"Okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie' Obajtek"

Źródło:
TVN24
Trela: okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie" Obajtek
Trela: okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie" ObajtekTVN24
wideo 2/9
Trela: okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie" ObajtekTVN24

Nie mam informacji, jakoby pan Daniel Obajtek był przymierzany do funkcji premiera - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wydalony z Porozumienia poseł Kamil Bortniczuk, odnosząc się do ewentualnej kariery politycznej prezesa PKN Orlen. Tomasz Trela z Lewicy stwierdził, że "dopóty parasol ochronny nad panem prezesem Obajtkiem ma Jarosław Kaczyński", to "włos z głowy mu nie spadnie".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w swoich ostatnich artykułach nagrania rozmów telefonicznych z 2009 roku. Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, był wtedy wójtem Pcimia. Na nagraniach rozmawia z mężczyzną pracującym dla spółki TT Plast, którego nazywa Szymonem. Obajtek - pisała "Wyborcza" - "wydaje pracownikowi polecenia, zleca rozmowy z klientami, decyduje o urlopach" i "z tylnego siedzenia kieruje spółką TT Plast". TT Plast jest konkurencją dla Elektroplastu – firmy wujów Obajtka, Romana i Józefa Lisów. Tymczasem przepisy - zwracał uwagę dziennik - zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek do kwestii nagrań odniósł się w sobotę w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jego zdaniem, "na tych taśmach nie ma nic co potwierdzałoby, że w jakikolwiek sposób" złamał prawo. - Nigdy nie ukrywałem, że byłem w przeszłości udziałowcem firmy TT Plast i znam właścicieli tej firmy. Nigdy jednak, będąc wójtem, nie pracowałem ani dla tej, ani dla żadnej innej firmy. Nie złamałem prawa – oświadczył Obajtek.

Bortniczuk: mnie kwestia prezesa, nawet największego koncernu, w kontekście wójtowania w Pcimiu, niespecjalnie interesuje

O tej sprawie dyskutowali poseł Kamil Bortniczuk, wydalony z partii Porozumienie, oraz poseł Lewicy Tomasz Trela.

Bortniczuk podawał w wątpliwość autentyczność zaprezentowanych przez "Wyborczą" nagrań. Jak mówił, może się "tylko domyślać", jak należy traktować odpowiedź Obajtka.

- Domyślam się, że jest taka technika obecnie, że ze zbitki różnych wypowiadanych słów można konstruować całe zdania, które zupełnie nie oddają sensu (wypowiedzi - red.) - mówił.

Dalej przekonywał, że "technika jest dzisiaj jest taka, że niewątpliwie można nagrać film, podkładając czyjąś twarz pod zachowania innych ludzi", a "postronni obserwatorzy na pierwszy rzut oka nie są w stanie tego wychwycić".

- Ale ja nie przesądzam. Pytanie tylko, dlaczego po tylu latach takie nagrania się ukazują (...) jaki ktoś ma w tym interes - zastanawiał się poseł Bortniczuk.

- Proszę wybaczyć, ale mnie kwestia prezesa, nawet największego koncernu, w kontekście wójtowania w Pcimiu, niespecjalnie interesuje, bo mam na głowie masę innych problemów - powiedział.

"Nie mam informacji, jakoby pan Daniel Obajtek był przymierzany do funkcji premiera"

Bortniczuk był też pytany, czy jego zdaniem taśmy ujawnione przez "Wyborczą" mogą zagrozić ewentualnej karierze politycznej Obajtka. - Nie mam informacji, jakoby pan Daniel Obajtek był przymierzany do funkcji premiera - powiedział.

Jednocześnie stwierdził, że "dziś biznesowo, jako prezes Orlenu, pan Daniel Obajtek absolutnie się broni".

"Ta sprawa zdecydowanie utrudnia Danielowi Obajtkowi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej jako politykowi"

- Daniel Obajtek nie jest politykiem, nie stara się o żaden urząd, nie kandyduje w żadnych wyborach - przekonywał dalej Bortniczuk.

Na pytanie, czy te zarzuty byłby dyskwalifikujące, gdyby Obajtek był politykiem, poseł odparł, że "polityków dotyczą zupełnie inne standardy".

- My musimy być jak żona Cezara (...) Po pierwsze, my od siebie jako polityków musimy więcej wymagać. Po drugie - jesteśmy bardziej narażeni na tego typu ataki, nawet jeżeli byłyby one sfabrykowane - tłumaczył.

Przyznał jednak, że "ta sprawa zdecydowanie utrudnia Danielowi Obajtkowi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej jako politykowi". - Daniel Obajtek już kilka lat temu sam wybrał drogę kariery biznesowej, a nie politycznej, myślę, że z sukcesami - mówił dalej poseł klubu PiS.

Bortniczuk: ta sprawa zdecydowanie utrudnia Danielowi Obajtkowi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej jako politykowi
Bortniczuk: ta sprawa zdecydowanie utrudnia Danielowi Obajtkowi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej jako politykowiTVN24

Trela: dopóki parasol ochronny nad Obajtkiem ma Jarosław Kaczyński, to włos z głowy mu nie spadnie

Do sprawy odniósł się również Tomasz Trela.

- Gdybyśmy żyli w prawdziwym państwie prawa, to Daniel Obajtek byłby od razu po upublicznieniu tych taśm wyrzucony, a prokurator (generalny - red.) Zbigniew Ziobro wyszedłby na konferencję prasową i wszem i wobec zakomunikowałby, że właśnie rozpoczyna się śledztwo, a on to śledztwo bierze pod specjalny nadzór, bo chodzi o prezesa, który zarządza bardzo dużym publicznym majątkiem - stwierdził.

- Ale przecież my mamy do czynienia z tak zwanym prawicowym kamiennym kręgiem, gdzie ręka rękę myje (...) oni tak naprawdę nie dadzą sobie zrobić krzywdy - kontynuował poseł Lewicy. - A dopóki, dopóty parasol ochronny nad panem prezesem Obajtkiem ma Jarosław Kaczyński, to tym bardziej włos z głowy mu nie spadnie - mówił dalej.

Trela: dopóki parasol ochronny nad Obajtkiem ma Jarosław Kaczyński, to włos z głowy mu nie spadnie
Trela: dopóki parasol ochronny nad Obajtkiem ma Jarosław Kaczyński, to włos z głowy mu nie spadnieTVN24

"Daniel wszystko mogę, nic mi nie zrobicie"

W dalszej części swojej wypowiedzi Trela nawiązał do słów, jakie przed laty, kiedy Obajtek był jeszcze wójtem Pcimia, użył w stosunku do niego prezes PiS. Kaczyński mówił wtedy, o "Danielu 'wszystko mogę' Obajtku".

- Okazuje się, że jest to "Daniel wszystko mogę, nic mi nie zrobicie, mogę sobie bluźnić, mogę sobie krzyczeć, mogę sobie brać garściami pieniądze z publicznej kasy, a i tak jestem wolnym człowiekiem, bo moi (ludzie - red.) rządzą" - powiedział Tomasz Trela.   

Trela: okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie" Obajtek
Trela: okazuje się, że jest to Daniel 'wszystko mogę, nic mi nie zrobicie" ObajtekTVN24

Trela: proszę nie zaklinać rzeczywistości i nie mówić, że pan Daniel Obajtek nie jest politykiem

Trela odniósł się również do słów Bortniczuka, że prezes PKN Orlen "nie jest politykiem". - Proszę nie zaklinać rzeczywistości i nie mówić, że pan Daniel Obajtek nie jest politykiem. Bo przedtem, zanim został prezesem Orlenu, pełnił z rekomendacji politycznej funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To bardzo duża agencja, która obraca miliardami z unijnych pieniędzy - mówił do Bortniczuka.

Stwierdził także, że żeby zostać prezesem Orlenu, to "Daniel Obajtek nie szedł ulicą, zobaczył Orlen, złożył CV i go wybrali za jego osiągnięcia", tylko został przywieziony w teczce jako rekompensata, jako wynagrodzenie za popieranie Prawa i Sprawiedliwości".

Zapewniał jednocześnie, że "jak opozycja dojedzie to władzy, to wszyscy Obajtkowie zostaną rozliczeni, od początku do samego końca". - I ten Obajtek, który będzie winny, zostanie postawiony przed sąd, a sąd wtedy wyda wyrok - dodał gość TVN24.

Autorka/Autor:mjz/b

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl