Po debacie poświęconej expose Beaty Szydło, szefowa rządu odpowiadała na pytania posłów. Zwróciła się m.in. do posłów PO. - Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było. Polska polityka musi się zmienić - apelowała Szydło. Tuż po tym Sejm w głosowaniu udzielił wotum zaufania dla jej rządu.
PILNE: Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło. Za było 236 posłów, przeciw - 202, wstrzymało się 18.
Marszałek Sejmu: za chwilę przystąpimy do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło. Posłowie będą głosowali dziś wieczorem także nad innymi wnioskami.
Głos w trybie sprostowania zabiera były szef MON Tomasz Siemoniak. - W pani expose zabrakło słów o przygotowaniach do szczytu NATO - zwrócił się do Szydło były wicepremier.
Szydło apeluje do posłów o współpracę i zwróciła się do Sejmu o udzielenie wotum zaufania dla jej rządu.
Szydło: Polskie górnictwo potrzebuje wsparcie i pomocy, a Śląsk - rzeczywistego projektu, który będzie realizowany.
Premier o inwestycjach w infrastrukturę: stała przeprawa w Świnoujściu stanie się faktem.
Szydło: średnia cena wybudowania kilometra autostrady w Polsce kształtuje się w okolicach sięgających ponad 9 mln złotych.
Teraz premier odpowiada na pytania dotyczące likwidacji gimnazjów. - Te zmiany nie odbędą się kosztem nauczycieli. Proszę posłów opozycji o to, żeby ich nie straszyli - mówi Szydło. Dodała, że do likwidacji gimnazjów nie dojdzie w przyszłym roku - zmiany te mają mieć charakter ewolucyjny.
Szydło o rezygnacji z wysyłania sześciolatków do szkół: My chcemy tylko dać wybór rodzicom.
Premier odpowiada na pytania o program "500 złotych na dziecko". - To jest program, który ma rozwiązać problem demografii w Polsce. Pierwsze wypłaty mają być możliwe już w pierwszym kwartale 2016 r. - mówi Szydło. Źródłem finansowania tego programu mają być m.in. nowe podatki - w tym bankowy - oraz zwiększona ściągalność podatku VAT.
Szydło mówi także o trwających przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie.
Beata Szydło odpowiada na pytania dotyczące polityki zagranicznej. Jak mówi, nowy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podjął niezbędne działania dotyczące aktualnych informacji o problemie uchodźców w Europie.
Będziemy konsekwentnie wspierać polskie rodziny, tych, którzy są wykluczeni, tych którzy najbardziej potrzebują pomocy - mówi Szydło.
Szydło: Wola Polaków jest, była i będzie dla mnie najwyższym nakazem.
.@BeataSzydlo w #SejmRP: Chcemy, by obywatele mieli prawo, by ich projekty były procedowane i brane z rozwagą przez parlamentarzystów.— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) November 18, 2015
.@BeataSzydlo w #SejmRP: Chcemy, by obywatele mieli prawo, by ich projekty były procedowane i brane z rozwagą przez parlamentarzystów.— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) November 18, 2015
Szydło do Platformy Obywatelskiej: Mówicie o Prawie i Sprawiedliwości, a nie o sprawach obywateli. Rzecz polega na tym, żeby słuchać tego, co mówią ludzie.
Szydło: nie odpowiem teraz na wszystkie pytania posłów, ale na wszystkie odpowiemy pisemnie.
Wracamy do debaty po expose. Głos zabiera Beata Szydło. Polacy mówią, że dialog jest potrzebny. I my ten dialog chcemy prowadzić - mówi Szydło.
- Realnych szans na wypełnienie tych obietnic nie widzę - tak Ewa Kopacz oceniła wystąpienie Beaty Szydło. Jej expose określiła mianem "cudownego koncertu życzeń".
- Mam bardzo realne pytanie: komu się zabierze (...). Jak słuchałam tego wystąpienia, to miałam wrażenie, że żyjemy w dwóch równoległych wszechświatach - powiedziała. W Sejmie trwa debata po expose premier. Potem posłowie będą zadawać nowej premier pytania. Wieczorem posłowie będą głosować nad udzielaniem Radzie Ministrów wotum zaufania.
W Sejmie nadal trwa debata po expose Beaty Szydło.
Po debacie posłowie będą zadawać nowej premier pytania.
Wieczorem Sejm zagłosuje nad wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
- Podstawa programowa jest przygotowana dla dzieci sześcioletnich. Jeśli chcecie, aby do pierwszej klasy poszły siedmiolatki to musicie zmienić podstawę programową. Obecną przygotowywało PiS przez cztery lata - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Jej zdaniem, już teraz jest problem z zapewnieniem pensum nauczycielom w szkołach podstawowych. Po likwidacji pracę straci także dużo nauczycieli gimnazjalnych.
Kolejna na mównicy pojawiła się Joanna Kluzik-Rostkowska (PO). - Premier zaczęła expose od słów rozwój. Tymczasem jeśli chodzi o edukacje to powrót do przeszłości - oceniła.
- Ten rząd wie, że trzeba pomagać nie tylko rodzinom, ale też ludziom młodym - podkreśliła Mazurek.
Beata Mazurek (PiS) powiedziała, że 500 złotych na każde dziecko to największe wsparcie dla rodzin od 25 lat.
Robert Winnicki (Kukiz'15) powiedział, że największym problemem Beaty Szydło będzie dysonans decyzyjny pomiędzy siedzibą PiS a KPRM, ale to i tak mniejszy dystans niż pomiędzy Warszawą a Berlinem, ośrodkiem decyzyjnym za czasów PO-PSL.
Winnicki powiedział, że oczekuje deklaracji, że Polska nie będzie przyjmować "uchodźców i terrorystów". Podkreślił, że Polska straciła przywództwo w Europie Środkowej na korzyść Węgier.
Winnicki powiedział, że Polska nie może traktować Ukrainy jako swojego strategicznego partnera, kiedy swój rozkwit przeżywa tam banderyzm.
Na mównicy poseł PO Janusz Cichoń (PO), który podsumowuje dokonania rządu PO-PSL. Podlicza także zapowiedzi PiS.
Tomasz Latos (PiS) gratuluje Szydło "bardzo dobrego expose". Powiedział, że cieszy go powrót do założeń prof. Zbigniewa Religi ws. reformy służby zdrowia.
Jednym ze źródeł zła w ochronie zdrowia jest nastawienie na zysk zamiast na dobro pacjenta Tomasz Latos
Latos powiedział, że pomimo większych nakładów na służbę zdrowia nie skróciły się kolejki do lekarzy, co oznacza, że NFZ jest źle zarządzany.
Beata Szydło konsultuje się z ministrem obrony Antonim Macierewiczem
Anna Siarkowska (Kukiz'15): Pani premier dotarła, bardzo się cieszę.
Siarkowska powiedziała, że w expose premier zbyt mało powiedziała o obronności. - To zdecydowanie zbyt mało - powiedziała. Stwierdziła, że zdolności do odstraszania, ochrony i obrony to podstawa obronności Polski, ale od tego odszedł rząd PO.
.@AndrzejHalicki: Dobrze, że PBS powołała na moją następczynię @AnnaStrezynska. Szkoda, że uważa, że w sferze cyfryzacji nic się nie działo.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
Beata Szydło wróciła na salę plenarną.
Andrzej Halicki (PO): nie trzeba szukać ruin na siłę, Polska to wielki plac budowy. Nawiązując do spraw cyfryzacji, ocenił, że zgadza się, by zamiast lekcji religii uczyć dzieci programowania.
Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna): Pani premier, gdzie pani jest? Premier nie ma na sali, powinna wszystkich wysłuchać. To jest jej obowiązek. Przerwa była kilka godzin temu. Na sali powinni być wszyscy posłowie, by wysłuchać tego, co ma do powiedzenia opozycja
Rafał Wójcikowski (Kukiz'15): Długi to nie jest dobra droga rozwoju gospodarczego. W przypadku wielu zapowiedzi nie podano źródeł finansowania. Prosimy, by nie łączyć polityki społecznej z polityką prorodzinną, bo polityka społeczna przeje wszystko, a dla polityki prorodzinnej nie zostanie nic.
Tomasz Siemoniak (PO): jestem w jeszcze trudniejszej sytuacji niż Grzegorz Schetyna, bo o obronności w wystąpieniu nie było praktycznie niczego. Od 25 lat żaden premier nie zabrał nie poświęcił tym sprawom tak mało czasu.
Siemoniak powiedział, że w expose nie było ani słowa o finansowaniu wojska, ani o przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, ani o weteranach.
Piotr Naimski (PiS) odnosi się do spraw energetyki. Ocenił, że trzeba zaopatrywać polskie elektrownie w węgiel z polskich kopalń. Sprawy Śląska zostaną tak rozwiązane, by polski węgiel mógł służyć gospodarce przez kilkadziesiąt lat. Ocenił, że program dekarbonizacji "jest dla Polski zabójczy". Dodał, że na arenie międzynarodowej Polska będzie apelowała o zmianę pewnych ustaleń.
Naimski powiedział, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu gaz ma być dostępny nie tylko ze źródeł rosyjskich.
Klawiter: nie popieramy pomysłu powstania europejskiej armii, ani zwiększania uprawnień Brukseli.
Poseł Klawiter powiedział, że wyraża głębokie poparcie dla gabinetu Beaty Szydło.
Polska wymaga głębokiej zmiany, powinna być państwem dobra wspólnego Jan Kalwiter
Na mównicy poseł niezrzeszony Jan Klawiter.
Schmidt: dobrych zmian w expose dot. edukacji zabrakło
Schmidt: w expose użyto słów "trzeba wrócić", "kiedyś", "cofniemy", tymczasem świat się zmienia, trzeba iść do przodu
Joanna Schmidt (Nowoczesna) na mównicy. Pyta Beatę Szydło, na jakiej podstawie chce zlikwidować gimnazja, ile to będzie kosztować, ile będzie kosztować opracowanie nowej podstawy programowej.
Likwidacja gimnazjów nie zlikwiduje gimnazjalistów Joanna Schmidt
Jakubiak powiedział, że polski przemysł za bezcen został oddany w obce ręce. Zaapelował do Beaty Szydło o przywrócenie do dyskursu pojęcia "polski przemysłowiec", czyli przedsiębiorcy, który produkuje dobra
Marek Jakubiak: W expose zbyt miało było o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Była mowa tylko o obniżce podatków, za co dziękujemy, ale nie o to chodzi. Chodzi o zbyt wiele często sprzecznych wzajemnie przepisów.
Masa przepisów przygniata dzisiaj polskich przedsiębiorców Marek Jakubiak
Na mównicy Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15
Schetyna powiedział, że w expose nie było słowa o polityce wschodniej. - Czy wojny na Ukrainie już nie ma - pytał Schetyna. Dodał, że za kilka tygodni wygasają ustanowienia porozumień mińskich.
Schetyna: plan PiS na politykę zagraniczną to droga do katastrofy, nie zgadzamy się na taką politykę
G. Schetyna: Zaczynacie od rujnowania wizerunku Polski, tak ciężko budowanego przez lata. Nie ma na to zgody.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
G. Schetyna: W piątek @mblaszczak wybiera się na spotkanie szefów MSW #UE. Czy niemieckiemu odpowiednikowi będzie mówił o roku 1939?
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
G. Schetyna: Zapomniano o naszym członkostwie w #UE. Warto o tym pamiętać, choć nie wszyscy znają datę, kiedy do niej wstąpiliśmy. #expose
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
G. Schetyna: Chcieliście "wzmocnić pozycję Polski", a pierwszym sygnałem wysłanym do #UE był brak zainteresowania jej kluczowymi problemami
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
Schetyna: nie zdążyliście powołać rządu, a już odwróciliście się od uchodźców
Schetyna: nie może być tak, że sprawy europejskie was nie intersują
Grzegorz Schetyna (PO) na mównicy: Chciałem odnieść się do spraw zagranicznych, ale nie mam do czego, bo sprawy zagraniczne zostały poruszone w 56. minucie na 60 minut całego wystąpienia po kanonie lektur i sukcesach polskich sportowców.
Wojciech Jasiński powiedział, że z Polski wyciekają pieniądze i staliśmy się przedmiotem, a nie podmiotem w gospodarce UE.
Po przerwie na mównicy poseł PiS Wojciech Jasiński
Beata Szydło po wygłoszeniu expose
Nie ważne są kariery polityczne, ważne jest to, żeby zrobić coś dobrego dla Polek i Polaków. (y) Zapraszam do obejrzenia #podcast po wygłoszeniu #expose. Podajcie dalej!Zapraszam do obejrzenia #podcast po wygłoszeniu #expose. Podaj...
Marszałek Sejmu ogłosił 5-minutową przerwę.
Kosiniak-Kamysz: W pierwszych dniach po wyborach zabrakło nam dyskusji. Demokracja szanuje różnorodność i tych, którzy dzisiaj są w opozycji. Nie będziemy stosować zasady "oko za oko", bo za chwilę wszyscy będziemy ślepi.
Kosiniak-Kamysz: wstrzymamy się od głosu przy wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło.
Apelujemy, by szef MSZ wygłosił tzw. małe expose jeszcze w grudniu.
Lider PSL: Oprócz tego, co było w expose, ciekawsze jest to, czego nie było. Zabrakło informacji o energetyce, np. odnawialnych źródłach energii. Co z lasami państwowymi? Pani premier nic nie mówiła o ochronie polskich lasów. Co z 3-proc. finansowaniem armii? Nie było o tym ani słowa.
Kosiniak-Kamysz: Krótko było o rolnictwie, ale było. Ustawa o ochronie polskiej ziemi została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nie trzeba więcej ustaw
Poseł PSL: w expose nie było słowa o samorządach, a to ich dotyczy większość waszych propozycji
Kosiniak-Kamysz: Zapowiadacie szereg zmian, np. likwidacja gimnazjów. Zróbmy referendum
Przemawia Władysław Kosiniak-Kamysz
Petru: Miały być pełne teczki ustaw, ja ich nie widzę. Zamiast projektów społecznych jest ustawa o Trybunale Konstytucyjnym i służbach specjalnych
.@RyszardPetru do #PiS po #expose:
Nie dacie rady zbudować silnej Polski,osłabiając jej fundament- #TrybunałKonstytucyjny. #teraz
— .Nowoczesna (@_Nowoczesna) listopad 18, 2015
Petru powiedział, że widzi kilka spraw, w których Nowoczesna będzie mogła współpracować z PiS, ale potrzebuje szczegółów propozycji
Petru: w expose nie było nic o służbach specjalnych, Trybunale Konstytucyjnym i szybkiej ścieżce ułaskawień
Petru: mało w expose było o polityce międzynarodowej, ale może to i lepiej
Wszyscy zapłacimy za obietnice wyborcze PiS Ryszard Petru
#teraz @RyszardPetru o dzisiejszym #expose do premier #Szydło w #Sejm.ie: Mówię to jako ekonomista a nie polityk: Nie dacie rady!
— .Nowoczesna (@_Nowoczesna) listopad 18, 2015
Petru: mam wrażenie, że rząd PiS w 100 dni puści nas z torbami
Ryszard Petru z Nowoczesnej na mównicy
Naszym koalicjantem niezmiennie pozostaje Rzeczpospolita i jej obywatele Paweł Kukiz
Paweł Kukiz powiedział, że będzie popierać dobre pomysły PiS, ale partia liczy na to, że projekty ustaw będzie przesyłać wcześniej, a nie w ostatniej chwili
Kukiz: musimy naprawić wymiar niesprawiedliwości, bo sprawiedliwością to trudno nazwać
Kukiz: trochę lękam się połączenia prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości, ale jestem za wyborem powszechnym prokuratora
Kukiz: Liczyłem, że to będzie rząd, który będzie będzie stał po stronie obywatela, upodmiotowi go
Na mównicy Paweł Kukiz
Neumann w trybie sprostowania: mówienie o wolności i prawdzie, i kończenie przemówienia, że zwolnimy wolne media to wielka parabola umysłowa
Kaczyński do Neumanna: z tego, co pan mówił, to pan i pańskie środowisko nie dostrzegło 8 lat waszych rządów
Zakończyło się wystąpienie posła PO. Na mównicy ponownie Jarosław Kaczyński w trybie sprostowania
Neumann: Wszyscy wiemy, że prezes jest tylko jeden. Jedyna osoba, która ma pełnię władzy, nie ma żadnej odpowiedzialności. To psucie państwa
Neumann: Pani premier, otrzymała pani rząd, który został stworzony przez kogoś innego. Była pani wtedy na urlopie
Elementem waszej polityki historycznej będzie ułaskawianie Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę Sławomir Neumann
Neumann o ułaskawieniu Kamińskiego: panie prezydencie, zawiódł pan nas i miliony Polaków
Mariusz Kamiński jest jedynym beneficjentem DudaPomocy Sławomir Neumann
W expose były hasła, ale nie było treści, nie wskazano źródeł finansowania obietnic Sławomir Neumann
Neumann: Szydło mówiła w debacie o "teczkach pełnych ustaw" - zaczęliście od TK i służb.
Padły pytania o to, jaką opozycją będzie PO - powiedział Neumann. Stwierdził, że PO to partia ludzi odpowiedzialnych za państwo. Podkreślił, że PO będzie broniła wartości społeczeństwa obywatelskiego. Będzie walczyła z tym, co PiS chce zmienić, czyli reformą sądownictwa i służb specjalnych.
Neumann: nie można słuchać tylko swoich ludzi i swoich mediów
.@SlawekNeumann: PiS twierdzi, że "słucha ludzi" - szkoda, że tylko własnych ludzi.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) listopad 18, 2015
Sławomir Neumann stwierdził, że expose Beaty Szydło pełne było niedomówień, nieścisłości i półprawd
Neumann: Nie wiem, do którego expose się odnieść. Do tego przedstawionego przez premier Szydło, czy prezesa Kaczyńskiego
Czas na Platformę Obywatelską. Głos zabrał Sławomir Neumann, szef klubu PO
Zakończyło się wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Nagrodzono je brawami. Posłowie PiS wstali
Jarosław Kaczyński: Zanik kontroli nad służbami specjalnymi jest wynikiem działalności poprzedniej władzy.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: Demokracja to między innymi prawo do przejmowania władzy - my żeśmy z tego prawa skorzystali.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Prawo i Sprawiedliwość przeprowadzi w Sejmie głosowanie nad pakietem demokratycznym, który da opozycji większe uprawnienia
Jarosław Kaczyński: czas tolerancji dla korupcji się skończył
Prezes PiS ocenił, że program rządu PiS jest trudny, ale przygotowany przez najlepszych specjalistów i jest realny
Jarosław Kaczyński: Polska jest ciągle w sytuacji gorszej, niż była Irlandia wchodząc do UE
Jarosław Kaczyński: Kwestia przeglądu konstytucji jest dla nas istotna. Może potrzebna jest nowa konstytucja.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: trzeba zmienić Kodeks Wyborczy i dokonać przeglądu Konstytucji
Nie musimy powielać obcych wzorów. Bajką i nieprawdą jest to, że aby się rozwijać musimy przyjmować wzorce z Zachodu - ocenił Jarosław Kaczyński.
Jako wyjątek w skali Europy, musimy bronić wolności poglądów. Tolerancja to coś innego, niż afirmacja. Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński: Przymus państwa ogranicza wolność poglądów. To jest fakt. Apeluję byśmy wspólnie pamiętali o tym, że byliśmy wyjątkiem.
Jarosław Kaczyński: Media prywatne są poza zasięgiem władzy, nie mamy tego zamiaru zmieniać.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: Media głównego nurtu można porównać do kurtyny, na której wyświetla się film dla maluczkich. Trzeba to zmienić.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jeśli nie ma prawdy, jest tylko manipulacja Jarosław Kaczyński
Kaczyński stwierdził, ze polskie państwo musi reagować na to, co dzieje w się w skali globalnej. Polska jest traktowana jako sojusznik Hitlera.
Prezes PiS dodał, że Polska musi przeciwstawiać się dezinformacji na temat historii Polski.
Jarosław Kaczyński: Reformy wymiary sprawiedliwości powinny podnieść poziom bezpieczeństwa.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: Bezpieczeństwo socjalne - reforma służby zdrowia ma mu służyć.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: Modernizacja policji to odpowiedź na wyzwanie o bezpieczeństwie wewnętrznym.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński: Bezpieczeństwo międzynarodowe, zewnętrzne jest traktowane poważnie i racjonalnie.
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) listopad 18, 2015
Jarosław Kaczyński ocenił, że w Polsce potrzeba sprawiedliwości dystrybucji dóbr i równości wobec prawa.
Zdaniem prezesa PiS, polityka prorodzinna zaproponowana w expose jest odpowiedzią na kryzys demograficzny
Kaczyński: premier Szydło przedstawiła program odnowy wspólnoty narodowej
Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości
W środę po godz. 14. rozpoczęła się sejmowa debata nad expose premier Beaty Szydło. Debata została zaplanowana do godz. 21.30. Do Sejmu przybył ponownie prezydent Andrzej Duda, by wysłuchać opinii klubów w sprawie programu działania nowego rządu.
W debacie klub PiS będzie miał do dyspozycji 117 minut; klub PO - 70 minut; klub Kukiz'15 - 24 minuty; klub Nowoczesna - 17 minut, a klub PSL - 12 minut.
Po debacie posłowie będą zadawać nowej premier pytania.
Wieczorem Sejm zagłosuje nad wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Autor: pk / Źródło: tvn24