Co szósty nastolatek w Polsce okalecza się. Dlaczego dzieci celowo zadają sobie ból

Źródło:
FDDS, Sky News, tvn24.pl
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwa
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwaTVN24
wideo 2/4
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwaTVN24

Nie widzą innego sposobu na poradzenie sobie z napięciem, więc zadają sobie ból aby oderwać się od złych myśli. Gdy mają już dość, często szukają pomocy dzwoniąc na 116 111, telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. - Ostrzegamy je, że okaleczanie się jest niebezpieczne, a możliwa ulga chwilowa i złudna - mówi Małgorzata Siwek odbierająca telefony od dzieci i młodzieży. Zaznacza, że choć problem samookaleczania dotyczy głównie starszych nastolatków, rany zadają sobie nawet kilkuletnie dzieci.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, pod tym linkiem znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Pod koniec lipca brytyjskie media opisały wyniki badań dotyczących wpływu pandemii na zachowania autodestrukcyjne u dzieci i nastolatków. Analiza szpitalnych danych z dziesięciu krajów - europejskich i azjatyckich, o różnym stopniu zamożności - wykazała, że w okresie od marca do kwietnia 2020 roku liczba zgłoszeń związanych z samookaleczeniem u chłopców wzrosła dwukrotnie w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019. Wśród dzieci objętych opieką społeczną wzrost był trzykrotny. Najmniejszy wzrost odnotowano u dziewczynek, jednak pozostają one grupą najbardziej skłonną do samookaleczania.

"Pandemia przyniosła wiele istotnych zmian w życiu dzieci i młodzieży. Badanie to pokazuje, w jaki sposób musimy zróżnicować nasze podejście do wspierania zagrożonej młodzieży w oparciu o jej indywidualne potrzeby" - ocenił cytowany przez Sky News Ben Hoi-ching Wong z londyńskiego King's College, autor badań.

Problem dotyczy również Polski. Z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynikało, że co szósty polski nastolatek w wieku 11-17 lat (16 proc.) okaleczał się. Zachowania autodestrukcyjne częściej występowały u dziewczyn - rany umyślnie zadawała sobie prawie jedna czwarta respondentek (23 proc.).

Dlaczego dzieci się samookaleczają?

Z kolei inne badanie autorstwa FDDS, z września 2020 roku, wykazało, że w Polsce podczas pierwszego pandemicznego lockdownu dzieci okaleczały się rzadziej. Niemal 10 proc. uczestników badania przyznało się do samookaleczania. Jednak prawie połowa (47,8 proc.) tych osób w pierwszym okresie pandemii robiła to rzadziej niż wcześniej. 4,4 proc. respondentów w trakcie lockdownu okaleczało się częściej niż przed pandemią, natomiast 6,5 proc. zaczęło się wtedy celowo ranić.

"W trakcie lockdownu dzieci miały naukę zdalną, cały czas spędzały w domu. W mniejszym stopniu musiały zmagać się więc z presją rówieśników, nie odczuwały stresu związanego z chodzeniem do szkoły. Przypuszczam, że mogło to wpłynąć na tymczasowe zmniejszenie liczby przypadków samookaleczenia" - uważa Małgorzata Siwek, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dodaje, że podczas pandemii zmieniła się tematyka rozmów z dziećmi dzwoniącymi na linię zaufania. "Odkąd wprowadzono naukę zdalną, dzieci chciały rozmawiać na poważniejsze tematy. Więcej uwagi poświęcaliśmy choćby przemocy domowej, która w takcie lockdownu przybrała na sile" - wyjaśnia Siwek.

Wywołują ból, by uciec od złych myśli

"Dzieci zaczynają okaleczać się, gdy nie widzą innego sposobu na poradzenie sobie z napięciem i silnymi emocjami wywołanymi np. trudnościami, z jakimi się mierzą. W zadawaniu sobie ran i wywoływaniu bólu widzą chwilową ucieczkę od złych myśli lub poczucie ulgi. Gdy do nas dzwonią, nie zawsze mówią o tym wprost. Czasami wątek samookaleczania pojawia się w trakcie rozmowy - opowiada konsultantka linii zaufania.

ZOBACZ TEŻ: "Te dzieci naprawdę nie chcą żyć, idą na nieżycie"

Najczęściej okaleczają się dzieci, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników lub bliższych - zachowania autodestrukcyjne występowały u nich trzykrotnie częściej niż u pozostałych. Natomiast te, które były zaniedbywane fizycznie lub miały obciążające doświadczenia seksualne, okaleczały się dwa razy częściej niż reszta - wskazują dane FDDS z 2018 roku.

"Ulga chwilowa i złudna"

Jakie konkretnie rany zadają sobie dzieci? Rodzice i bliscy powinni zareagować gdy widzą ślady po okaleczaniu, które może mieć bardzo różne formy. "Najczęściej ranią się czymś ostrym w ręce, rzadziej w nogi, twarz czy inne części ciała. Ale samookaleczanie czasami przybiera też inne formy - intensywnego drapania, podduszania, uderzenia się pięścią albo wyrywania włosów lub brwi" - wylicza Siwek.

Do działań autodestrukcyjnych zalicza się również obrażenia, które zadają sobie dzieci cierpiące na autyzm - uderzając w ścianę lub inne twarde przedmioty głową i innymi częściami ciała czy umyślnie obijając się o ściany.

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że okalecza się co szósty polski nastolatekShutterstock

Konsultantka telefonu zaufania dzieci i młodzieży podkreśla, że o ranieniu siebie opowiadają w rozmowach najczęściej starsze nastolatki. Zdarza się jednak, że na linię zaufania dzwonią dzieci młodsze o kilka lat. "Sama nie zetknęłam się z umyślnie okaleczającym się kilkulatkiem, ale od koleżanek wiem, że były i takie przypadki" - mówi Siwek.

Nie ma konkretnej procedury postępowania z dziećmi, które celowo zadają sobie rany. "Staramy się omówić z dzwoniącymi, co daje im samookaleczanie. Informujemy ich też o możliwych konsekwencjach zadawania sobie ran, ostrzegamy, że jest to niebezpieczne, a możliwa ulga jest chwilowa i złudna. Obowiązek zgłoszenia konkretnego przypadku służbom mamy tylko wtedy, gdy dochodzi do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia" - wyjaśnia konsultantka.

Wzrost liczby samobójstw

Choć, jak wynika z danych FDDS, w samym lockdownie dzieci okaleczały się rzadziej niż wcześniej, w skali całego 2020 roku liczba niebezpiecznych działań autodestrukcyjnych wzrosła. Na III edycji Kongresu Zdrowia Psychicznego, zorganizowanej wiosną ubiegłego roku, FDDS przekazało, że w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży w 2020 roku zarejestrowano 747 interwencji w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia dziecka - o 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wzrosła też liczba samobójstw wśród najmłodszych. W 2020 r. życie odebrało sobie w Polsce aż 107 dzieci i nastolatków, w 2019 roku odnotowanych samobójstw w tej grupie było 98 - wskazują statystyki Komendy Głównej Policji. Najczęściej życie odbierały sobie nastolatki w wieku od 13 do 18 lat. Jeszcze większy wzrost nastąpił rok później. Z policyjnych danych wynika, że od stycznia do listopada 2021 roku w Polsce samobójstwo popełniło 119 osób poniżej 18. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Niebezpieczne żarty o śmierci. Lepiej na nie uważać

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: FDDS, Sky News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl