"Na czele neo-KRS stoi teraz koleżanka ministra Ziobry"

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Tuleya: na czele neo-KRS stoi szkolna koleżanka Ziobry, mamy taki układ zamknięty
Tuleya: na czele neo-KRS stoi szkolna koleżanka Ziobry, mamy taki układ zamkniętyTVN24
wideo 2/6
TVN24Tuleya: na czele neo-KRS stoi szkolna koleżanka Ziobry, mamy taki układ zamknięty

Dzisiaj KRS nie spełnia swoich konstytucyjnych funkcji - zauważył w "Faktach po Faktach" Igor Tuleya. Sędzia mówił w TVN24 o powołaniu na przewodniczącą neo-KRS bis bliskiej Zbigniewowi Ziobrze Dagmary Pawełczyk-Woickiej. - Minister sprawiedliwości wsadził do Trybunału Konstytucyjnego prokuratora Święczkowskiego, teraz na czele neo-KRS stoi jego szkolna koleżanka. Mamy układ zamknięty - skwitował Tuleya.

Sędzia Igor Tuleya we wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24 mówił o powołaniu na szefową neo-KRS bis Dagmary Pawełczyk-Woickiej - sędzi mającej opinię osoby bliskiej Zbigniewowi Ziobrze. Pawełczyk-Woicka znana jest ze spektakularnego awansu z sędzi sądu rejonowego na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia w 2018 roku w trakcie głosowania nad wyborem sędziów Sądu Najwyższego konsultowała się z Ziobrą, co zostało uwiecznione na nagraniu. 

Pawełczyk-Woicka podchodzi do Ziobry. Posiedzenie KRS z sierpnia 2018 rokuKRS

"Dzieliła się swoją opinią" z Ziobrą, została szefową neo-KRS bis

Nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów uzgadniała swój głos z ministrem Ziobrą (archiwum)
Nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów uzgadniała swój głos z ministrem Ziobrą (archiwum)Fragment materiału "Czarno na białym" z 13 września 2018 rokuTVN24

"Mamy układ zamknięty"

- Mamy neo-KRS bis, którą kieruje zaufany człowiek ministra sprawiedliwości. Pan minister sprawiedliwości wsadził do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej prokuratora (krajowego Bogdana) Święczkowskiego, no i teraz na czele neo-KRS stoi jego szkolna koleżanka, także mamy taki układ zamknięty - opisał Tuleya.

Tuleya przekonywał w programie, że "praprzyczyną i źródłem zła jest to, że politycy, wbrew konstytucji, w całości obsadzili Krajową Radę Sądownictwa". - Dzisiaj KRS nie spełnia swoich konstytucyjnych funkcji, nie strzeże niezależności sądów, nie strzeże niezawisłości sędziów i tylko się kompromituje - ocenił. Było to nawiązanie do słów sędzi Anny Ptaszek, która w TVN24 powiedziała, że "źródłem i praprzyczyną naszych wszystkich kłopotów jest Krajowa Rada Sądownictwa".

Jego zdaniem taki stan jest możliwy do odwrócenia. - O praworządność trzeba walczyć. Nic nie trwa wiecznie, jestem przekonany, że doczekamy takich czasów, kiedy będą nami rządziły osoby, które wierzą w trójpodział władzy i szanują władzę sądowniczą - powiedział sędzia.

Sędzia Igor TuleyaTVN24

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości