmie.

"Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia" - dodał ambasador.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że to "tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie. - To się zdarza na wojnie i zbadamy to gruntownie. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi rządami i uczynimy wszystko, by to się nie powtórzyło - oznajmił Netanjahu, który wyszedł we wtorek ze szpitala po operacji przepukliny.

Tusk: wasza reakcja budzi zrozumiałą złość

Donald Tusk w mediach społecznościowych zwrócił się do premiera i ambasadora. "Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie" - napisał polski premier.

Dodał, że "tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość".

Sikorski odpowiada ambasadorowi

Wpis ambasadora Izraela skomentował w porannej rozmowie w radiowej Trójce minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

- Bezstronni cywile zostali zaatakowani i zabici w operacji, do której przyznała się już armia izraelska. (...) Panu ambasadorowi radziłbym więcej umiaru i pokory. To jest czas dla niego raczej na przepraszanie, a nie na nakręcanie emocji - powiedział.

Przekazał też, że we wtorkowej rozmowie izraelski minister spraw zagranicznych "obiecał niezależne śledztwo". - Jeśli prawdą jest to, co pisze prasa izraelska, że świadomie zaatakowano konwój humanitarny, sądząc, że mógł tam być jeden terrorysta, który nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla większej grupy osób, być może była gotowość do poświęcenia siedmiu szlachetnych, Bogu ducha winnych cywili po to, żeby zabić jednego terrorystę, to ja nie znam systemu etycznego, w którym to jest uzasadnione - dodał Sikorski.

Takie działanie - dodał - "budzi jego moralne oburzenie". - Za to Izrael powinien przeprosić i wypłacić odszkodowanie, jeśli takie są fakty, które jeszcze ustalamy - zaznaczył.

Paprocka: to absolutnie nie jest miejsce na tego typu dywagacje

Do wpisu ambasadora Izraela odniosła się też prezydencka minister Małgorzata Paprocka. - Wpis pana ambasadora jest nie do obronienia w kontekście śmierci polskiego obywatela i innych wolontariuszy niosących pomoc w czasie trwania tego konfliktu. To absolutnie nie jest miejsce na tego typu dywagacje. Raczej należało się spodziewać złożenia kondolencji rodzinie i zobowiązania do wyjaśnienia sprawy - powiedziałą w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce.

- Oczywistym jest, że Izrael ma prawo tutaj do obrony swojego terytorium, natomiast z drugiej strony są kwestie poszanowania zasad prowadzenia konfliktów i ochrony ludności cywilnej. To są standardy międzynarodowe, to są standardy - powiedziałabym - też takie ludzkie. Tutaj ocena może być jednoznaczna. Absolutnie jest to bardzo przykra sprawa, ogromna tragedia - mówiła.

- Bardzo negatywnie, jednoznacznie ten wpis oceniam - podkreśliła.

Ambasador: nasze zaangażowanie w wartości humanitarne jest stałe i nierozerwalne

Ambasador Liwne złożył kondolencje we wtorek, jeszcze przed wpisem o "antysemityzmie".

W środę ambasador Liwne umieścił kolejny wpis. "Izrael wielokrotnie wyrażał nasz głęboki żal, smutek i kondolencje z powodu tragicznej utraty życia przez pracowników World Central Kitchen" - napisał. "Nasze zaangażowanie w wartości humanitarne jest stałe i nierozerwalne. Te wartości muszą wszystkich nas zjednoczyć" - podkreślił.

Dołączył do swojej wypowiedzi wpis kancelarii prezydenta Izraela Icchaka Hercoga. Poinformowano w nim, że z inicjatywy prezydenta doszło do rozmowy z założycielem WCK José Andrésem, w której Hercog wyraził "swój głęboki smutek" i złożył "szczere przeprosiny" w związku z tragiczną śmiercią personelu WCK. Przesłał też kondolencje ich rodzinom i bliskim. Zapewnił, że Izrael przeprowadzi "dokładne śledztwo" w tej sprawie.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl, Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Z Jeziora Długiego w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) wyłowiono ciało ponad 80-letniego mężczyzny. Zauważyła je przypadkowa kobieta, która wsiadała do autobusu z pobliskiego przystanku. Policja ustala tożsamość seniora.

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Źródło:
PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Reakcja Iranu za zbombardowanie konsulatu w Damaszku była widowiskową odpowiedzią, ale słabą i Iran nie chciał, żeby ona była mocniejsza - powiedział dr Witold Repetowicz we "Wstajesz i wiesz". Ekspert ocenił także, że Iran nie mógł nie przeprowadzić tego ataku.

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego są niewystarczające - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne". - Przed nami wiele lat transformacji i inwestycji w obronę przeciwlotniczą. Dobrze, że mamy wsparcie sojusznicze. Chcielibyśmy, żeby ono było jeszcze większe i o to będziemy zabiegać - zapewnił szef MON.

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Źródło:
TVN24

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził, że "sytuacja prawna, do której doprowadził marszałek Sejmu" wymaga tego, by kierować przyjmowane przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "sytuacja nie zniknie", jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną europosłami.

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Źródło:
TVN24

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata po ataku nożownika Salman Rushdie opowiedział BBC o tym, co pamięta z dramatycznych wydarzeń z sierpnia 2022 roku. W ataku trwającym 27 sekund dostał 12 ciosów, w tym w szyję, brzuch i oko. 76-letni pisarz, zdobywca Nagrody Bookera, wspomina, o czym w tamtej chwili myślał. - Było to oczywiście niedorzeczne. Ale z perspektywy czasu to mi mówi, że była jakaś część mnie, która nie zamierzała umierać.

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl