Miliony dofinansowania dla Straży Narodowej i Marszu Niepodległości. Na zakup siedziby, samochodów, elektroniki. Ustalenia posłów KO

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Konkret24
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza (fragment materiału magazynu "Czarno na białym" z grudnia 2020 roku)
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza (fragment materiału magazynu "Czarno na białym" z grudnia 2020 roku)"Czarno na białym" TVN24
wideo 2/5
Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza"Czarno na białym" TVN24

Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości dostały trzy miliony złotych dofinansowania od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podległego resortowi kultury. Z dokumentów uzyskanych w czasie kontroli poselskiej przez Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego z Koalicji Obywatelskiej wynika, że w ramach projektów złożonych do programu "Wolność po polsku", Straż Narodowa zawnioskowała między innymi o 1,5 miliona złotych na zakup siedziby oraz o blisko 100 tysięcy złotych na kupno busa i SUV-a. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości natomiast uzyskało dofinansowanie na zakup studia telewizyjnego i mobilnej sceny.

Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prowadzi program Fundusz Patriotyczny. Fundusz został powołany 25 marca tego roku, a pieniądze przyznawane w jego ramach - jako dotacje - pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kierowanego przez Piotra Glińskiego. Sam instytut to przedsięwzięcie państwowe, które zostało powołane 17 lutego 2020 również przez wicepremiera Glińskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Fundusz Patriotyczny - jak czytamy na jego oficjalnej stronie - "ma za zadanie realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej". Napisano też, że fundusz "wspierać będzie promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego".

Wnioski o dofinansowanie w programie "Fundusz Patriotyczny - Edycja 2021 Wolność po polsku" można było składać do 24 kwietnia tego roku. Dotacje zostały rozdzielone w ramach dwóch priorytetów. Jak napisano w regulaminie programu, w Priorytecie I "finansowane są zadania projektowe, będące działaniami zgodnymi z celami Funduszu, mającymi na celu ułatwienie dostępu do kultury", a w Priorytecie II "finansowane lub dofinansowane są działania mające na celu wzmocnienie instytucjonalne Beneficjenta w tym zadania infrastrukturalne".

W ramach Priorytetu II, w którym do rozdania było łącznie 20 milionów złotych, można było ubiegać się o dofinansowanie m. in. na zakup wyposażenia, nieruchomości, budowę i remont nieruchomości, budowę lub rozbudowę infrastruktury i narzędzi w zakresie obejmującym działania zgodne z celami Funduszu, wspieranie rozwoju instytucjonalnego beneficjenta.

>> "Czy pana życzeniem jest zapisanie się w historii jako promotor idei faszystowskiej?". List do Glińskiego

Trzy miliony dla dwóch organizacji związanych z Robertem Bąkiewiczem

Na stronie Funduszu Patriotycznego widnieje oficjalna informacja o wynikach naboru, opublikowana w czerwcu tego roku.

Wynika z niej, że ramach Priorytetu II dwa najwyższe dofinansowania otrzymały stowarzyszenia związane z Robertem Bąkiewiczem, organizatorem marszu narodowców i byłym działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Jest on prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, a jesienią ub. roku zorganizował Straż Narodową.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości z wnioskiem "Marsz Niepodległości - nowoczesność i tradycja" otrzymało 1,3 miliona złotych. Stowarzyszenia Straż Narodowa z wnioskiem "Bezpieczeństwo i profesjonalizm w trakcie organizacji i przebiegu wydarzeń patriotycznych i religijnych - warunkiem koniecznym w utrwalaniu tożsamości kulturowej", otrzymało natomiast 1,7 miliona złotych.

ZOBACZ LISTĘ ZAKWALIFIKOWANYCH WNIOSKÓW DO PRIORYTETU II >>>

Druga z tych organizacji powstała pod koniec października 2020 roku, w tym samym czasie, gdy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał do obrony kościołów, a na ulicach dziesiątek miast w kraju trwały protesty tysięcy ludzi wyrażających sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie warunków dopuszczalności aborcji.

W krótkim czasie na swoją działalność organizacja zdobyła pokaźną sumę, organizując w Internecie zbiórkę pieniędzy. Pod koniec listopada 2020 r. kwota ta przekroczyła 300 tysięcy złotych.

Szkolenia Straży Narodowej, których elementem jest walka wręcz i nauka strzelania z broni palnej, pokazał dziennikarz TVN24, który przeniknął w struktury organizacji i wziął udział w jednym z nich.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - jak ustalił w grudniu 2020 roku dziennikarz "Czarno na białym" Artur Warcholiński - każdego roku podwaja swoje przychody i choć nie wykazuje ono dochodów z działalności gospodarczej, sprzedaje w sklepie internetowym flagi, koszulki i książki. Dziennikarz ustalił również, że organizacja nie wystawia przy tym faktur VAT czy jakichkolwiek innych dowodów sprzedaży.

Wnioski o dotacje, które do Funduszu Patriotycznego złożyły organizacje związane z Bąkiewiczem, skontrolowali posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Do szczegółów dokumentów dotarł dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 Artur Warcholiński.

Stowarzyszenie Straż Narodowa - szczegóły wniosku

We wniosku w ramach programu "Fundusz Patriotyczny - edycja 2020-2021 Wolność po polsku" Straż Narodowa zwróciła się o 1,7 mln złotych i tę kwotę otrzymała. Na nią składają się różne elementy mające służyć realizacji zadania.

Dokumentacja wskazuje, że dofinansowanie, które otrzymało stowarzyszenie, ma umożliwić organizacji zakup siedziby. Na ten cel otrzymała ona 1 510 000 złotych.

Pozostałe przyznane środki to 28 650 zł na zakup zestawu sprzętu ratowniczego i ćwiczebnego dla ratownictwa medycznego, 45 000 zł na zakup busa do przewozu dziewięciu osób, 50 000 zł na zakup samochodu terenowego pick-up/SUV 4x4, 2000 zł na zakup i montaż samochodowego zestawu nagłośnieniowego, 11 000 zł na zakup namiotów, 4000 zł na zakup agregatu prądotwórczego, 2000 zł na zakup oświetlenia namiotów i terenu, 47 350 zł na zakup zestawu sprzętu łączności i obserwacyjnego dla wolontariuszy - w tym znalazło się między innymi 15 radiotelefonów zwykłych (wnioskowaną kwotą na ich zakup było 11 000 zł) i trzy radiotelefony PRO (wnioskowaną kwotą na ich zakup było 5350 zł).

Jakich argumentów użyło Stowarzyszenie Straż Narodowa

We wniosku Stowarzyszenie Straż Narodowa napisało, że "zadanie polega na zwiększeniu możliwości i profesjonalizacji działań Straży Narodowej, aby Stowarzyszenie mogło szkolić większą liczbę wolontariuszy oraz doposażać ich w niezbędny sprzęt. Aby Stowarzyszenie mogło szkolić większą liczbę wolontariuszy oraz doposażać ich w niezbędny sprzęt, potrzebuje Ośrodka szkoleniowego, który będzie również służyć jako baza ratownictwa oraz centrum zgłaszania interwencji".

>> Narodowe interesy Roberta Bąkiewicza. Gdzie trafiły pieniądze ze zbiórki na Straż Narodową?

Wymieniono między innymi, że potrzebne są też "środki transportu i specjalistyczny sprzęt do ochraniania zgromadzeń publicznych i udzielania pierwszej pomocy". "Przewidujemy ochronę w pierwszej kolejności wydarzeń o charakterze patriotycznym, religijnym oraz obrońców życia, ponieważ to one są najbardziej narażone na ataki i prowokacje ze strony lewicowych aktywistów" - opisano. "Zadaniem wolontariuszy będzie również pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, aby mogły wziąć udział w upamiętnieniu rocznic historycznych czy w innych wydarzeniach o charakterze kulturalnym bądź religijnym" - dodano.

KONKRET 24: Fundusz Patriotyczny: dwie organizacje Roberta Bąkiewicza z pozytywnymi decyzjami ekspertów. Mają szansę na łącznie milion złotych >>>

Przedstawiciele Straży Narodowej przypomnieli również, że zabezpieczali między innymi: "Marsz Niepodległości w Warszawie, Męską Drogę Krzyżową, Marsz Żołnierzy Wyklętych czy Męski Różaniec". "Dużą rolę odegrała podczas akcji związanych ze 'Strajkiem Kobiet', kiedy członkowie Straży ochraniali kościoły, pomniki czy miejsca pamięci przed aktami wandalizmu" - dodano.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - szczegóły wniosku

Drugi z wniosków kontrolowanych przez posłów Koalicji Obywatelskiej dotyczył projektu zgłoszonego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na który organizacja otrzymała 1,3 miliona złotych.

Zakłada on między innymi dofinansowanie w wysokości 135 000 złotych na zakup, przystosowanie i wykonanie mobilnego studia telewizyjnego na podwoziu samochodowym. We wniosku o dotację wyszczególniono także 74 000 zł na zakup nagłośnienia estradowego, 100 000 zł na zakup mobilnej sceny, 37 000 zł na zakup oświetlenia scenicznego, 60 000 zł na zakup samochodu dostawczego w celu wsparcia działań edukacyjnych, 60 000 zł na zakup telebimu 5X6 z rusztowaniem i podstawą, 60 000 zł na zakup telebimu mobilnego, 137 000 zł na zlecenie wykonania oprogramowania specjalistycznego do obsługi medialnej, 55 000 zł na zakup samochodu osobowego w celu wsparcia działań edukacyjnych, 257 000 zł na zakup studia TV, 35 000 zł na zakup mobilnego agregatu prądotwórczego, 110 000 zł na zakup serwera, 5000 zł na zakup i montaż systemu klimatyzacji do w serwerowni, 20 000 zł na zakup namiotów, 100 000 zł na zakup ulicznych mobilnych wyświetlaczy TV/LED, 10 000 zł na zakup ulicznego sprzętu nagłaśniającego, 30 000 zł na obsługę administracyjno-księgową, 15 000 zł na umowę z koordynatorem.

Jakich argumentów użyło Stowarzyszenie Marsz Niepodległości

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości napisało we wniosku, że "chociaż jest głównie kojarzone z obchodami 11 listopada, zajmuje się również szeroką działalnością patriotyczną i edukacyjną". "Na wszystkich organizowanych przez nas wydarzeniach dbamy o bezpieczeństwo, a także staramy się zapewnić komfort uczestnictwa osobom starszym i niepełnosprawnym" – czytamy.

Wnioskodawcy napisali także, iż chcą, aby "każdy miał możliwość osobistego wzięcia udziału w obchodach lub objerzenia transmisji". "Uczestnikom, którzy z różnych powodów nie mogą stać w tłumie, chcemy zaoferować relację na żywo. Zadanie obejmuje również odpowiednie wyposażenie studia. W ramach zadania zwiększymy liczbę programów edukacyjnych i historycznych oraz wywiadów z ekspertami" – czytamy w dokumencie.

Kontrowersje wokół marszu narodowców

Ostatni marsz narodowców odbył się 11 listopada 2020 roku w Warszawie. Mimo że zgodnie z zapowiedziami organizatorów - w związku z pandemią - miał być zmotoryzowany, wielu uczestników brało w nim udział pieszo. W trakcie marszu doszło do zamieszek. Policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w centrum miasta w stronę policjantów poleciały kamienie i race. W pewnym momencie funkcjonariusze użyli broni gładkolufowej. Postrzelony z niej został został fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry. W mieszkaniu znajdującym się na trasie marszu, w pobliżu mostu Poniatowskiego, wybuchł pożar po tym, jak na balkon została wrzucona raca.

Ranni policjanci, użyta broń gładkolufowa, podpalone mieszkanie. Burzliwy przebieg 11 listopada w Warszawie >>>

Także poprzednie marsze przynosiły kontrowersje. W 2017 roku ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę między innymi na znak krzyża celtyckiego pojawiający się na transparentach i odzieży osób uczestniczących w marszu. Jak wyjaśniał, krzyż ten utożsamiany jest z międzynarodowym symbolem rasizmu i ruchów supremacji białej rasy. W tej sprawie prokuratura prowadziła postępowanie, jednak umorzono je ze względu na niewykrycie sprawców.

Jak przekazał 9 września w mediach społecznościowych poseł KO Michał Szczerba, pieniądze z dotacji trafiły już na konta Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Stowarzyszenia Straż Narodowa.

Autorka/Autor:akw, akr/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl, Konkret24

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl