Donald Trump o wizycie w Polsce: Nie mogę się doczekać. Lubię ten naród

Donald Trump z wizytą w Polsce od 31 sierpnia
Donald Trump z wizytą w Polsce od 31 sierpnia
Źródło: TVN24, Reuters

Prezydent USA Donald Trump będzie przebywał z wizytą w Polsce od 31 sierpnia wieczorem do 2 września - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 1 września amerykański przywódca weźmie udział w Warszawie w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nie mogę się doczekać - powiedział Trump dziennikarzom.

"Amerykański Prezydent Donald Trump przyjął zaproszenie od Andrzeja Dudy do ponownego odwiedzenia Polski" - napisała we wtorek w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Donald Trump w Polsce. Data wizyty

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem.

1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Polskę opuści 2 września.

Prezydencki minister podkreślił, że o szczegółach wizyty poinformuje w oficjalnym komunikacie Biały Dom, prawdopodobnie jeszcze we wtorek.

Prezydent Andrzej Duda już 12 czerwca w Waszyngtonie mówił, że prezydent USA Donald Trump otrzymał zaproszenie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - I wiele wskazuje na to, że robi wszystko, by w tych uroczystościach wziąć udział - mówił Duda.

Trump: nie mogę się doczekać

Wieczorem polskiego czasu o planowanej wizycie powiedział amerykańskim dziennikarzom także Donald Trump. Zwrócił uwagę na dobre relacje, jakie łączą Polskę i USA.

- Nie mogę się doczekać (tej wizyty - red.). Lubię ten naród - przyznał.

Trump nie wykluczył, że odwiedzi również Danię.

Druga wizyta Donalda Trumpa w Polsce

To będzie druga wizyta prezydenta Trumpa w Polsce. Po raz pierwszy przyleciał do Warszawy 5 lipca 2017 roku. W czasie wizyty towarzyszyli mu żona Melania, córka Ivanka i zięć Jared Kushner.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZEJ WIZYCIE DONALDA TRUMPA W POLSCE >

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zabezpieczona była wizyta amerykańskiego prezydenta?

Donald Trump w czwartek, 6 lipca 2017 r. spotkał się na Zamku Królewskim z Andrzejem Dudą. Prezydenci odbyli 25-minutową rozmowę w cztery oczy, a następnie udali się na sesję plenarną z udziałem obu delegacji.

Po sesji plenarnej Donald Trump i Andrzej Duda spotkali się z mediami. Obaj prezydenci wygłosili oświadczenia i odpowiadali na pytania dziennikarzy na Zamku Królewskim w Warszawie. Na wspólnej konferencji prasowej Duda powiedział, że "prezydent Trump myśli bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski", natomiast Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone "nigdy nie były bliższe Polski niż w tej chwili".

Podczas wizyty Donald Trump wziął udział w sesji transatlantyckiej szczytu państw Trójmorza. Uczestniczyli w nim reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecni byli prezydenci Czech i Austrii.

Spotkanie pierwszych dam

Gdy Donald Trump uczestniczył w rozmowach, jego żona Melania spotkała się z polską pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w Belwederze. Później udały się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie wzięły udział w zajęciach z dziećmi.

Córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump w tym czasie złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta, a potem odwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przemówienie na placu Krasińskich

6 lipca 2017 r. amerykański prezydent z żoną pojawili się na warszawskim placu Krasińskich, gdzie Donald Trump wygłosił przemówienie. Dużą część trwającego około pół godziny wystąpienia poświęcił Polsce i historii naszego kraju.

Trump odwiedził Polskę przed szczytem G20 w Niemczech. Wydarzenie, które skupiło przywódców 19 największych gospodarek świata oraz Unię Europejską, odbyło się 7 i 8 lipca 2017 r. Przedstawiciele grupy 20 najbardziej rozwiniętych i wpływowych państw świata rozmawiali m.in. o klimacie, handlu, terroryzmie, uchodźcach oraz wzroście gospodarczym.

Autor: ads,KB//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: