Lekarze o "jedynej rzeczy, jaką teraz musimy zrobić"

Źródło:
TVN24
Dr Osińska: całkowity lockdown to jedyna rzecz, jaką teraz musimy zrobić
Dr Osińska: całkowity lockdown to jedyna rzecz, jaką teraz musimy zrobićTVN24
wideo 2/22
Dr Osińska: całkowity lockdown to jedyna rzecz, jaką teraz musimy zrobićTVN24

Całkowity lockdown to jedyne, co nam pozostało - przyznał w "Faktach po Faktach" doktor Wojciech Feleszko, immunolog i pulmonolog. Lekarz medycyny rodzinnej, doktor Beata Osińska, oceniając taki scenariusz, powiedziała, że "nie wyobraża sobie innej sytuacji" z uwagi na liczbę zajętych łóżek w szpitalach oraz zgonów pacjentów z powodu zakażenia koronawirusem. Lekarze odnieśli się także do kwestii pozostawienia otwartych kościołów na okres świąteczny oraz ponownego przejścia uczniów na naukę zdalną.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że najpóźniej w czwartek zostaną przedstawione nowe obostrzenia. Od 20 marca do 9 kwietnia obowiązują dodatkowe restrykcje w całym kraju. To między innymi zamknięte hotele, baseny, kina, teatry, stoki narciarskie i muzea.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE

O słuszności wprowadzenia pełnego lockdownu rozmawiali we wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 doktor Wojciech Feleszko - pediatra, immunolog i pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz doktor Beata Osińska - lekarz specjalista medycyny rodzinnej. 

Lockdown "to jedyna rzecz, jaką teraz musimy zrobić"

Doktor Osińska oceniła, że lockdown "to jedyna rzecz, jaką teraz musimy zrobić".

- Zdaję sobie sprawę, że większość pacjentów, społeczeństwa, jest już bardzo zdenerwowana tym, że już są różnego rodzaju ograniczenia, ale patrząc na liczbę zajętych łóżek, pacjentów, którzy umierają, tych zgłaszających się do podstawowej opieki zdrowotnej i liczbę pacjentów zakażonych, to nie wyobrażam sobie innej sytuacji - przyznała.

- Co najmniej na dwa tygodnie całkowity lockdown powinien mieć miejsce - dodała.

"Jedyne, co nam pozostało"

Doktor Feleszko stwierdził, że taka opcja "to trochę bezradny ruch naszego rządu, który nie bardzo ma inne środki" do wykorzystania.

- Myślę, że drobiazgowe śledzenie kontaktów i masowe testowanie byłoby tym, co powinno się wdrożyć - zaproponował. - Wszystkie strategie, które dostarczył sanepid okazały się nieskuteczne, masowego testowania też do tej pory nie ma - zauważył. Stwierdził, że w tej sytuacji całkowity lockdown "to jedyne, co nam pozostało".

CZYTAJ WIĘCEJ: Wysoka trzecia fala. Te liczby pokazują ją najlepiej

Dr Feleszko: rząd nie ma za bardzo innych środków niż całkowity lockdown
Dr Feleszko: rząd nie ma za bardzo innych środków niż całkowity lockdownTVN24

Co z zamknięciem kościołów?

Rząd dotąd nie zdecydował się na zamknięcie kościołów na okres Wielkanocy. Doktor Beata Osińska oceniła, że "tę decyzję rząd powinien podjąć, bo niestety w kościołach ludzie się zakażają". - (Restrykcje - red.) nie są przestrzegane, ani liczba ludzi, która jest w kościołach, ale też bardzo często można zobaczyć ludzi, którzy mają nieprawidłowo założone maseczki lub szaliki - zauważyła.

- W czasie Wielkanocy powinniśmy zostać w domu. Każdy może obejrzeć mszę w telewizji, może posłuchać radia. To najlepsze rozwiązanie na dziś - powiedziała.

CZYTAJ WIĘCEJ: Profesor Piekarska: W kościołach dochodzi do zakażeń. Doradziłam premierowi ich zamknięcie

Doktor Wojciech Feleszko stwierdził, że "strasznie trudno" jest ścierać emocje z faktami. - Bo emocjami jest kwestia wiary, a w Polsce jest to trudne i nabrzmiałe zagadnienie - ocenił. Przypomniał przy tym, że bardziej zaraźliwa, brytyjska odmiana koronawirusa "wykazuje ponad sześćdziesięcioprocentowo większą śmiertelność niż poprzedni wariant". - A więc umrze nas mniej więcej o połowę więcej niż umarło w nasileniu jesiennym - tłumaczył. - Chorują też ludzie młodsi, umierają 30-, 40-latkowie - dodał.

- Fakt jest taki, że kiedy każdy z państwa pójdzie do kościoła, zobaczy, ile osób przyjmuje komunię do ust, ilu księży zakłada maski. Sam chodzę do kościoła i widzę, jak jest to traktowane na co dzień - powiedział.

Szkoła "to duże źródło zakażeń", ale "nauka zdalna nie zabezpieczy dzieci"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Onetu ocenił, że "w szkołach jest bezpiecznie", "nie ma tam szczególnie wiele ognisk zakaźnych i wysokiej transmisji wirusa", a "statystyki pokazują, że problem pojawia się w niewielkiej liczbie placówek".

MATERIAŁ "POLSKA I ŚWIAT": Nauka zdalna i jej wpływ na uczniów

Doktor Osińska zwróciła uwagę, że powrót dzieci do szkół w obliczu zwyżkowej fali epidemii to "trudny temat". - Od kilku tygodni obserwujemy zwiększone zachorowania wśród dzieci klas od jeden do trzy, które chodziły do szkoły stacjonarnie. Zarażają się nauczyciele. To jest duże źródło zakażeń, które obserwujemy, zwłaszcza źródło tej wersji brytyjskiej - zauważyła.

- Na pewno, jeżeli będzie taka możliwość, dzieci powinny wrócić do szkoły. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że nauka zdalna nie zabezpieczy naszych dzieci - zaznaczyła. Osińska zwróciła uwagę na zdrowie psychiczne uczniów. - Duże straty, które już mają dzieci przez te praktycznie półtora roku niechodzenia do szkoły, będziemy nadrabiać bardzo, bardzo długo - oceniła.

>> O emocjach w szkole? Ale tylko podmiotu lirycznego. To będzie smutna opowieść

Doktor Feleszko, specjalista między innymi pediatrii, powiedział, że "szkody wynikające z tego, że dzieci zostają w domach są niepowetowane". - Przez miesiące toczy się dyskusja na temat tego, czy dzieci zarażają, czy nie. Ja może się odniosę do faktów - powiedział.

Powołał się na badania czasopisma naukowego "British Medical Journal" (The BMJ) opublikowane w zeszłym tygodniu. - Na ogromnej próbie 12 milionów Brytyjczyków pokazano, jak fakt posiadania dziecka w domu wpływa na zarażenie się. Okazało się, że jeśli było to dziecko małe czy do dwunastego roku życia, wówczas ryzyko zarażenia w domu rosło o sześć procent - opisał. - Jeżeli dziecko powyżej dwunastego roku, to było to około 20 procent - dodał.

- Małe dzieci prawdopodobnie nie transmitowały wirusa, ale były to dane na drugą falę epidemii, czyli na jesieni. Przy trzeciej fali, którą mamy dzisiaj, gdzie wirus jest bardziej zaraźliwy, możemy się spodziewać, że te odsetki są zdecydowanie wyższe. Widzimy to na co dzień, coraz więcej dzieci ma objawy i jest testowane pozytywnie - podsumował. - Myślę, że sytuacja w szkołach nabrzmieje - stwierdził.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Gdy dowiedzieliśmy się, że musimy przejść znów na zdalne nauczanie, w klasie usłyszałam krzyk rozpaczy"

Koronawirus. Powrót dzieci do szkół

Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistyTVN24
wideo 2/20

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl