Wypowiedź Trumpa o państwach NATO. "Polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiem"

Źródło:
TVN24
Pomaska: polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiem
Pomaska: polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiemTVN24
wideo 2/9
Pomaska: polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiemTVN24

Polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiem - oceniła w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Goście "Kawy na ławę" komentowali sobotnią wypowiedź byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Według wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, jednego z liderów Konfederacji, "to samo w bardziej miękkiej wersji mówią politycy z innych opcji amerykańskich". Zdaniem Małgorzaty Paprockiej z Kancelarii Prezydenta RP "wypowiedź nie jest skierowana do Polski".

Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą", czyli przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. - Nie broniłbym takiego kraju - zadeklarował Trump. Biały Dom skrytykował tę wypowiedź.

Do słów wypowiedzianych przez Donalda Trumpa odnieśli się goście "Kawy na ławę".

Pomaska: polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiem

Jak stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, "polityka międzynarodowa i wojna to nie są rozliczenia z komornikiem, bo tak to przedstawił Trump".

- To są słowa bardzo niepokojące, bo w sytuacji, w której Ukraina walczy o przetrwanie, mamy nadzieję o zwycięstwo, nie może być żadnego "ale", nie może być żadnego znaku zapytania, czy powinniśmy pomagać Ukrainie i jej sojusznikom - podkreśliła Pomaska. - Ukraina potrzebuje wsparcia, pieniędzy, amunicji i broni. Musimy bezwzględnie Ukrainę w tym wspierać, bo to jest polska racja stanu - dodała polityczka KO.

Podkreślała, że słowa Trumpa "są po prostu bardzo, bardzo niebezpieczne". - I myślę, że to jest też taka przestroga dla wszystkich polityków, także polityków w Polsce, którzy bratają się z panem Trumpem - zaznaczyła Pomaska.

Biejat: Trump od dawna pokazuje, że Putin mu imponuje

W podobnym tonie wypowiadała się wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, współprzewodnicząca Lewicy Razem. - Słowa Trumpa są oczywiście oburzające, niepokojące, ale nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ on od dawna pokazuje, że Władimir Putin mu imponuje - powiedziała.

Jak kontynuowała, "Trump nie rozumie też, dlaczego Ameryka powinna wspierać Europę, nie rozumie, na czym polega ten interes, żeby powstrzymać Rosję i nie jest zainteresowany w ogóle Europą". - I teraz realnym zagrożeniem jest to, że Donald Trump wróci do Białego Domu po wyborach w Stanach Zjednoczonych. I co my powinniśmy z tym zrobić, bo myślę, że to jest najważniejsze pytanie. Tak, NATO jest obecnie naszym ważnym sojusznikiem i należy jak najwięcej inwestować w tę relację, ale żeby zabezpieczyć nas przeciwko właśnie takim wydarzeniom w Stanach Zjednoczonych, potrzebujemy inwestować również we wspólną obronność Unii Europejskiej - podkreślała Biejat.

Biejat: Trump od dawna pokazuje, że Putin mu imponuje
Biejat: Trump od dawna pokazuje, że Putin mu imponujeTVN24

Paprocka: ta wypowiedź nie jest kierowana do Polski

Zdaniem Małgorzaty Paprockiej z Kancelarii Prezydenta RP "Donald Trump jest przede wszystkim bardzo twardym politykiem, ale wcześniej był bardzo twardym biznesmenem". - To, co ważne w kontekście tej wypowiedzi, że ona nie jest kierowana do Polski, ponieważ my swoje zobowiązania sojusznicze w ramach NATO w zakresie nakładów na armię wypełniamy - podkreślała.

- I przecież polityka ostatnich lat, również polityka pana prezydenta, kładła nacisk na to, abyśmy byli w bardzo dużej części samowystarczalni, również na tym polu militarnym. Oczywiście Stany Zjednoczone są kluczowym dla nas sojusznikiem. Oczywiście obecność i w Unii Europejskiej, i w NATO to jest sprawa kluczowa. Natomiast nie możemy abstrahować od tego, że ta wypowiedź pada podczas wiecu wyborczego i ona jest kierowana do amerykańskich wyborców, czytaj amerykańskich podatników. I jest pewnego rodzaju pokazaniem sytuacji w takim oto horyzoncie - oceniła Paprocka.

Paprocka: ta wypowiedź nie jest kierowana do Polski
Paprocka: ta wypowiedź nie jest kierowana do PolskiTVN24

Petru: im będziemy bogatsi, tym bardziej będziemy się mogli obronić

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru wyraził przypuszczenie, że "takiej rozmowy Trumpa z kimś innym nie było". - Wymyślona rozmowa na poczet wiecu. Rzeczywiście to jest komunikacja wewnętrzna, ale my dzisiaj ją w Polsce komentujemy - podkreślał.

- Jakie wnioski z tego trzeba wyciągnąć? Polska musi być bogata, bo procent PKB liczy się od PKB. Inny jest procent od miliarda, a inny od dwóch miliardów. Im będziemy bogatsi, tym będziemy się mogli bardziej obronić - zaznaczył.

- Polska, nie oszukujmy się, nie jest sama w stanie się obronić przed Rosją. Musi mieć bardzo mocne sojusze. I tutaj zgadzam się z Lewicą, musimy postawić również na armię europejską. Musimy przyjąć wariant scenariusza, kiedy pan Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, i to, co mówi, wdraża w życie - dodał Petru.

Petru: im będziemy bogatsi, tym bardziej będziemy się mogli obronić
Petru: im będziemy bogatsi, tym bardziej będziemy się mogli obronićTVN24

Bosak: to samo w bardziej miękkiej wersji mówią politycy z innych opcji amerykańskich

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) mówił, że Trump "wzywa do opłacenia rachunków językiem szeryfa, transakcyjnym, charakterystycznym dla polityki amerykańskiej".

Jednocześnie stwierdził, że "to, co powiedział Trump, to jest też to, co mówi amerykańska dyplomacja już od wielu lat". - Mówi do Europejczyków, a szczególnie od kiedy wybuchła wojna po napaści Rosji na Ukrainę: weźcie się do roboty, albo się ogarniecie, albo my nie będziemy wiecznie dla was przedszkolanką - komentował.

- Tak niestety to wygląda. Państwa europejskie się rozbroiły, wszyscy polegali na amerykańskim parasolu nuklearnym, a teraz nagle otrzeźwienie, nie ma fabryk amunicji, nie ma czołgów, nie ma samolotów, nie ma niczego. I to samo w bardziej miękkiej wersji mówią politycy z innych opcji amerykańskich - dodał.

Bosak: to samo w bardziej miękkiej wersji mówią politycy z innych opcji amerykańskich
Bosak: to samo w bardziej miękkiej wersji mówią politycy z innych opcji amerykańskichTVN24

Szczucki: niefortunna wypowiedź

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki ocenił, że "to rzeczywiście była niefortunna wypowiedź Donalda Trumpa".

- Jednocześnie pragnę przypomnieć, że Donald Trump już był prezydentem i też mówiono pierwotnie o jakiejś jego prorosyjskości, a w trakcie wypełnienia przez niego urzędu pojawiały się liczne artykuły i analizy w mediach, że on psuje, niszczy relacje Stanów Zjednoczonych z Rosją w porównaniu zwłaszcza z prezydenturą Baracka Obamy i ówczesnymi elitami Partii Demokratycznej, które Rosją były zachwycone - komentował.

Szczucki: niefortunna wypowiedź Donalda Trumpa
Szczucki: niefortunna wypowiedź Donalda TrumpaTVN24

- Przypomnijmy sobie, że świat zachodni był przekonany, że Rosja już jest inna zupełnie niż była wcześniej. Dopiero wojna z Ukrainą pokazała światu, że to my jako Polacy, zwłaszcza nasz obóz polityczny, miały rację w postrzeganiu Rosji i jej roli w świecie - dodał.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl