Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

[object Object]
Polska ogranicza swoje zaangażowanie w Eurokorpusietvn24
wideo 2/4

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.

Zamieszanie wokół polskiego udziału w Eurokorpusie zaczęło się we wtorek, kiedy w mediach pojawiły się informacje, iż decyzją Antoniego Macierewicza Polska się z niego "wycofuje". Teraz wiadomo już, że nie była to precyzyjna informacja. Jak wynika z oświadczeń samego Eurokorpusu i MON, Polska rezygnuje z większego zaangażowania się w organizację, ale nie wycofuje się z niej kompletnie.

Krok wstecz

Kluczową kwestią pozwalającą zrozumieć co się stało jest podział członków Eurokorpusu na dwie grupy: państwa ramowe i państwa stowarzyszone. Te pierwsze są rdzeniem całej organizacji. Pierwotnie były to Francja i Niemcy, główni założyciele Eurokorpusu w 1992 roku. Później dołączyła Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwa stowarzyszone mają niższą rangę, bliższą obserwatorom. To obecnie Polska, Grecja, Turcja, Rumunia i Włochy. Polska przystąpiła do Eurokorpusu w 2002 roku jako państwo stowarzyszone. Sześć lat później rząd PO postanowił ubiegać się o bycie państwem ramowym. Eurokorpus i szerzej Unia Europejska miały być drugim filarem bezpieczeństwa Polski uzupełniającym NATO. W 2010 roku nasz wniosek zaakceptowano, wobec czego polskie wojsko zaczęło zwiększać swoje zaangażowanie, aby w 2016 roku zostać pełnoprawnym członkiem ramowym. Oznaczało to głównie wysłanie 120 oficerów do dowództwa Eurokorpusu w Strasburgu i przekazanie do niego między innymi samochodów wartych 21 milionów złotych. Teraz rząd PiS postanowił cofnąć się o krok i rezygnuje z owego większego zaangażowania. Jak zapewnia MON, nie będzie żadnych gwałtownych ruchów. 120 oficerów już służących w Strasburgu ma tam pozostać do końca kontraktów. Cały proces redukcji ma trwać według MON do 2021 roku. Rzecznik Eurokorpusu twierdzi natomiast w rozmowie z TVN24, że kontrakty oficerów kończą się w 2019 roku. Później w dowództwie organizacji najprawdopodobniej zostanie kilku Polaków, którzy będą obserwować jego działania i zapewniać przepływ informacji na linii Warszawa - Strasburg. Nie będą mieli wpływu na jakiekolwiek istotne decyzje. Na takiej zasadzie funkcjonują pozostałe państwa stowarzyszone, czyli Grecja, Turcja, Rumunia i Włochy, które mają po kilku żołnierzy przy Eurokorpusie.

6bcd663c-c493-4d87-ac5a-e7a511e81b79.jpg

Ramy bez specjalnej treści

Cała organizacja jest bowiem w znacznej mierze wydmuszką. Na papierze może dysponować siłami sięgającymi 65 tysięcy żołnierzy. Jednak w praktyce jedynym oddziałem będącym na stałe pod kontrolą Eurokorpusu jest francusko-niemiecka brygada licząca około pięciu tysięcy ludzi. 65 tysięcy żołnierzy to teoretyczna liczba, którą organizacja mogłaby dowodzić, gdyby państwa ramowe zdecydowały się jej oddać swoich żołnierzy pod kontrolę. Francja, Hiszpania i Niemcy zadeklarowały, że potencjalnie mogą przekazać pod dowodzenie Eurokorpusu po dywizji (po kilkanaście tysięcy ludzi), Belgia brygadę (kilka tysięcy) a Luksemburg batalion (kilkuset). Polska miała wstępnie zadeklarować brygadę. Na stałe Eurokorpus to głównie struktura sztabowa licząca około tysiąca ludzi i wspomniana francusko-niemiecka brygada.

Eurokorpus nie powstał jako część NATO czy UE. Funkcjonuje obok, choć blisko współpracuje. Nie ma być odpowiednikiem NATO, ale czymś o niższej randze - próbą stworzenia dużego międzynarodowego oddziału złożonego z mniejszych jednostek państw europejskich. Stad nazwa Eurokorpus - korpus to w nomenklaturze wojsk NATO największa jednostka organizacyjna skupiająca szereg dywizji. Rozbudowany sztab i setki doświadczonych oficerów są czasem wykorzystywane przez NATO. Eurokorpus, a raczej część jego dowództwa, zarządzał już siłami Sojuszu w Afganistanie i Kosowie. Wsparto też niemiecki kontyngent w Mali przy pomocy 57 oficerów. Eurokorpus jest również certyfikowany do bycia siłą odpowiedzi NATO. Czyli co jakiś czas pełni dyżur i w wypadku kryzysu może być wezwany do zorganizowania się w realną siłę bojową pod sztandarami Sojuszu w ciągu miesiąca. Następny raz planuje się użycie Eurokorpusu do takiego zadania w 2020 roku, kiedy Polska będzie odpowiadać za tzw. Szpicę NATO. Sztab organizacji ma pomóc polskiemu wojsku w tym zadaniu. Z tego właśnie powodu, jak deklaruje MON, ograniczenie zaangażowania Polski w Eurokorpus będzie rozłożone w czasie.

Wymowny gest

Rezygnacja z silniejszego zaangażowania się w Eurokorpus nie zmieni więc bezpośrednio sytuacji bezpieczeństwa Polski. Fundamentem pozostaje NATO, przy czym po 2014 roku na Sojusz stawiamy jeszcze mocniej niż wcześniej. Podczas gdy Eurokorpus w ostatnich latach się nie rozwijał (dobrze pokazuje to jego strona internetowa, gdzie ostatni komunikat prasowy pochodzi z 2015 roku), to NATO zaczęło gwałtownie rozbudowywać swoją obecność na terenie Polski.

Sami wojskowi mieli poczucie, że to niepotrzebne mnożenie bytów i lepiej skoncentrować siły na realnie wpływającym na bezpieczeństwo Polski Sojuszu. Wobec odejścia wielu wyższych rangą dowódców, rozbudowy Wojsk Obrony Terytorialnej i konieczności stworzenia nowego międzynarodowego dowództwa w Elblągu, utrzymywanie ponad stu oficerów w Eurokorpusie mogło być istotnym obciążeniem. Decyzja MON ma jednak wymiar polityczny. Eurokorpus jest przede wszystkim dzieckiem Berlina i Paryża, które pod koniec lat 80. utworzyły swoją wspólną brygadę i kilka lat później postanowiły pójść za ciosem, tworząc wyższą strukturę - korpus. Rezygnacja z silniejszego zaangażowania się w ten francusko-niemiecki projekt może być więc poczytana jako wymowny gest. Zwłaszcza wobec napięć pomiędzy Warszawą a zachodnimi stolicami na łamach UE i trwających właśnie dyskusji o potencjalnym stworzeniu "Europy dwóch prędkości".

Ruch MON jest też mało zgodny z poglądem wyłożonym przez Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w lutym. Prezes PiS mówił wówczas o konieczności wzmocnienia potencjału obronnego UE. Stwierdził wówczas, że z zadowoleniem przyjąłby stworzenie europejskiego systemu odstraszania nuklearnego i chwalił fakt wysłania wojsk niemieckich na wschodnie granice NATO. Eurokorpus jest natomiast najbardziej namacalnym programem budowania europejskich sił obronnych, które od dekad ograniczają się głównie do wzniosłych deklaracji i planów.

Autor: Maciej Kucharczyk//sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eurocorps

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl