Miliony dofinansowania dla Straży Narodowej i Marszu Niepodległości. Na zakup siedziby, samochodów, elektroniki. Ustalenia posłów KO

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Konkret24
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza (fragment materiału magazynu "Czarno na białym" z grudnia 2020 roku)
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza (fragment materiału magazynu "Czarno na białym" z grudnia 2020 roku)"Czarno na białym" TVN24
wideo 2/5
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza"Czarno na białym" TVN24

Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości dostały trzy miliony złotych dofinansowania od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podległego resortowi kultury. Z dokumentów uzyskanych w czasie kontroli poselskiej przez Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego z Koalicji Obywatelskiej wynika, że w ramach projektów złożonych do programu "Wolność po polsku", Straż Narodowa zawnioskowała między innymi o 1,5 miliona złotych na zakup siedziby oraz o blisko 100 tysięcy złotych na kupno busa i SUV-a. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości natomiast uzyskało dofinansowanie na zakup studia telewizyjnego i mobilnej sceny.

Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prowadzi program Fundusz Patriotyczny. Fundusz został powołany 25 marca tego roku, a pieniądze przyznawane w jego ramach - jako dotacje - pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kierowanego przez Piotra Glińskiego. Sam instytut to przedsięwzięcie państwowe, które zostało powołane 17 lutego 2020 również przez wicepremiera Glińskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Fundusz Patriotyczny - jak czytamy na jego oficjalnej stronie - "ma za zadanie realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej". Napisano też, że fundusz "wspierać będzie promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego".

Wnioski o dofinansowanie w programie "Fundusz Patriotyczny - Edycja 2021 Wolność po polsku" można było składać do 24 kwietnia tego roku. Dotacje zostały rozdzielone w ramach dwóch priorytetów. Jak napisano w regulaminie programu, w Priorytecie I "finansowane są zadania projektowe, będące działaniami zgodnymi z celami Funduszu, mającymi na celu ułatwienie dostępu do kultury", a w Priorytecie II "finansowane lub dofinansowane są działania mające na celu wzmocnienie instytucjonalne Beneficjenta w tym zadania infrastrukturalne".

W ramach Priorytetu II, w którym do rozdania było łącznie 20 milionów złotych, można było ubiegać się o dofinansowanie m. in. na zakup wyposażenia, nieruchomości, budowę i remont nieruchomości, budowę lub rozbudowę infrastruktury i narzędzi w zakresie obejmującym działania zgodne z celami Funduszu, wspieranie rozwoju instytucjonalnego beneficjenta.

>> "Czy pana życzeniem jest zapisanie się w historii jako promotor idei faszystowskiej?". List do Glińskiego

Trzy miliony dla dwóch organizacji związanych z Robertem Bąkiewiczem

Na stronie Funduszu Patriotycznego widnieje oficjalna informacja o wynikach naboru, opublikowana w czerwcu tego roku.

Wynika z niej, że ramach Priorytetu II dwa najwyższe dofinansowania otrzymały stowarzyszenia związane z Robertem Bąkiewiczem, organizatorem marszu narodowców i byłym działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Jest on prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, a jesienią ub. roku zorganizował Straż Narodową.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości z wnioskiem "Marsz Niepodległości - nowoczesność i tradycja" otrzymało 1,3 miliona złotych. Stowarzyszenia Straż Narodowa z wnioskiem "Bezpieczeństwo i profesjonalizm w trakcie organizacji i przebiegu wydarzeń patriotycznych i religijnych - warunkiem koniecznym w utrwalaniu tożsamości kulturowej", otrzymało natomiast 1,7 miliona złotych.

ZOBACZ LISTĘ ZAKWALIFIKOWANYCH WNIOSKÓW DO PRIORYTETU II >>>

Druga z tych organizacji powstała pod koniec października 2020 roku, w tym samym czasie, gdy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał do obrony kościołów, a na ulicach dziesiątek miast w kraju trwały protesty tysięcy ludzi wyrażających sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie warunków dopuszczalności aborcji.

W krótkim czasie na swoją działalność organizacja zdobyła pokaźną sumę, organizując w Internecie zbiórkę pieniędzy. Pod koniec listopada 2020 r. kwota ta przekroczyła 300 tysięcy złotych.

Szkolenia Straży Narodowej, których elementem jest walka wręcz i nauka strzelania z broni palnej, pokazał dziennikarz TVN24, który przeniknął w struktury organizacji i wziął udział w jednym z nich.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - jak ustalił w grudniu 2020 roku dziennikarz "Czarno na białym" Artur Warcholiński - każdego roku podwaja swoje przychody i choć nie wykazuje ono dochodów z działalności gospodarczej, sprzedaje w sklepie internetowym flagi, koszulki i książki. Dziennikarz ustalił również, że organizacja nie wystawia przy tym faktur VAT czy jakichkolwiek innych dowodów sprzedaży.

Wnioski o dotacje, które do Funduszu Patriotycznego złożyły organizacje związane z Bąkiewiczem, skontrolowali posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Do szczegółów dokumentów dotarł dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 Artur Warcholiński.

Stowarzyszenie Straż Narodowa - szczegóły wniosku

We wniosku w ramach programu "Fundusz Patriotyczny - edycja 2020-2021 Wolność po polsku" Straż Narodowa zwróciła się o 1,7 mln złotych i tę kwotę otrzymała. Na nią składają się różne elementy mające służyć realizacji zadania.

Dokumentacja wskazuje, że dofinansowanie, które otrzymało stowarzyszenie, ma umożliwić organizacji zakup siedziby. Na ten cel otrzymała ona 1 510 000 złotych.

Pozostałe przyznane środki to 28 650 zł na zakup zestawu sprzętu ratowniczego i ćwiczebnego dla ratownictwa medycznego, 45 000 zł na zakup busa do przewozu dziewięciu osób, 50 000 zł na zakup samochodu terenowego pick-up/SUV 4x4, 2000 zł na zakup i montaż samochodowego zestawu nagłośnieniowego, 11 000 zł na zakup namiotów, 4000 zł na zakup agregatu prądotwórczego, 2000 zł na zakup oświetlenia namiotów i terenu, 47 350 zł na zakup zestawu sprzętu łączności i obserwacyjnego dla wolontariuszy - w tym znalazło się między innymi 15 radiotelefonów zwykłych (wnioskowaną kwotą na ich zakup było 11 000 zł) i trzy radiotelefony PRO (wnioskowaną kwotą na ich zakup było 5350 zł).

Jakich argumentów użyło Stowarzyszenie Straż Narodowa

We wniosku Stowarzyszenie Straż Narodowa napisało, że "zadanie polega na zwiększeniu możliwości i profesjonalizacji działań Straży Narodowej, aby Stowarzyszenie mogło szkolić większą liczbę wolontariuszy oraz doposażać ich w niezbędny sprzęt. Aby Stowarzyszenie mogło szkolić większą liczbę wolontariuszy oraz doposażać ich w niezbędny sprzęt, potrzebuje Ośrodka szkoleniowego, który będzie również służyć jako baza ratownictwa oraz centrum zgłaszania interwencji".

>> Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza. Gdzie trafiły pieniądze ze zbiórki na Straż Narodową?

Wymieniono między innymi, że potrzebne są też "środki transportu i specjalistyczny sprzęt do ochraniania zgromadzeń publicznych i udzielania pierwszej pomocy". "Przewidujemy ochronę w pierwszej kolejności wydarzeń o charakterze patriotycznym, religijnym oraz obrońców życia, ponieważ to one są najbardziej narażone na ataki i prowokacje ze strony lewicowych aktywistów" - opisano. "Zadaniem wolontariuszy będzie również pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, aby mogły wziąć udział w upamiętnieniu rocznic historycznych czy w innych wydarzeniach o charakterze kulturalnym bądź religijnym" - dodano.

KONKRET 24: Fundusz Patriotyczny: dwie organizacje Roberta Bąkiewicza z pozytywnymi decyzjami ekspertów. Mają szansę na łącznie milion złotych >>>

Przedstawiciele Straży Narodowej przypomnieli również, że zabezpieczali między innymi: "Marsz Niepodległości w Warszawie, Męską Drogę Krzyżową, Marsz Żołnierzy Wyklętych czy Męski Różaniec". "Dużą rolę odegrała podczas akcji związanych ze 'Strajkiem Kobiet', kiedy członkowie Straży ochraniali kościoły, pomniki czy miejsca pamięci przed aktami wandalizmu" - dodano.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - szczegóły wniosku

Drugi z wniosków kontrolowanych przez posłów Koalicji Obywatelskiej dotyczył projektu zgłoszonego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na który organizacja otrzymała 1,3 miliona złotych.

Zakłada on między innymi dofinansowanie w wysokości 135 000 złotych na zakup, przystosowanie i wykonanie mobilnego studia telewizyjnego na podwoziu samochodowym. We wniosku o dotację wyszczególniono także 74 000 zł na zakup nagłośnienia estradowego, 100 000 zł na zakup mobilnej sceny, 37 000 zł na zakup oświetlenia scenicznego, 60 000 zł na zakup samochodu dostawczego w celu wsparcia działań edukacyjnych, 60 000 zł na zakup telebimu 5X6 z rusztowaniem i podstawą, 60 000 zł na zakup telebimu mobilnego, 137 000 zł na zlecenie wykonania oprogramowania specjalistycznego do obsługi medialnej, 55 000 zł na zakup samochodu osobowego w celu wsparcia działań edukacyjnych, 257 000 zł na zakup studia TV, 35 000 zł na zakup mobilnego agregatu prądotwórczego, 110 000 zł na zakup serwera, 5000 zł na zakup i montaż systemu klimatyzacji do w serwerowni, 20 000 zł na zakup namiotów, 100 000 zł na zakup ulicznych mobilnych wyświetlaczy TV/LED, 10 000 zł na zakup ulicznego sprzętu nagłaśniającego, 30 000 zł na obsługę administracyjno-księgową, 15 000 zł na umowę z koordynatorem.

Jakich argumentów użyło Stowarzyszenie Marsz Niepodległości

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości napisało we wniosku, że "chociaż jest głównie kojarzone z obchodami 11 listopada, zajmuje się również szeroką działalnością patriotyczną i edukacyjną". "Na wszystkich organizowanych przez nas wydarzeniach dbamy o bezpieczeństwo, a także staramy się zapewnić komfort uczestnictwa osobom starszym i niepełnosprawnym" – czytamy.

Wnioskodawcy napisali także, iż chcą, aby "każdy miał możliwość osobistego wzięcia udziału w obchodach lub objerzenia transmisji". "Uczestnikom, którzy z różnych powodów nie mogą stać w tłumie, chcemy zaoferować relację na żywo. Zadanie obejmuje również odpowiednie wyposażenie studia. W ramach zadania zwiększymy liczbę programów edukacyjnych i historycznych oraz wywiadów z ekspertami" – czytamy w dokumencie.

Kontrowersje wokół marszu narodowców

Ostatni marsz narodowców odbył się 11 listopada 2020 roku w Warszawie. Mimo że zgodnie z zapowiedziami organizatorów - w związku z pandemią - miał być zmotoryzowany, wielu uczestników brało w nim udział pieszo. W trakcie marszu doszło do zamieszek. Policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w centrum miasta w stronę policjantów poleciały kamienie i race. W pewnym momencie funkcjonariusze użyli broni gładkolufowej. Postrzelony z niej został został fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry. W mieszkaniu znajdującym się na trasie marszu, w pobliżu mostu Poniatowskiego, wybuchł pożar po tym, jak na balkon została wrzucona raca.

Ranni policjanci, użyta broń gładkolufowa, podpalone mieszkanie. Burzliwy przebieg 11 listopada w Warszawie >>>

Także poprzednie marsze przynosiły kontrowersje. W 2017 roku ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę między innymi na znak krzyża celtyckiego pojawiający się na transparentach i odzieży osób uczestniczących w marszu. Jak wyjaśniał, krzyż ten utożsamiany jest z międzynarodowym symbolem rasizmu i ruchów supremacji białej rasy. W tej sprawie prokuratura prowadziła postępowanie, jednak umorzono je ze względu na niewykrycie sprawców.

Jak przekazał 9 września w mediach społecznościowych poseł KO Michał Szczerba, pieniądze z dotacji trafiły już na konta Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Stowarzyszenia Straż Narodowa.

Autorka/Autor:akw, akr/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl, Konkret24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl