Co szósty nastolatek w Polsce okalecza się. Dlaczego dzieci celowo zadają sobie ból

Źródło:
FDDS, Sky News, tvn24.pl
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwa
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwaTVN24
wideo 2/4
Zaniedbania w psychiatrii dzieci i liczne samobójstwaTVN24

Nie widzą innego sposobu na poradzenie sobie z napięciem, więc zadają sobie ból aby oderwać się od złych myśli. Gdy mają już dość, często szukają pomocy dzwoniąc na 116 111, telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. - Ostrzegamy je, że okaleczanie się jest niebezpieczne, a możliwa ulga chwilowa i złudna - mówi Małgorzata Siwek odbierająca telefony od dzieci i młodzieży. Zaznacza, że choć problem samookaleczania dotyczy głównie starszych nastolatków, rany zadają sobie nawet kilkuletnie dzieci.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, pod tym linkiem znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Pod koniec lipca brytyjskie media opisały wyniki badań dotyczących wpływu pandemii na zachowania autodestrukcyjne u dzieci i nastolatków. Analiza szpitalnych danych z dziesięciu krajów - europejskich i azjatyckich, o różnym stopniu zamożności - wykazała, że w okresie od marca do kwietnia 2020 roku liczba zgłoszeń związanych z samookaleczeniem u chłopców wzrosła dwukrotnie w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019. Wśród dzieci objętych opieką społeczną wzrost był trzykrotny. Najmniejszy wzrost odnotowano u dziewczynek, jednak pozostają one grupą najbardziej skłonną do samookaleczania.

"Pandemia przyniosła wiele istotnych zmian w życiu dzieci i młodzieży. Badanie to pokazuje, w jaki sposób musimy zróżnicować nasze podejście do wspierania zagrożonej młodzieży w oparciu o jej indywidualne potrzeby" - ocenił cytowany przez Sky News Ben Hoi-ching Wong z londyńskiego King's College, autor badań.

Problem dotyczy również Polski. Z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynikało, że co szósty polski nastolatek w wieku 11-17 lat (16 proc.) okaleczał się. Zachowania autodestrukcyjne częściej występowały u dziewczyn - rany umyślnie zadawała sobie prawie jedna czwarta respondentek (23 proc.).

Dlaczego dzieci się samookaleczają?

Z kolei inne badanie autorstwa FDDS, z września 2020 roku, wykazało, że w Polsce podczas pierwszego pandemicznego lockdownu dzieci okaleczały się rzadziej. Niemal 10 proc. uczestników badania przyznało się do samookaleczania. Jednak prawie połowa (47,8 proc.) tych osób w pierwszym okresie pandemii robiła to rzadziej niż wcześniej. 4,4 proc. respondentów w trakcie lockdownu okaleczało się częściej niż przed pandemią, natomiast 6,5 proc. zaczęło się wtedy celowo ranić.

"W trakcie lockdownu dzieci miały naukę zdalną, cały czas spędzały w domu. W mniejszym stopniu musiały zmagać się więc z presją rówieśników, nie odczuwały stresu związanego z chodzeniem do szkoły. Przypuszczam, że mogło to wpłynąć na tymczasowe zmniejszenie liczby przypadków samookaleczenia" - uważa Małgorzata Siwek, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dodaje, że podczas pandemii zmieniła się tematyka rozmów z dziećmi dzwoniącymi na linię zaufania. "Odkąd wprowadzono naukę zdalną, dzieci chciały rozmawiać na poważniejsze tematy. Więcej uwagi poświęcaliśmy choćby przemocy domowej, która w takcie lockdownu przybrała na sile" - wyjaśnia Siwek.

Wywołują ból, by uciec od złych myśli

"Dzieci zaczynają okaleczać się, gdy nie widzą innego sposobu na poradzenie sobie z napięciem i silnymi emocjami wywołanymi np. trudnościami, z jakimi się mierzą. W zadawaniu sobie ran i wywoływaniu bólu widzą chwilową ucieczkę od złych myśli lub poczucie ulgi. Gdy do nas dzwonią, nie zawsze mówią o tym wprost. Czasami wątek samookaleczania pojawia się w trakcie rozmowy - opowiada konsultantka linii zaufania.

ZOBACZ TEŻ: "Te dzieci naprawdę nie chcą żyć, idą na nieżycie"

Najczęściej okaleczają się dzieci, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników lub bliższych - zachowania autodestrukcyjne występowały u nich trzykrotnie częściej niż u pozostałych. Natomiast te, które były zaniedbywane fizycznie lub miały obciążające doświadczenia seksualne, okaleczały się dwa razy częściej niż reszta - wskazują dane FDDS z 2018 roku.

"Ulga chwilowa i złudna"

Jakie konkretnie rany zadają sobie dzieci? Rodzice i bliscy powinni zareagować gdy widzą ślady po okaleczaniu, które może mieć bardzo różne formy. "Najczęściej ranią się czymś ostrym w ręce, rzadziej w nogi, twarz czy inne części ciała. Ale samookaleczanie czasami przybiera też inne formy - intensywnego drapania, podduszania, uderzenia się pięścią albo wyrywania włosów lub brwi" - wylicza Siwek.

Do działań autodestrukcyjnych zalicza się również obrażenia, które zadają sobie dzieci cierpiące na autyzm - uderzając w ścianę lub inne twarde przedmioty głową i innymi częściami ciała czy umyślnie obijając się o ściany.

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że okalecza się co szósty polski nastolatekShutterstock

Konsultantka telefonu zaufania dzieci i młodzieży podkreśla, że o ranieniu siebie opowiadają w rozmowach najczęściej starsze nastolatki. Zdarza się jednak, że na linię zaufania dzwonią dzieci młodsze o kilka lat. "Sama nie zetknęłam się z umyślnie okaleczającym się kilkulatkiem, ale od koleżanek wiem, że były i takie przypadki" - mówi Siwek.

Nie ma konkretnej procedury postępowania z dziećmi, które celowo zadają sobie rany. "Staramy się omówić z dzwoniącymi, co daje im samookaleczanie. Informujemy ich też o możliwych konsekwencjach zadawania sobie ran, ostrzegamy, że jest to niebezpieczne, a możliwa ulga jest chwilowa i złudna. Obowiązek zgłoszenia konkretnego przypadku służbom mamy tylko wtedy, gdy dochodzi do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia" - wyjaśnia konsultantka.

Wzrost liczby samobójstw

Choć, jak wynika z danych FDDS, w samym lockdownie dzieci okaleczały się rzadziej niż wcześniej, w skali całego 2020 roku liczba niebezpiecznych działań autodestrukcyjnych wzrosła. Na III edycji Kongresu Zdrowia Psychicznego, zorganizowanej wiosną ubiegłego roku, FDDS przekazało, że w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży w 2020 roku zarejestrowano 747 interwencji w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia dziecka - o 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wzrosła też liczba samobójstw wśród najmłodszych. W 2020 r. życie odebrało sobie w Polsce aż 107 dzieci i nastolatków, w 2019 roku odnotowanych samobójstw w tej grupie było 98 - wskazują statystyki Komendy Głównej Policji. Najczęściej życie odbierały sobie nastolatki w wieku od 13 do 18 lat. Jeszcze większy wzrost nastąpił rok później. Z policyjnych danych wynika, że od stycznia do listopada 2021 roku w Polsce samobójstwo popełniło 119 osób poniżej 18. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Niebezpieczne żarty o śmierci. Lepiej na nie uważać

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: FDDS, Sky News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił. W konferencji wzięli udział też przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej oraz byli prezesi i sędziowie TK.

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Źródło:
TVN24, PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja śledcza do spraw Pegasusa zajmie się także zbadaniem sprawy oprogramowania Hermes, które miało być zakupione i wykorzystywane przez Prokuraturę Krajową - poinformowała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga). - Ta sprawa wymaga wyjaśnienia - podkreśliła. "Prokuratura krajowa nie ma prawa do własnych środków do inwigilacji, zwłaszcza bez certyfikacji ABW. W państwie PiS wszyscy słuchali wszystkich. Całkowita degrengolada" - skomentował wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki. Prokuratura Krajowa poinformowała, że będą prowadzone czynności procesowe zmierzające do weryfikacji zasadności zakupu i sposobu wykorzystywania systemu Hermes.

"W państwie PiS wszyscy słuchali wszystkich". Szefowa komisji ds. Pegasusa: zbadamy też sprawę systemu Hermes

"W państwie PiS wszyscy słuchali wszystkich". Szefowa komisji ds. Pegasusa: zbadamy też sprawę systemu Hermes

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jest reakcja sanepidu po śmierci 18-latki z Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie). Dziewczyna z objawami zatrucia pokarmowego poszła do szpitala. Po zbadaniu odesłano ją jednak do domu, gdzie następnego dnia nastolatka zmarła. Teraz Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie pobiera próbki ze sklepu spożywczego, w którym dziewczyna miała kupić artykuły spożywcze. Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie ws. działań lekarzy.

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Wypadek czterech ciężarówek na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Wrocław Wschód. Kierowca TIR-a nie utrzymał bezpiecznej odległości i uderzył w naczepę drugiego auta. 42-latek zmarł na miejscu. Autostrada A4 w stronę Wrocławia jest całkowicie zablokowana.

Śmiertelny wypadek na A4. Nie żyje kierowca ciężarówki

Śmiertelny wypadek na A4. Nie żyje kierowca ciężarówki

Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz zostaną w środę powołani na członków Państwowej Komisji Wyborczej. Prezydent czekał z tym krokiem ponad dwa miesiące, bo Sejm wybrał ich na nowych członków PKW jeszcze w grudniu.

Prezydent czekał ponad dwa miesiące. Nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej ma powołać w środę

Prezydent czekał ponad dwa miesiące. Nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej ma powołać w środę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na polu w okolicy miejscowości Miłakowo (woj. warmińsko-mazurskie) wylądował obiekt, który zabezpieczyli policjanci z Ostródy. - Obiekt został zidentyfikowany jako balon meteorologiczny - poinformowała TVN24 Ewa Ziębka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Obiekt na polu niedaleko Ostródy. Na miejscu policja

Obiekt na polu niedaleko Ostródy. Na miejscu policja

Źródło:
PAP

Audyt niebezpiecznych miejsc, kursy samoobrony, więcej kamer. Burmistrz Śródmieścia oraz radni z Koalicji Obywatelskiej mówią o swoich działaniach i pomysłach na poprawę bezpieczeństwa w dzielnicy po brutalnym gwałcie na Żurawiej w Warszawie.

Chcą więcej kamer i patroli policji. Reakcja władz Śródmieścia po brutalnym gwałcie

Chcą więcej kamer i patroli policji. Reakcja władz Śródmieścia po brutalnym gwałcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Królowa Kamila rozpoczęła ponadtygodniową przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje "The Times" i sugeruje, że kilka dni wolnego spędzi z Karolem III, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór. Ostatnie tygodnie były dla królewskiej małżonki bardziej intensywne niż zwykle, ze względu na konieczność zastępowania króla podczas publicznych wystąpień.  

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Źródło:
The Time, Daily Mail, The Sun, TVN24.pl

Emma Heming Willis w serii opublikowanych w niedzielę nagrań zaapelowała do mediów o zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób opisują demencję i życie dotkniętych nią osób. Odniosła się do prasowych doniesień o stanie, w jakim jest Bruce Willis. - Jest to dalekie od prawdy - stwierdziła.

"Przestańcie straszyć ludzi". Żona Bruce'a Willisa pisze o "wzburzeniu" publikacjami o stanie aktora

"Przestańcie straszyć ludzi". Żona Bruce'a Willisa pisze o "wzburzeniu" publikacjami o stanie aktora

Źródło:
TVN24.pl

To była udana operacja specjalna wymierzona w ministerstwo obrony Rosji - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Cybereksperci tej służby - jak podano - uzyskali dostęp do serwerów resortu w Moskwie i przechwycili szereg dokumentów niejawnych, w tym rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.

Ukraińscy hakerzy włamali się na serwery resortu obrony w Moskwie

Ukraińscy hakerzy włamali się na serwery resortu obrony w Moskwie

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Odpowiadał na pytania o swój wpis z 2020 roku, w którym przedstawił próby przekonywania posłów jego formacji do poparcia wyborów korespondencyjnych. Powiedział, że "nie ma pojęcia dlaczego Jarosław Kaczyński chciał zrobić te wybory", a "kupowanie posłów" ocenił jako "jeden z instrumentów politycznych w tym ustroju postkomunistycznym".

Kukiz: nie mam pojęcia, dlaczego Kaczyński chciał zrobić te wybory

Kukiz: nie mam pojęcia, dlaczego Kaczyński chciał zrobić te wybory

Źródło:
TVN24

Funkcjonariusze wydziału zamiejscowego biura spraw wewnętrznych Straży Granicznej ujawnili na terenie placówki w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) beczkę, w której znajdowały się m.in. częściowo stopione telefony komórkowe, paszport oraz zagraniczny dokument tożsamości. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Nadpalone paszporty i telefony w beczce na terenie placówki Straży Granicznej. Jest prokuratorskie śledztwo

Nadpalone paszporty i telefony w beczce na terenie placówki Straży Granicznej. Jest prokuratorskie śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (woj. łódzkie) prowadzi śledztwo pod kątem zabójstwa około 64-letniej kobiety. Jej ciało z widocznymi obrażeniami głowy odnalazła córka. - Z uwagi na toczące się postępowanie nie udzielamy szczegółowych informacji na ten temat - przekazał tvn24.pl szef łęczyckiej prokuratury.

Córka odnalazła ciało swojej mamy. Miała obrażenia głowy

Córka odnalazła ciało swojej mamy. Miała obrażenia głowy

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" uplasowała się na pierwszym miejscu amerykańskiego box office'u, zarabiając w weekend otwarcia 81,5 mln dolarów. Blisko połowa widzów w Stanach Zjednoczonych kupiła droższe bilety na seanse w salach kinowych z większymi ekranami. Analityk cytowany przez CNN wskazał, dlaczego nie powinno to być zaskoczeniem.

"Diuna: Część druga" z rekordowym weekendem otwarcia. "Znacznie więcej niż ktokolwiek z nas mógł przewidzieć"

"Diuna: Część druga" z rekordowym weekendem otwarcia. "Znacznie więcej niż ktokolwiek z nas mógł przewidzieć"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W Prokuraturze Krajowej funkcjonowały mocno zaawansowane narzędzia analityczne - potwierdza pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz. Jak wynika z naszych informacji, chodzi o system Hermes, używany jako narzędzie analizy kryminalnej w Departamencie Przestępczości Gospodarczej, gdzie prowadzone były ważne dla ekipy Zbigniewa Ziobry śledztwa. W nadchodzącym tygodniu ma zapaść decyzja o prokuratorskim śledztwie w sprawie wykorzystywania tego narzędzia.

Uwagę zwróciła jedna z faktur. Hermes w Prokuraturze Krajowej

Uwagę zwróciła jedna z faktur. Hermes w Prokuraturze Krajowej

Źródło:
"Superwizjer" TVN

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek i wtorek w części kraju spodziewane są intensywne opady deszczu, a miejscami może spaść nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy. Obowiązuje również prognoza alertów na kolejne dni.

Kolejne godziny przyniosą ulewy. IMGW ostrzega

Kolejne godziny przyniosą ulewy. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Indyjska policja zatrzymała trzech mężczyzn i poszukuje czterech kolejnych po napaści na dwójkę turystów i zbiorowym gwałcie na kobiecie mającej hiszpańskie i brazylijskie obywatelstwo. O tragedii, jaka ich spotkała, poszkodowana Fernanda opowiedziała w mediach społecznościowych.

Zbiorowy gwałt na hiszpańskiej turystce w Indiach

Zbiorowy gwałt na hiszpańskiej turystce w Indiach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Uznawany za jeden z istotniejszych dni w amerykańskim kalendarzu wyborczym, zwykle pozwala wskazać na prawdopodobnych kandydatów Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej w wyścigu o urząd prezydenta USA. Superwtorek w tym roku wypada już 5 marca. Jakie ma znaczenie?

"Jedna z najważniejszych dat w politycznym kalendarzu USA". Czym jest superwtorek?  

"Jedna z najważniejszych dat w politycznym kalendarzu USA". Czym jest superwtorek?  

Źródło:
The New York Times, NBC News, CNN, TVN24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl