TVN24 | Polska

"Jest zaostrzenie konfliktu z Unią Europejską i jej instytucjami"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
TVN24
Thun: rząd Polski wprowadza obywateli w coraz gorszą sytuacjęTVN24
wideo 2/20
TVN24Thun: rząd Polski wprowadza obywateli w coraz gorszą sytuację

Rząd polski wprowadza obywateli w coraz gorszą sytuację i zakłamuje rzeczywistość w Parlamencie Europejskim - mówiła Róża Thun, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej, po wieczornej debacie w Strasburgu o stanie polskiej praworządności. Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że "wśród kompetencji Unii Europejskiej nie ma organizacji sądownictwa".

We wtorek wieczorem w europarlamencie odbyła się debata dotycząca praworządności w Polsce. Wniosek o jej dodanie do programu obrad złożyła liberalna frakcja Odnowić Europę, uzasadniając to przyjęciem w Polsce tak zwanej ustawy represyjnej.

Europarlamentarna debata ws. praworządności w Polsce. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Większość eurodeputowanych, którzy zabrali głos w debacie, krytykowała wprowadzane w Polsce zmiany. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw praworządności Vera Jourova mówiła o "systematycznym zagrożeniu praworządności w Polsce" i zapewniała, że KE "chce zapewnić poszanowanie prawa unijnego i będzie podejmowała wszystkie koniecznie kroki".

Debata o praworządności w Polsce. Luty 2020

Thun: rząd Polski wprowadza obywateli w coraz gorszą sytuacjęTVN24
wideo 2/20

Zmian w sądownictwie broniła eurodeputowana PiS, była premier Beata Szydło. Oceniła, że Polsce "odmawia się podejmowania suwerennych decyzji", a wtorkowa debata jest próbą wpłynięcia na kampanię przed wyborami prezydenckimi w naszym kraju.

Jaki: wśród kompetencji UE nie ma organizacji sądownictwa

Polscy europosłowie po zakończeniu debaty komentowali jej przebieg w rozmowie z reporterem TVN24.

Patryk Jaki z PiS stwierdził, że "wchodząc do Unii Europejskiej, zgodziliśmy się do przekazania pewnych kompetencji wyłącznych i pewnych kompetencji dzielonych".

- Trzeba sobie przypomnieć, że wśród tych kompetencji nie ma organizacji sądownictwa - przekonywał.

Halicki: to prowokacja ze strony rządu

- Jest prowokacja ze strony rządu i zaostrzenie konfliktu z Unią Europejską i jej instytucjami - ocenił Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Przypomniał, że "ustawa kagańcowa została podpisana dwa dni po wyjeździe pani komisarz" Jourovej z Polski. - Padały wtedy słowa o porozumieniu, dialogu i zapewnienia, że nie będzie forsowania nowych zapisów, które byłyby niekonstytucyjne, godzące w traktaty europejskie - stwierdził eurodeputowany. Jego zdaniem przyjęcie ustawy dotyczącej dyscyplinowania sędziów "jest zaprzeczeniem wszystkich tych słów przez rząd". - Krótko mówiąc: jest oszustwem - stwierdził Halicki.

Siedziba europarlamentu w Strasburgu EPA/PATRICK SEEGER

"Rząd polski wprowadza obywateli Polski w coraz gorszą sytuację"

Róża Thun, europosłanka PO, oceniła, że "rząd polski wprowadza obywateli Polski w coraz gorszą sytuację i zakłamuje rzeczywistość na sali plenarnej w Parlamencie Europejskim". - To zostało dzisiaj bardzo wyraźnie zaakcentowane - podkreśliła po zakończeniu debaty.

Autor:ads//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  EPA/PATRICK SEEGER